Otec motivačnej literatúry myslel a zbohatol

Motivačná literatúra je pomerne mladý odbor, ktorý sa však neuveriteľne rýchlo rozšíril. Za jej vznikom stojí muž, ktorý svojím životom dokázal, že jeho filozofia úspechu naozaj funguje. Dovoľte, aby som vám predstavila Napoleona Hilla.

Vzorec na úspech

Príbeh jeho knihy Mysli a zbohatni (Think and Grow Rich) sa začína písať v roku 1908, keď vtedy 24-ročný reportér Napoleon Hill dostáva úlohu napísať sériu článkov o najúspešnejších biznismenoch vtedajšej doby. Prvé interview mu poskytol oceliarsky magnát a filantrop Andrew Carnegie, v tom čase najbohatší muž Ameriky. Počas rozhovoru Hillovi predostrel zaujímavú myšlienku, že z konania a správania úspešných ľudí by sa dal odvodiť akýsi vzorec, podľa ktorého by ktokoľvek vedel dosiahnuť rovnako veľký úspech.

Jedna kniha a 20 rokov práce

Hill sa myšlienky chytil a s Carnegiovou podporou začal pracovať na ,,filozofii úspechu“.Pustil sa do prieskumu, počas ktorého ,,vyspovedal“ najúspešnejších a najbohatších ľudí tej doby. Jeho práca trvala dlhých 20 rokov a priniesla ovocie v podobe tisícpäťsto stranového diela s názvom Zákon úspechu (Law of Succes), ktoré obsahovalo 17 základných princípov úspechu. Hillov život však zďaleka nebol prechádzkou ružovou záhradou a kým sa konečne dostal k cieľu, musel prekonať mnoho zdrvujúcich pádov a porážok.

Prvý úspech a prvé sklamanie

V roku 1911 sa oženil s Florence Elizabeth Hornor, s ktorou mal dvoch synov staršieho Jamesa a mladšieho Napoleona Blaira. Aby dokázal rodinu uživiť, pracoval ako predajca áut, písal reklamné inzeráty, bol asistentom a istý čas podnikal s výrobou cukríkov. V roku 1911 zomrel Andrew Carnegie, ale Hill nedovolil, aby jeho sen odišiel s ním. Našiel si iného investora, majiteľa tlačiarne Georga Williamsa, ktorý bol ochotný spolufinancovať časopis Hill´s Golden Rules (Hillove zlaté pravidlá). Časopis priniesol okamžitý úspech a Hill sa vybral na prednáškové turné po celej krajine. Nezhody s Williamsom sa stále stupňovali, až nakoniec získal časopis len pre seba. Hill musel urobiť to, čo vo svojom živote urobil mnohokrát, začal úplne odznovu.

Únik pred smrťou

Výsledkom Hillovho úsilia bol ďalší časopis Napoleon Hill´s Magazine, ktorý sa predával lepšie než ten prvý. Ani toto šťastie mu však nevydržalo natrvalo a kvôli prešľapom spoločníkov magazín skrachoval. Hill sa presťahoval do Chicaga, kde odkúpil obchodnú akadémiu a ponúkal kurzy žurnalistiky, rečníctva a písania reklamných textov. Spolu s priateľom Donom Melletom sa však rozhodli odhaliť činnosť gangsterskej skupiny, ktorá pašovala drogy a alkohol a predávala ich aj školákom. Praktiky nahlásili polícii, tá však tieto aktivity tolerovala. Melleta zastrelili pred jeho domom, Hill unikol smrti len preto, že sa mu v ten večer pokazilo auto a nemohol sa vrátiť domov. Aby ochránil rodinu i seba, presťahoval sa do Západnej Virgínie.

Zákon úspechu

Nasledujúci rok strávil Hill v depresiách a bojoval so psychickými aj finančnými problémami. Napokon sa opäť dokázal postaviť na nohy a zaumienil si, že sľub, ktorý dal Andrewovi Carnegieovi, splní. Kniha Zákon úspechu čelila mnohým odmietnutiam zo strany vydavateľov, šancu jej dal až Andrew Pellton z Connecticatu. Hill po dvadsiatich rokoch naplnil, čo sľúbil a jeho kniha uzrela svetlo sveta 26. marca 1928. Napriek veľkému rozsahu i cene sa stala ohromnou senzáciou a tržby za predaje rástli.  Rok po jej vydaní zarábal Hill dvetisícpäťsto dolárov mesačne. S rodinou si užíval život v pohodlí a blahobyte, ale ani tento úspech netrval dlho. Hilla čakal ďalší pád na dno v podobe hospodárskej krízy.

