Odvážne knižné hrdinky, ktoré sa nebáli vziať osud vo vlastných rúk

Knihy nám okrem skvelých príbehov ponúkajú aj postavy, ktoré sa nám podobajú, inšpirujú nás a možno niečomu aj naučia. Každý čitateľ obľubuje iný typ postáv, a preto je ťažké povedať, ktorá je všeobecne tá naj. Keď sa povie ,,silné ženy v literatúre“, ako prvé ma napadnú tieto:

Jana Eyrová

Žena môže byť krásna aj inak ako výzorom – to je prvá myšlienka, ktorá mi napadne pri pomyslení na Janu Eyrovú. Jana nie je práve krásna, ale je výnimočná svojimi vlastnosťami. Mala ťažké detstvo, ako sirota vyrastala s tetou, ktorá ju neznášala, a bratrancom, ktorý ju šikanoval. Keď sa z rodiny dostala do dievčenskej školy po počiatočnom vzpieraní a tvrdohlavosti z nej vyrástla cieľavedomá a mladá žena, ktorá sa veľmi rada vzdeláva a svoju lásku ku štúdiu sa snaží vštepovať aj iným ako učiteľka. Je chápavá, trpezlivá, čestná a vždy ochotná pomôcť druhým. Má veľmi silné morálne zásady, ktorých sa drží, aj keď pre ňu znamenajú utrpenie.

 Elizabeth Bennetová

Kniha Pýcha a predsudok od Jane Austen je príkladom, ako zbaliť dobré vyzerajúceho, inteligentného a bohatého chlapa bez toho, že by ste to mali v úmysle. Hlavná hrdinka Elizabeth Bennetová je na dobu, v ktorej žila, nezávislá mladá žena so svojráznymi názormi. Snaží sa vyhnúť vrtochom hysterickej a nie príliš múdrej matky, ktorá chce svojich päť dcér vydať za akéhokoľvek ženícha s dostačujúco veľkým majetkom. Elizabeth nechýba zmysel pre humor, úprimnosť a energia, je milá, rozumná a citlivá, nie však naivná a pojašená ako niektoré jej sestry. Dokáže byť veľmi tvrdohlavá, prefíkaná a jej správanie je okorenené štipkou feminizmu. Svojimi vlastnosťami je taká očarujúca, že dokázala zaujať aj namysleného pána Darcyho.

Eówyn

V Tolkienových knihách vystupuje pomerne málo žien, ale vždy ide o silné a výrazné osobnosti. Jednou z nich je aj Eówyn, neter rohanského kráľa. Na prvý pohľad sa zdá byť chladná, vážna a neprístupná. Túžila po voľnosti, hrdinských činoch a rovnosti s mužmi, ktorým sa vyrovnala v boji i jazde na koni. Nebála smrti, ani bolesti, najväčší strach pociťovala pred uväznením v klietke, ktorú pre ňu predstavovali záväzky a výchova detí. Po tom, čo ju Aragorn odmietol, rozhodla sa položiť život v boji za svoju vlasť a slobodu. V mužskom prestrojení sa tajne pridala k vojsku a pred bránami Gondoru zabila Pána nazgulov, ktorého nedokázal poraziť žiadny muž. Po zotavení z bitky našla skutočnú lásku i šťastie, keď pochopila, že nepotrebuje moc ani slávu. Hoci sa rozhodla stať liečiteľkou a pomáhať slabým a bezmocným, naďalej ostala symbolom odvahy a rozhodnosti.

Anna Shirleyová

Ryšavá dievčina Anna zo Zeleného domu od Lucy Maud Montgomeryovej patrí dnes ku klasikám svetovej literatúry. Prvé slová, ktoré ma pri jej mene napadnú, sú fantázia, ,,snílek“ a dobrodružstvo. Anna je rozkošné, ukecané a veľmi vnímavé dieťa, z ktorého vyrastie rozumná a vzdelaná mladá žena. Ako dieťa sa nechávala unášať fantáziou, zaujímalo ju všetko nové, túžila po dobrodružstve a vzdelaní. Svojou povahou je veľmi výnimočná, zaujímavá i zábavná, každý čitateľ si určite spomenie na jej ,,problémy“ a vznešené slovné zvraty. Hĺbkou charakteru a túžbou po objavovaní nových vecí je inšpiráciou pre dievčatá a ženy všetkých vekových kategórií.

Hermiona Grangerová

S Hermionou sa stotožňujú všetky dievčatá, ktoré zbožňujú knihy a vzdelávanie, ale napriek tomu nechcú byť videné ako zaužívaný obraz bifľošky – škaredé, otravné a utiahnuté dievča bez vkusu s okuliarmi a pehami. V Hermioninej osobe sa spája inteligencia, šikovnosť a empatia. Má veľký zmysel pre spravodlivosť. Hoci na začiatku knihy sa môže zdať otravná, ukáže sa, že si priateľov cení a neváha pre nich prekročiť pravidlá a vystrčiť rožky. Vie si vytvoriť na veci vlastný názor, za ktorým si stojí a dokáže ho obhájiť.

 

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.