Najznámejšie draky v literatúre

Draky patria už po celé stáročia nepochybne k tým najfascinujúcejším stvoreniam, s akými sa možno vo fantasy literatúre stretnúť. Vyznačujú sa veľkou silou, múdrosťou a impozantnosťou, radi strážia ukryté poklady a udatní hrdinovia ich niekedy musia skoliť, zatiaľ čo inokedy sa s nimi spoja a bojujú po ich boku alebo na nich rovno jazdia. Ktoré sú najznámejšie draky v literatúre?

Smaug (J. R. R.Tolkien: Hobit alebo Cesta tam a zase späť)

Mocný drak s veľkou záľubou v zlate zohráva v Hobitovi ústrednú postavu a vyženie trpaslíkov z ich domova v Osamelej hore. Neskôr sa skupinka z nich vedená Thorinom a sprevádzaná hobitom Bilbom bude snažiť získať horu späť pre seba. Po rokoch ležania na drahých kovoch časť pokladov splynula so Smaugovým telom ako brnenie, čím sa stal takmer neporaziteľným a potom čo ho trpaslíci prebudia zo spánku, sa posledný okrídlený drak Stredozeme vydá šíriť svoj ohnivý hnev do Jazerného mesta Esgaroth.

Drogon, Rhaegal a Viserion (George R. R. Martin: Pieseň ľadu a ohňa)

Trojica týchto drakov sa zrodí vďaka Matke drakov Daenerys Targaryen v čase, keď už takmer všetci vo fantasy svete z pera Georga R. R. Martina veria, že draky už dávno vyhynuli. Dračí súrodenci sa stanú dôležitou zbraňou Daenerys pri jej snahe šíriť svoj vplyv a získať Železný trón.

Norbert, nórsky ostnáč (J. K. Rowling: Harry Potter a Kameň mudrcov)

Vo svete Harryho Pottera existujú mnohé druhy drakov a napríklad s takým uhorským chvostorožcom sa zoznámime v štvrtom diele Harry Potter a ohnivá čaša. Už v Kameni mudrcov sme svedkami toho ako sa z vajca vyliahne drak nórskeho ostnáča a Hagrid ho pomenuje láskyplne Norbert. Dlho však v jeho opatere nezostane a je poslaný do dračej kolónie v Rumunsku, kde pracuje brat Rona Wesleyho, Charlie. V neskorších dieloch napokon vysvitne, že Norbert je vlastne dračica.

Ruth (Anne McCaffreyová: Biely drak)

Ruth je jednou z dračíc sveta Permu, ktorý jeho autorka rozpísala v pentalógii Drakeni z Permu a ďalších nadväzujúcich knihách. Stará sa o ňu chlapec Jaxom a okrem toho, že dokáže lietať a chrliť oheň, môže aj skákať medzi časmi a ovláda iné neobvyklé schopnosti, keďže je vzácnym bielym drakom.

Falko (Michael Ende: Nekonečný príbeh)

Falko je zvláštnym druhom draka, ktorý prináša šťastie a stojí po boku hrdinského Atreja, snažiaceho sa zachrániť umierajúcu Ríšu fantázie pred strašnou Ničotou. Hoci nemá krídla dokáže aj tak lietať, má ružovú farbu a svojimi veľkými ušami a dlhým telom pripomína viac ako draka jazvečíka.

Zafira (Christopher Paolini: Eragon)

Modrá dračica vystupuje v tetralógii Odkaz dračích jazdcov, pričom už od narodenia je prepojená s chlapcom Eragonom, ktorý sa vďaka nej stane dračím jazdcom a ktorému pomáha poraziť krutého vládcu Alagaëzie, Galbatorixa.

Bezzubka (Cressida Cowell: Ako si vycvičiť draka)

Roztomilá Bezzubka, ako jej meno napovedá, nemá zuby, ale aj tak je dobré mať sa pred ňou na pozore, hoci ak si získate jej dôveru, bude vám vernou spoločníčkou. Tak tomu bolo v prípade mladého Vikinga Štikúta, ktorého príbehy sú rozvinuté v sérii viacerých kníh pod menom Štikút Strašný Šťukovec III.

Eustace (Clive Staple Lewis: Dobrodružstvá lode Ranný pútnik)

Eustace je v skutočnosti chlapec, ktorý sa dostane v piatej knihe Kroník Narnie do fantastickej ríše spolu s bratrancom Edmundom a sesternicou Lucy. Je ale nevychovaný a chamtivý a za svoje zlé správanie je premenený na draka potom čo si nasadí náramok, ktorý objavil medzi inými pokladmi v jaskyni mŕtveho draka. Neskôr svoje správanie oľutuje a mocný lev Aslan spraví z Eustacea opäť človeka.

Lung (Cornelia Funke: Dračí jazdec)

Podobne ako v Eragonovi, aj v tomto diele nemeckej spisovateľky dokážu ľudia cestovať na drakoch ako ich jazdci a jedným z takýchto drakov je Lung, ktorý sa snaží zachrániť Údolie drakov pred plánovaným zatopením. Vydáva sa preto do bájnej dračej ríše Lem nebies, kde mu pri jeho úlohe pomáha chlapček Ben a kde sa musí mať na pozore pred nebezpečným robotickým drakom Hrôzoslavom Zlatým.

Zdroje

www.barnesandnoble.com

www.theguardian.com

www.pastemagazine.com

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.