Hillova občianska povinnosť

V dôsledku hospodárskej krízy sa predaje kníh prepadli a privodili Hillovi finančný úpadok. Bol nútený predať vidiecke sídlo, v ktorom s rodinou žil. V roku 1933 dostal ponuku stať sa poradcom a tlačovým tajomníkom prezidenta Roosvelta, ktorý chcel ,,bojovať proti strachu“ a dostať krajinu z krízy. Hill vnímal pomoc prezidentovi ako občiansku povinnosť a počas dvojročnej práce odmietol poberať plat. Materiálny nedostatok zapríčinil nezhody v manželstve, ktoré vyústili do rozvodu v roku 1935. Hill mal vtedy 52 rokov.

Nová láska

Aby prežil, začal opäť prednášať a zároveň pracoval na skrátenej verzii Zákona úspechu, ktorú pomenoval 13 krokov k bohatstvu (13 Steps to Riches). Finančne bol na tom tak zle, že si nemohol dovoliť ani vlastné bývanie, bol nútený si požičiavať na živobytie od syna Blaira, u ktorého istý čas žil. V roku 1937 sa počas jednej prednášky zoznámil s mladou ženou Rose Lee Beeland. O niekoľko mesiacov sa zosobášili a Rose ho presvedčila, aby rukopis vydal.

Mysli a zbohatni

Kniha nakoniec vyšla ešte v ten istý rok a dostala meno Mysli a zbohatni (Think and Grow Rich) a za prvé tri týždne sa predalo viac ako päťtisíc výtlačkov. Do konca krízy stúpol počet predaných kusov na milión. V súčasnosti je táto kniha preložená do viac ako tridsiatich svetových jazykov a celosvetovo sa už predalo viac ako 30 miliónov kusov. Podstata tejto knihy je obsiahnutá vo vete ,,dokážeš všetko, čo si predstavíš a uveríš tomu“ a rozvinula nové odvetvie literatúry zameranej na osobný a duchovný rozvoj.

Vypočítavá Rose

V roku 1940 sa Hillov majetok odhadoval na jeden milión dolárov. Nanešťastie, Rose nebola pre Hilla tá správna žena a po rozvode o rok neskôr ho obrala o všetko. Hill sa po tomto sklamaní opäť vzchopil a odišiel hľadať šťastie do Južnej Karolíny. Pre priateľa Williama P. Jacobsa a jeho akadémiu vytvoril kurz osobného rozvoja a taktiež vydal knihu Mental Dynamite, ktorá však neuspela kvôli nedostatku papiera počas 2. svetovej vojny. Hoci sa mu v pracovnom živote príliš nedarilo, v ľúbostnom to vyzeralo inak. V Jacobsovej akadémii sa zoznámil s Annie Lou Norman, s ktorou sa zosobášil a ostal s ňou až do konca života.

Trvalé šťastie

Ako šesťdesiatročný začal opäť prednášať a počas jednej prednášky stretol úspešného biznismena menom W. Clement Stone, ktorý za svoj úspech vďačil práve Hillovej knihe. Vzniklo medzi nimi priateľstvo a keď mal Hill 69 rokov, založili spoločnú firmu.  Začali vydávať časopis Success Unlimited a vydali tiež niekoľko kníh, najznámejšia z nich bola Success Through Positive Mental Attitude. Hill konečne dosiahol trvalé bohatstvo a aj šťastie po boku milovanej ženy. Zomrel v roku 1970 vo veku 87 rokov a zanechal po sebe majetok v hodnote viac ako 6 miliónov dolárov.

Nestarnúca kniha

Na trhu motivačnej literatúry nájdete dnes naozaj všeličo, od rozumných rád, cez ezoteriku až po šarlatánske výmysly. Filozofia Napoleona Hilla však spomedzi nich stále vystupuje dopredu. Hoci od napísania tejto klasiky uplynulo už takmer storočie, jej princípy sa dajú uplatniť aj v súčasnej modernej dobe. Sám Hill je dôkazom, že myslieť a zbohatnúť sa naozaj dá. Jeho knihy sú zároveň jeho životným príbehom, príbehom muža, ktorý veľakrát padol na samé dno, ale nikdy sa nevzdal a nakoniec dosiahol vytúžené šťastie a bohatstvo.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.