Izolácia, ktorá vedie k brutalite. Je Žiarenie to najlepšie z Kingovej tvorby?

V roku 1974 strávil Stephen King dovolenku v obľúbenom letovisku blízko Skalnatých hôr Estes Park v Colorade. Bol už október, sezóna sa chýlila ku koncu a Stanley Hotel bol takmer prázdny. Akonáhle si King pri odchode všimol nápis ,,Cesty môžu byť po 1. novembri uzavreté“, v hlave sa mu začal rodiť príbeh.

O tri roky na to vyšiel horor Žiarenie, ktorý je považovaný za jednu z najlepších a najobľúbenejších Kingových kníh. Dej sa odohráva v luxusnom vysokohorskom hoteli Pekná vyhliadka, ktorý býva počas zimnej sezóny zatvorený a kvôli lokalite a počasiu úplne odrezaný od sveta. Starý hotel však treba udržiavať a tak bol na pozíciu správcu prijatý abstinujúci alkoholik a bývalý učiteľ Jack Torrance. Spolu so svojou manželkou Wendy a synom Danym má prežiť zimu v opustenom hoteli. Kým pre Jacka je nová práca šancou, ako zarobiť peniaze a zároveň pracovať na rozpísanej divadelnej hre, Wendy dúfa v záchranu manželstva a rodiny. No a napokon je tu malý chlapček Dany so zvláštnou schopnosťou – dokáže vnímať ľudské myšlienky. Tento dar mu zároveň umožňuje vidieť veci, ktoré nie sú na pohľad príjemné a Pekná vyhliadka má v tejto oblasti rozhodne čo ponúknuť.

Čo sa týka Peknej vyhliadky, atmosféra hotela s bohatou tragickou históriou je skvelá. Veľmi sa mi páčili časti s výťahom a návšteva izby 217 je skutočná hororová lahôdka. Oceňujem nápad skĺbenia všetkých nešťastných osudov do akéhosi nekončiaceho večierka naprieč časom a priestorom. Na druhej strane by som uvítala, keby King dovolil čitateľovi nazrieť pod povrch a dozvedieť sa viac o osudoch jednotlivých duchov a strašidiel.

Knihe by neuškodilo, kedy bola o čosi kratšia. Niektoré opisy boli nudné a zbytočne zdĺhavé a v niektorých kapitolách sa dej doslova vliekol. Nadprirodzené prvky sa stupňovali celkom pomaly, čo bol možno aj autorov zámer, pretože chcel čitateľovu pozornosť upriamiť na postavy, hlavne na postupnú premenu Jacka Torrensa.

Mám pocit, že King sa túto postavu snažil vykresliť v lepšom svetle, než aká v skutočnosti bola. Akoby malo ísť o tragédiu životom skúšaného muža, ktorý sa len ocitol v zlom čase a na zlom mieste. Postupne ho premohli okolnosti, podľahol sile hotela a stal sa z neho šialenec. Bohužiaľ, pri mne to nefungovalo. Je ťažké obľúbiť si človeka, ktorý v afekte doláme ruku štvorročnému dieťaťu a napadne vlastného študenta, pričom mu spôsobí otras mozgu. Jack Torrens má viditeľné problémy s ovládaním hnevu a hoci sa nedá povedať, že by svoje činy neľutoval, necítim k nemu veľké sympatie, a preto ma jeho ,,premena“ ani neprekvapí. Horšie je, že z knihy cítim akési ospravedlňovanie alkoholikov typu ,,je to dobrý chlap, len keď si vypije, tak robí problémy“. Alkohol nikdy nie je ospravedlnením, len zbabelou výhovorkou.

Zobrazenie hlavnej postavy je aj hlavným dôvodom, prečo Stephen King nemá rád filmovú adaptáciu od režiséra Stanleyho Kubricka. Film som si pozrela po prečítaní knihy a je vynikajúci. V hlavnej úlohe zažiaril Jack Nicholson, ktorý Jacka Torrensa zahral presne tak, ako to King nechcel. Nezodpovedá jeho predstave o mužovi, ktorého mal hotel postupne dohnať do šialenstva. Vo filme je  na prvý pohľad jasné, že ide o zlého človeka, ktorý terorizuje svoju rodinu. Hotel vo filme zohráva skôr úlohu desivej kulisy než živej veci, ktorá chce pohltiť svojich rezidentov.

Podľa mnohých Kingových fanúšikov je Žiarenie jeho najlepšia kniha. Ja si to nemyslím, aj keď netvrdím, že by bola zlá, ale na Cyntoryn zvieratiek alebo To sa nechytá. Skrýva však dobrý príbeh a niekoľko zaujímavých myšlienok – o izolácii, ktorá vedie k brutalite, o násilí, ktoré sa cyklicky opakuje a o histórii, či už osobnej alebo všeobecnej, ktorej nemôžeme uniknúť, pretože je našou súčasťou.

Zaujímavý rozhovor s Kingom v angličtine si môžete prečítať na The Paris Review. Okrem iného sa tam venuje aj knihe Žiarenie a porovnáva jeho knižnú a filmovú podobu.

Autor: Stephen King

Originálny názov: The Shining

Preklad: Alojz Keníž

Vydavateľstvo: Ikar

Rok vydania: 2014

Počet strán: 672

Ak vás recenzia zaujala, knihu Žiarenie si môžete kúpiť v Martinuse. O autorovi sa dozviete viac v článku Stephen King: 10 zaujímavostí o živote a tvorbe alebo Inšpiratívne myšlienky a rady o písaní od Stephena Kinga.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.