Máte chuť na drsnú romantiku? Prečítajte si Turecký med!

Zvrhlé, surové, ale aj hlboko ľudské a romantické – také je dielo Turecký med od brilantného holandského spisovateľa Jana Wolkersa. Dopodrobna rozpráva príbeh o intímnom vzťahu mladého sochára a jeho priateľky, neskôr manželky Oľgy. Dielo je podané z mužského pohľadu a vyvoláva medzi ľuďmi najrôznejšie reakcie hlavne kvôli podrobným, naturalistickým popisom sexu, pri ktorých si autor rozhodne nedáva servítku pred ústa.

Po prvých stránkach som mala z príbehu zmiešané pocity a uvažovala som, či to s tým perverzným úchylákom vydržím až do konca. Keď som sa však dostala ďalej, zistila som, že ide o skutočne silný príbeh vášnivej, živočíšnej a bezhraničnej lásky. Zamilovala som si obidvoch hlavných hrdinov, ktorí pôsobia nesmierne ľudsky so svojimi chybami, vášňami a snami. Rozprávač je sebavedomý, provokatívny a drzý človek, na druhej strane je úprimný, otvorený a na nič sa nehrá. Dokáže vás vtiahnuť do svojho súkromného života, ktorý je s Oľgou sladký a vášnivý a bez nej trpký a osamelý.

Kniha sa dá považovať aj za oslavu slobody a jednoduchého, ale silného šťastia, ktoré je však kvôli intrigám, závisti a tlaku okolia odsúdené do záhuby. Autor sa tiež prostredníctvom hlavnej postavy venuje kritike spoločnosti, povrchných a plytkých medziľudských vzťahov. Román sa odohráva v dvoch rovinách, pričom v jednej sa hlavný hrdina venuje spomienkam na život s Oľgou, v druhej je vystavený samote a zúfalstvu po tom, čo ho opustila. Kniha sa číta ľahko, je presýtená vulgárnosťou, pod ktorou však nájdete kvitnúce prejavy nehy, túžby a oddanej lásky.

Čo dodať na záver? Turecký med je drsná, ale krásna a dojímavá kniha, ktorá však nesadne každému. Podáva svedectvo o tom, že žiť sa dá aj odvážnejšie, náruživejšie a sýtejšie. Ak máte už plné zuby otrepaných ženských románov, oplatí sa po nej siahnuť.

P.S: Ak sa vám kniha bude páčiť, odporúčam pozrieť aj film Turks fruit z roku 1973 od režiséra Paula Verhoevena.

https://www.youtube.com/watch?v=e6hOqfo6fbo

Autor: Jan Wolkers

Oficiálny názov: Turks fruit

Preklad: Adam Bžoch

Vydavateľstvo: Slovart

Rok vydania: 2011

Počet strán: 156

Ak vás recenzia zaujala, knihu Turecký med si môžete kúpiť tu.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.