Jeden deň Ivana Denisoviča je smutný, krutý, ale pravdivý

Alexandr Solženicyn bol prvým autorom v Sovietskom zväze, ktorý začal písať o hrôzach stalinizmu, ktoré zažil na vlastnej koži. Detailné zážitky opisuje aj v diele Jeden deň Ivana Denisoviča.

Dej príbehu sa odohráva v Ekibastuzskom pracovnom tábore v zime 1950 – 1951 a zobrazuje jeden deň trestanca Ivana Denisoviča. Hlavnú postavu autor vytvoril podľa vojaka Šuchova, s ktorým bojoval v druhej svetovej vojne, hoci skutočný Šuchov nikdy v trestaneckom tábore nebol. Postavu obohatil o skúsenosti väzňov i svoje vlastné, keď bol trestancom v Osobitnom tábore a pracoval ako murár. Všetky ostatné postavy sa opierajú o skutočné osoby z lágra a ich autentické životopisy.

Na 144 stranách autor vykresľuje priebeh jedného dňa a zameriava sa aj na tie najmenšie detaily zo života trestancov. Kniha je vďaka tomu veľmi autentická a realistická, čitateľ si dokáže vytvoriť veľmi reálnu predstavu, ako pracovné tábory v sovietskom zväze fungovali. V novele sa nenachádza veľa násilia a ani jedna drastická scéna, ale aj napriek tomu je zobrazenie skutočnosti  veľmi kruté a smutné.

Autor sa zameral najmä na charakter hlavnej postavy a vzťahy medzi väzňami. Väzeň Šuchov spomedzi ostatných príliš nevyniká, neoslní charizmou, inteligenciou ani ambíciami. Je to obyčajný človek, statočný, pracovitý a zručný murár, ktorý nepotrebuje od života veľa. V normálnom živote by mu stačila čestná práca, strecha nad hlavou, jedlo, rodina a pár priateľov. Najhoršie na tom je, že sa podobne ako iní väzni vlastne ani ničím neprevinil a do tábora sa dostal  zhodou nešťastných okolností.

Jeden deň Ivana Denisoviča vo vás vyvolá rôzne pocity – hnev, smútok, ľútosť i obdiv k ľuďom, ktorí toto všetko dokázali prežiť. Už len samotný fakt, že musíte celý deň drieť za príliš malý kúsok chleba a trest vám môžu zo dňa na deň predlžiť o pár rokov naviac, robí z vášho života začarovaný kruh frustrácie a beznádeje.

Dielo obsahuje aj rozsiahle opisy životných podmienok a namáhavej práce. Kniha preto môže na niekoho pôsobiť zdĺhavo a nudne, treba si však uvedomiť, že v tomto diele nejde o akciu a nečakané zvraty. Jedinečná je svojou informačnou a historickou hodnotou. Keby autor nebol taký podrobný a detailný, kniha by nedokázala odovzdať posolstvo, o ktoré sa Solženicyn usiloval.

Jeden deň Ivana Denisoviča nie je pohodové čítanie na voľné večery, ale obsahuje zaujímavé informácie, ktoré vás vtiahnu do ťaživej histórie Ruska a pracovných táborov počas Stalinovej diktatúry. Každý by ju mal prečítať aspoň raz.

Autor: Alexandr Solženicyn

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Rok vydania: 2003

Počet strán: 144

Ak vás recenzia zaujala, knihu Jeden deň Ivana Denisoviča si môžete kúpiť tu.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.