Kollasuyu: Cestovanie plné zážitkov naprieč Argentínou a Čile

,,Zvoliť si krajinu svojmu srdcu najbližšiu, kúpiť si letenku, zbaliť si svoj život na nejaký čas do batoha a spoznať ešte nepoznané – to jednoducho stojí za všetky drobné. V dnešnej dobe nie je cestovanie výsadou vyvolených, ale ľahko dostupnou voľnočasovou aktivitou pre kohokoľvek, kto má chuť a odvahu.“

V súčasnosti je cestovanie naozaj dostupnejšie, ale nie každý nájde odvahu premeniť svoje sny na skutočnosť. O to viac, ak cieľovou destináciou nie je dovolenkové Chorvátsko, ale krajiny Južnej Ameriky. Annamária Drgoňa Rakovská spolu so svojím priateľom, a teraz už manželom Jurajom, strávila tri mesiace dobrovoľníckou prácou a cestovaním po Argentíne a Čile. Namiesto toho, aby sa vydali do veľkých miest a vychytených turistických destinácií, žili a pracovali v malých komunitách. Vďaka tomu spoznali bežný život domácich na vlastnej koži a navštívili miesta, kam veľa turistov nechodí.

V cestopise Kollasuyu alebo Naprieč Argentínou a Čile sa striedajú faktografické časti so zážitkami z dobrovoľníckej práce. Získate stručný prehľad o histórii, geografii, pôvodných jazykoch a etnických skupinách. Zároveň spoznáte kultúrne a náboženské aspekty života miestnych komunít. Popis cesty je zobrazený na mapke, ktorá sa však nenachádza na začiatku, ako je spomenuté v úvode, ale až na strane 86.

Spoznávanie nových krajín formou dobrovoľníctva nie je v našich končinách také známe. Mnohým ľuďom pripadá zvláštne, prečo si niekto za svoju prácu nepýta peniaze, ale len nocľah a jedlo.

,,Nelámali sme si hlavu nad zárobkom, ale mali sme vlastné motivácie, ktoré boli omnoho dôležitejšie. Nové skúsenosti, mnohé poznatky, skvelé zážitky a silné priateľstvá nám predsa nikto na svete nemôže vziať. Keď je človek vytrvalý, skromný, vďačný, nevyberavý a nebojí sa roboty, tak ho hosťujúce rodiny príjmu s otvorenou náručou. Za odrobenú prácu sa neplatí v hotovosti či na faktúru. Vypláca sa skvelým jedlom, nocľahom a zdieľaním všetkého potrebného, čo človek k svojmu životu potrebuje.“

Annamária a Juraj pracovali počas svojej cesty na troch organických farmách, v malom rodinnom hoteli a v indiánskej komunite. Vyskúšali si každodennú prácu, pripravovali a ochutnávali miestne jedlá. Tamojší obyvatelia im ukázali menej známe miesta a turistické trasy. Porozprávali im zaujímavosti, ktoré sa k nim viažu, napr. legendu o bratoch sopkách a kráske hore. Zažili zemetrasenie, mrazivú noc vo výške 3200 m n. m. aj karnevalové oslavy spojené s vykopávaním a pochovávaním diabla.

Vládla tu skutočne výnimočná atmosféra, ktorej všetci prítomní verili. Plamene začali bzučať a šľahať do všetkých strán. Na to si ľudia začali zo seba snímať určité kusy odevu, ktoré vhadzovali do ohňa. Tento akt symbolizuje sňatie hriechov, ktoré zúčastnení vykonali počas karnevalu, a teda sa mohli následne očistiť. Rovnako to predstavuje i prínos šťastia, ktoré má človeka sprevádzať po celý nasledujúci rok. Señor, ktorý mi tieto veci po celý čas vysvetľoval, ma taktiež vyzval, aby som tam nechala kus svojho odevu. Mala som na sebe svoju najobľúbenejšiu šatku, ktorú som dostala pred rokmi od brata, a tak sa mi jej veľmi nechcelo vzdať. No mala som pocit, že musím. Keď však señor videl, že tak trochu otáľam, povedal mi: ,,Musíš mať silu vzdať sa jednej veci, aby mohli prísť iné a lepšie.“ Od momentu, keď som si šatku sňala z krku, myslela som i na brata a jeho šťastie, ktoré má nás aj jeho sprevádzať. Ten zážitok sa len ťažko popisuje slovami. Celý ten krátky okamih som mala na tele zimomriavky a myšlienky sústredené iba na daný akt. Prikročila som k horiacemu hrobu a hodila doň šatku. Bola to neuveriteľná záplava energie a akejsi neutíchajúcej radosti.

Kollasuyu bol prvý cestopis, ktorý som prečítala. Bola som dokonca poctená tým, že som tak mohla urobiť ešte pred jeho knižným vydaním. Nemám ho s čím porovnávať, ale bolo to jednoznačne zaujímavé čítanie plné zážitkov a faktov o Južnej Amerike a o každodennom živote miestnych ľudí. V knihe sa nachádza aj veľké množstvo čiernobielych a farebných fotografií, ktoré robia zážitok z čítania ešte uveriteľnejším.

Názov: Kollasuyu alebo Naprieč Argentínou a Čile

Autor: Annamária Drgoňa Rakovská

Vydavateľstvo: Elist

Rok vydania: 2020

Počet strán: 120

Ak vás článok zaujal, knihu Kollasuyu alebo Naprieč Argentínou a Čile si môžete kúpiť v Martinuse

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.