Píšem poviedku: 16. Od koho získať spätnú väzbu?

Tento článok je súčasťou série Píšem poviedku. Kompletný zoznam článkov nájdete tu.

Aj keď poviedku prečítate a opravíte niekoľkokrát po sebe, môže sa stať, že vám ujdú dôležité detaily a nelogické zvraty. Najlepšie, čo môžete urobiť, je dať ju prečítať niekomu inému.

Tí správni adepti

Väčšina autorov si spätnú väzbu pýta od blízkych ľudí, hoci je to tá najhoršia voľba. Rodina a priatelia vás zaručene budú chcieť podporiť, a preto vašu poviedku pochvália bez ohľadu na jej kvalitu. Ak si aj všimnú nejaké chyby, budú o nich mlčať, alebo ich len jemne naznačia, veď predsa nejde o nič dôležité.

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že najlepšiu spätnú väzbu dostanete od cudzích ľudí, ktorí vám nie sú nič dlžní. Poviedku môžete zverejniť na svojom blogu, na rôznych portáloch (napríklad www.mamtalent.sk) alebo poslať do súťaží. Ďalšou možnosťou je nájsť niekoho, kto taktiež píše poviedky a preposlať si ich na výmenu. Poviedky neposielajte zabehnutým a úspešným autorom. Pravdepodobnosť, že si prečítajú vašu poviedku, je veľmi nízka.

Neurážajte sa a nevzdávajte sa

Poviedka, ktorú ste práve dopísali, nie je najúžasnejšie dielo vášho života, hlavne ak ide o prvý pokus. Nemajte vysoké očakávania na spätnú väzbu a pozrite sa na to realisticky. Určite sa v nej nájde množstvo začiatočníckych chýb. Niektorí recenzenti vás upozornia slušne, iní budú menej príjemní. Aj keď kritika nebude lahodiť vašim ušiam, môže vás posunúť ďalej. Neurážajte sa a nereagujte na ňu s hnevom a výčitkami. Odpísať na spätnú väzbu je slušné, ale nerobte to v návale zlosti. Dajte si čas, porozmýšľajte o nej a odpoveď napíšte, až keď vychladnete.

Negatívna spätná väzba vás môže aj demotivovať, ale určite sa nevzdávajte a píšte ďalej. Každý, kto na sebe usilovne pracuje, sa môže zlepšiť. A týka sa to aj tých, ktorí talent na písanie nedostali do vienka.

V nasledovnom článku bude zverejnená ukážková poviedka.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.