Jonas Jonasson a jeho betradičné bestsellery

V čase, keď sme boli zvyknutí, že zo Škandinávie k nám prichádzajú hlavne temné trilery a detektívky, sa zrazu na scéne objavil zábavný príbeh o storočnom starčekovi a jeho vskutku originálnych dobrodružstvách. Tie sú výplodom fantázie talentovaného Jonasa Jonassona, ktorého ďalšie knihy za jeho prvotinou vôbec nezaostávajú.

Kto je Jonas Jonasson?

Spisovateľ, ktorého vlastné meno znie Per Ola Jonasson sa narodil v roku 1961 v juhošvédskom mestečku Växjö. Na univerzite v Göteborgu študoval švédsku a španielsku literatúru a má v obľube diela latinskoamerických spisovateľov známych aj u nás, Gabriela Garcíu Marquéza a Mariu Vargas Llosu. Pracoval ako novinár a následne producent vlastnej spoločnosti, rozbehnutú kariéru v médiách sa však neskôr rozhodol opustiť, takpovediac vyliezť von oknom a skúsiť nový odlišný život.

Presťahoval sa do pokojnejšej lokality uprostred švajčiarskej prírody a začal písať svoj spisovateľský debut, ktorý si získal veľký ohlas po celom svete. Hrdinom zábavnej satiry Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol je Allan Karlsson, ktorý sa na oslave svojho veľkého životného jubilea rozhodne utiecť z domova dôchodcov a zažiť ešte pár posledných dobrodružstiev. Spúšťa sa tak šialený road trip plný nečakaných prekvapení, do ktorého sa zapletú peniaze kriminálneho gangu a v ktorom nechýbajú Allanove pestré historky zo života, ktoré zahŕňajú viacerých politických vodcov sveta a iné významné osobnosti.

Jonasson necháva rozhodnutie na čitateľovi, či je Allan pozitívnou alebo skôr negatívnou postavou, keďže má za sebou skutočne všeličo. A skôr než za komédiu označuje svoju knihu ako niečo, čo má spôsobovať, aby sa ľudia pri jej čítaní dobre cítili. Humor románu pripomína počiny britskej komediálnej skupiny Monty Python, ktorej je autor veľkým fanúšikom. Popritom je Jonasson pozorným študentom histórie a politiky, ktorý sa snaží objavovať súvislosti medzi dejinnými udalosťami a postavami.

Zaujímavosťou je, že skôr než bola práca preložená do vyše tridsiatich jazykov, odmietlo ju päť vydavateľstiev, keďže v tej dobe sa vo Švédsku viac darilo krimi literatúre, čo bol fenomén spustený úspechom trilógie Millennium Stiega Larssona. Jonasson nepísal knihy pre materiálny úspech, viac túžil dokázať sám sebe, že je schopný vytvoriť originálne dielo. V roku 2013 sa kniha dostala na plátna kín v podobe rovnomenného filmu, ktorý sa stal najdrahším dielom švédskej kinematografie a jedným z najúspešnejších filmov vo Švédsku.

Ďalšie literárne zárezy a dnešný život autora

O pár rokov neskôr nasledovala tento úspech novela Analfabetka, ktorá vedela počítať, kde sa Jonasson sústredí na postavu mladej Juhoafričanky menom Nombeko Mayeki, ktorú v 70. rokoch jej bystrá myseľ privedie z juhoafrických slumov do kontaktu s nepravým odborníkom na jadrovú fyziku aj samotným švédskym kráľom.

Najnovšou knihou rodáka zo Švédska je Zabijak Anders a jeho priatelia, ktorá práve v týchto dňoch vychádza už aj u nás v slovenskom preklade a ktorá sa ako prvá z Jonassonových kníh odohráva výlučne vo Švédsku. V nej kriminálnik Anders len nedávno opustil brány väzenia a už robí pre veľkých gangstrov drobné prácičky, ktoré mu však značne sťažuje veľká záľuba v alkohole. Jeho život sa zmení, keď spojí sily s hotelovou recepčnou bez domova a farárkou, ktorá stratila svoju vieru v Boha. Spoločne rozbehnú biznis založený na Andersovom talente presviedčania, ktorý však neskôr ohrozí jeho náhly záujem o náboženstvo.

Dnes žije autor po ťažkom rozvode na ostrove Gotland uprostred Baltského mora, kde mu spoločnosť robí pár sliepok a kocúr menom Molotov a kde môže v pokoji tvoriť svoje ďalšie netradičné bestsellery.

Zdroje

jonasjonasson.com

www.alohacriticon.com

cultura.elpais.com

www.theguardian.com

www.telegraph.co.uk

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.