I am Malala: Za túžbu po vzdelaní takmer zaplatila životom

V roku 2012 obletela svet správa o pakistanskom dievčati menom Malala Yousafzai, ktoré bolo postrelené členom radikálnej náboženskej skupiny Taliban. Malo vtedy len 15 rokov a dôvodom útoku bola túžba po vzdelaní pre seba a ostatné dievčatá. Malala výstrel do hlavy zázrakom prežila a pôvodný zámer Talibanu naveky ju umlčať, stroskotal. O jej príbehu sa dozvedel celý svet a o dva roky neskôr vyhrala Nobelovu cenu za mier. Dodnes šíri osvetu a bojuje za práva všetkých detí na vzdelanie prostreníctvom organizácie Malala Fund.

Hoci sa udalosti opísané v knihe odohrali pred desiatimi rokmi, problémy, ktoré kniha rieši, sú stále aktuálne. V súčasnosti žije vo svete niekoľko stoviek miliónov negramotných ľudí. Dve tretiny z toho sú ženy, čo je zapríčinené mnohými faktormi –  chudoba, kultúrne zvyklosti v silne patriarchálnych komunitách, rodové stereotypy, detské sobáše, násilie a terorizmus. Globálna pandémia problémy s nedostupnosťou vzdelania prehĺbila. Malalin príbeh je dnes rovnako dôležitý ako pred rokmi.

Let us pick up our books and our pens. They are our most powerful weapons. One child, one teacher, one book and one pen can change the world.

Autobiografiu I am Malala (v slovenčine vyšla pod názvom Volám sa Malala) napísala s pomocou britskej novinárky Christiny Lamb. Na úvod predstaví komplikovanú históriu Pakistanu a dôvody jeho politickej nestability. Na príkladoch zo svojho života opisuje nerovnoprávne postavenie mužov a žien v spoločnosti. Vysvetľuje kultúrne špecifiká islamského sveta a všetky problémy a prekážky, ktoré bránia jeho rozvoju.

Mimoriadnu úlohu v jej živote zohral jej progresívny otec Ziauddin Yousafzai, ktorý napriek mnohým prekážkam doslova z ničoho vybudoval školy pre dievčatá a chlapcov. V niekoľkých kapitolách popisuje jeho neľahký zápas o dostupné vzdelanie pre deti bez ohľadu na pohlavie.

Malala približuje čitateľom každodennú realitu života, ktorý je na míle vzdialený od toho európskeho, ale ktorý možno prostredníctvom knihy pochopiť. Okrem iného sa venuje vzostupu, brutalite a úpadku Talibanu v Pakistane, špeciálne v oblasti Swat, kde sa narodila. Kniha je náročná obsahovo, ale nie štylisticky. Štýl písania je jednoduchý, v angličtine sa dá prečítať aj na úrovni B2.

Hoci autorka písala o svojom živote a živote svojej rodiny, vydala pritom svedectvo o miliónoch dievčat, ktorým je odopierané vzdelanie z kultúrnych a náboženských dôvodov. Kniha je opisom odvážneho boja za slobodu, vzdelanosť a rovnoprávnosť.  Zároveň podáva dôkaz, čo všetko dokáže jeden príbeh a aký silný môže byť hlas jednotlivca. Dievčat ako Malala je vo svete veľa a žiaľ, už len tým, že sa rozhodnú vzdelávať, riskujú svoje životy.

When I was born, people in our village commiserated with my mother and nobody congratulated my father. I arrived at dawn as the last star blinked out. We Pashtuns see this as an auspicious sign. My father didn’t have any money for the hospital or for a midwife so a neighbour helped at my birth. My parents’ first child was stillborn but I popped out kicking and screaming. I was a girl in a land where rifles are fired in celebration of a son, while daughters are hidden away behind a curtain, their role in life simply to prepare food and give birth to children.

For most Pashtuns it’s a gloomy day when a daughter is born. My father’s cousin Jehan Sher Khan Yousafzai was one of the few who came to celebrate my birth and even gave a handsome gift of money. Yet, he brought wit him a vast family tree of our clan, the Dalokhel Yousafzai, going right back to my great-great-grandfather and only showing the male line. My father, Ziauddin, is different from most Pashtun men. He took the tree, drew a line like a lollipop from his name and at the end of it he wrote, ‘Malala’. His cousin laughed in astonishment. My father didn’t care. He says he looked into my eyes after I was born a fell in love. He told people, ‘I know there is something different about this child’. He even asked to throw dried fruits, sweets and coins into my cradle, something we usually only do for boys.

Autorky: Malala Yousafzai, Christina Lamb

Originálny názov: I Am Malala – The Girl Who Stood Up for Education and was Shot by the Taliban

Vydavateľstvo: Phoenix Press

Rok vydania: 2014

Počet strán: 291

Ak vás článok zaujal, knihu I am Malala si môžete kúpiť v Martinuse

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.