Najobľúbenejšie články a recenzie v roku 2018

Rok 2018 sa pomaly chýli ku koncu, takže nastal čas na malú rekapituláciu toho, čo vás na blogu najviac zaujalo. Toto je päť článkov a recenzií, na ktoré ste počas roka klikali najviac:

1. Pán Darcy vyzeral úplne inak, ako si predstavujeme

Pán Darcy je pravdepodobne najznámejšia postava z diel anglickej spisovateľky Jane Austen. V knihe Pýcha a predsudok sa borí so svojou pýchou, aby získal srdce vysnívanej ženy, vďaka čomu sa stal idolom mnohých čitateliek. Jeho skutočný vzhľad je však vzdialený tomu, čo ponúkajú filmové adaptácie. Celý článok si prečítate tu.

2. Čarovná Polička: Chceli sme predaj knižiek trošku pozdvihnúť

Všetci máme doma knižky, ktorých sa nevzdáme za nič na svete a potom tie, na ktoré len sadá prach. To je samozrejme škoda, pretože by mohli potešiť niekoho iného. Ak chcete predať nepotrebné knižky alebo naopak nejaké hľadáte, môže vám pomôcť Čarovná Polička. Ide o projekt, ktorý pomáha knihomoľom s predajom a nákupom prečítaných knižiek. Viac nám o ňom porozprávala Eliška Holienčiková. Rozhovor si môžete prečítať tu.

3. Ako sa stať (alebo radšej nestať) Parížankou… nech žijete kdekoľvek

O tom, ako sa stať Parížankou, nech žijete kdekoľvek sa rozhodli napísať štyri kamarátky – Anne Berestová, Audrey Diwanová, Caroline de Maigretová a Sophie Masová. Anotácia sľubuje, že kniha prezradí, ako sa obliekať, užívať si život, zabávať sa – a to všetko s osobitným šarmom. Zvyšok recenzie si prečítate tu.

4. Čierny dom: Skvelý psychologický triler na pozadí detektívky

Román Čierny dom som dostala ako darček. Obal ma oslovil na prvý pohľad a keď som sa začítala, bola to láska od prvého slova. 🙂 Ak chcete vedieť prečo, odpoveď nájdete tu.

5. Dvanásť báboviek, dvanásť ženských príbehov

V knihe Bábovky sa spisovateľka Radka Třeštíková rozhodla opísať príbehy dvanástich žien, ktorých osudy sú rôznymi spôsobmi prepojené. Každá kapitola je písaná z pohľadu jednej ženy, takže kniha pôsobí ako 12 samostatných poviedok, ktoré zároveň vytvárajú ucelený príbeh. Nápad je to naozaj zaujímavý a originálny. Ako dopadla jeho realizácia? Odpoveď sa dozviete tu.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.