Konec prokrastinace: Kniha pre ľudí, ktorí neznášajú motivačnú literatúru

Pojem prokrastinácia znamená chorobné odkladanie úloh a povinností na neskôr. Útla knižka Konec prokrastinace od Petra Ludwiga sľubuje, že vás naučí, ako prestať všetko odkladať a začať žiť naplno. Bola som voči nej skeptická a kým som sa ju konečne odhodlala prečítať, prešlo niekoľko rokov, počas ktorých len tak stála na poličke. Nakoniec som ostala príjemne prekvapená.

Nemám rada motivačnú literatúru, lebo v drvivej väčšine sú všetky knihy o tom istom. Ich čítanie je vlastne taktiež formou prokrastinácie, pretože aby ste dosiahli svoj cieľ, musíte na ňom pracovať a nie čítať knihy o tom, ako sa správne motivovať. Knižka Konec prokrastinace je však úplne iná, možno aj preto, že vyvracia ,,zaručené“ pravdy.

,,Možná jste se i vy někdy setkali s touto informací: Na jedné americké univerzitě udělali následující výzkum. Zeptali se lidí, zda dokážou konktrétně sepsat svoje cíle a zda jsou ochotni v budoucnu přiznat své příjmy. Své cíle dokázala sepsat pouze tři procenta lidí. Po několika desítkách let se pracovníci univerzity vrátili, aby zjistili, že ta tři procenta lidí, která cíle dokázala sepsat, vydělávala dohromady více než zbylých devadesát sedm procent. Také jste to slyšeli? Problémem tohoto tvrzení je, že takový výzkum nikdy nikdo neudělal. Je to výmysl. A podobných mytu jsou knihy osobního rozvoje plné.“

Kniha je prehľadná a ľahko sa číta. Vďaka malému rozmeru strán rýchlo napredujete, čo vás motivuje v ďalšom čítaní. Nie je problém prečítať ju za jeden večer. Veľmi jasne a zrozumiteľne vysvetľuje základné pojmy a techniky, nájdete v nej aj pár príbehov zo života. Vysvetlenia sú znázornené prostredníctvom prehľadných grafov a na konci každej kapitoly sa nachádza zhrnutie základných myšlienok.

Kniha je navrhnutá tak, aby ste si bez veľkej námahy zapamätali celý obsah, ktorý sa dá jednoducho uplatniť v živote. Všetky spomínané nástroje na dosiahnutie životných i každodenných cieľov si môžete stiahnuť z internetu. Sympatické je, že sa v knihe nachádza aj prehľad zdrojov, odkiaľ autor čerpal informácie. Takto aspoň viete, že si ich ,,nevycucal z prsta“.

Čo mi na knihe vadí je biela matná obálka, ktorá síce vyzerá dobre, ale veľmi ľahko sa zašpiní, napr. otlačkami prstov a nejde to z nej dole. Ani väzba nie je príliš kvalitná, stránky nedržia a začínajú z knihy vypadávať.

Nástroje na plnenie cieľov som používala približne mesiac a musím priznať, že mnohé veci sa zlepšili. No a potom ma to samozrejme prestalo baviť a vrátila som sa k svojim osvedčeným postupom. 😀 Knižku Konec prokrastinace však určite odporúčam všetkým, ktorí chcú zatočiť s prokrastináciou a hľadajú jednoduchú knihu s praktickými návodmi, ktorej prečítanie nezaberie veľa času. A ak máte pevnejšiu vôľu ako ja, určite zlepší váš každodenný prístup k povinnostiam.

Názov: Konec prokrastinace

Autor: Petr Ludwig

Vydavateľstvo: Jan Melvil publishing

Rok vydania: 2013

Počet strán: 271

Ak vás kniha Konec prokrastinace zaujala, môžete si ju zakúpiť tu. 

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.