Jojo Moyes, autorka knihy Predtým ako som ťa spoznala

Meno Jojo Moyes vám možno neznie veľmi povedome. Ale ak vám prezradíme, že ide o autorku sfilmovaného bestselleru Predtým ako som ťa poznala, určite viete o kom je reč. Prečítajte si náš najnovší článok a dozviete sa mnohé zaujímavosti nielen o tomto románe, ale aj o spisovateľke samotnej.

Čo by ste mali o Jojo Moyes vedieť

Londýnska rodáčka s celým menom Pauline Sara Jo Moyes Arthur vyštudovala na univerzite žurnalistiku. Prispievala do novín The Independent a počas ročného pobytu v Hong Kongu písala pre noviny South China Morning Post. Ako spisovateľka na plný úväzok funguje od roku 2002, kedy vydala svoj literárny debut Sheltering Rain nasledovaný až dodnes jedenástimi ďalšími knihami. Jojo Moyes je dvojnásobnou držiteľkou prestížneho ocenenia Romantic Novelist´s Award. V súčasnosti žije spolu s manželom Charlesom Arthurom a tromi deťmi na rodinnej farme v anglickom Essexe.

Predtým ako som ťa poznala

Z tvorby Jojo Moyes si najväčší úspech získal román Predtým ako som ťa spoznala (Me before you), ktorý ste mali možnosť minulý rok vidieť v kinách a ku ktorému napísala scenár sama Jojo. Hlavné úlohy vo filme stvárnili Emilia Clarke, ktorú poznáte v blond prevedení ako Daenerys Targaryen zo seriálu Hra o tróny a Sam Claflin známy napríklad zo série Hry o život alebo zo štvrtého pokračovania Pirátov z Karibiku.

Ak ste zatiaľ knihu nečítali, tak vedzte, že rozpráva o mladíkovi menom Will Traynor, ktorý zostane po vážnej nehode ochrnutý a odkázaný na nepretržitú zdravotnú starostlivosť. Z nadšeného športovca, ktorý mal celý život pred sebou, sa razom stáva zatrpknutý pesimista, ktorý sa už nedokáže tešiť z ničoho. Do jeho života  vstupuje jednoduchá, avšak srdečná a veselá ošetrovateľka Louisa Clark so svojráznym zmyslom pre módu a talentom priťahovať trapasy. To, ako ich vzájomné spoznávanie postupne zblíži a zároveň zmení, sa dozviete na stránkach knihy.

K napísaniu Predtým ako som ťa poznala inšpirovala Jojo osobná skúsenosť s dvomi príbuznými, ktorí si podobne ako Will vyžadovali 24-hodinovú starostlivosť. Zároveň sa z rádia dopočula o mladom športovcovi, ktorý ochrnul po nehode a po čase presvedčil svojich rodičov, aby ho nechali podstúpiť eutanáziu. Spisovateľke sa začal formovať v hlave čoraz jasnejší obraz Willa. Zamýšľala sa nad témami, ako je kvalita života alebo právo zomrieť.

Na naliehanie fanúšikov napísala Jojo Moyes aj pokračovanie svojho bestselleru pod menom Čo bolo potom (After you). Sleduje smerovanie života Louisy snažiacej sa podľa Willovho želania žiť naplno. Budúci rok by mal vyť vydaný aj zatiaľ nepomenovaný záverečný diel plánovanej trilógie, v ktorom nás osudy, strasti a radosti sympatickej hrdinky privedú do New Yorku.

Čo ďalšie si od Jojo Moyes môžete prečítať

Vydavateľstvo Ikar publikovalo v slovenčine aj niektoré ďalšie diela z tvorby Jojo Moyes. Román Jeden plus jeden predstavuje stret slobodnej matky Jess Thomas a roztržitého milionára Eda Nichollsa. Posledný list od milenca rozpráva o podobnosti dvoch žien zamilovaných do ženatých mužov. Príbeh dvojice žien, ktoré prišli o svoju lásku a spája ich tajomný portrét veľkej hodnoty zas rozoberá Dievča, ktoré si tu zanechal. No a Strieborný záliv nás privíta v Austrálii, kde sa Liza McCullen snaží uniknúť od svojej minulosti a súčasne sa už viac nezamilovať do muža, ktorý si to nezaslúži.

Anglicky hovoriaci čitatelia majú na výber od Jojo Moyes taktiež nasledovné tituly: The Peacock Emporium, Night Music, The Horse Dancer, Paris for One and Other Stories, The Ship of Brides, Foreign Fruit a autorkin debut The Sheltering Rain.

ZDROJE

hwww.jojomoyes.com

www.buzzfeed.com

www.nytimes.com

www.usatoday.com

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.