Tento článok je súčasťou série Píšem horor.
Postavám v horore, či už v knižnom alebo filmovom, je často vyčítané nelogické správanie. Robia hlúpe rozhodnutia, ktoré jednoznačne vedú k smrti. Čitateľov to väčšinou irituje a kvalita príbehu v ich hodnotení klesá. Ako sa tomu vyhnúť?
Rozhodnutia v reálnom živote
Ľudia sa nesprávajú vždy logicky. Často robia nerozumné rozhodnutia, ktoré vedú k trvalým negatívnym následkom. Nakupujú zbytočnosti na splátky a potom ich prenasledujú exekúcie, zaryto odmietajú návštevu lekára, hoci ich zdravotný stav sa viditeľne zhoršuje, či sa opakovane vracajú k partnerovi, ktorý im ubližuje.
V knihe Ako prekuknúť druhých ľudí je spomínaný experiment s požiarom v bare. Na barovom pulte sa z ničoho nič zjavil oheň a niekoľko testovaných ľudí sa ho automaticky pokúsilo uhasiť prvou tekutinou, ktorú mali poruke a to pohárom alkoholického nápoja. Hasili by ste oheň alkoholom? Samozrejme, že nie, ale vo vypätej situácii je ľahké urobiť hlúpe rozhodnutie.
Kedy máme pre hlúpe rozhodnutia pochopenie
Aj keď sa ľudia nesprávajú racionálne a aj opakovanie robia tie isté chyby, v určitých prípadoch ich vieme pochopiť. Stane sa to vtedy, keď ich spoznáme ako osobnosti a dozvieme sa viac o ich životnom príbehu. Nikto totiž nechce prežiť mizerný život, ani umrieť násilnou smrťou.
Jediný spôsob, ako nájsť u čitateľa pochopenie týkajúce sa nelogického správania nejakej postavy, je dovoliť mu, aby ju do hĺbky spoznal. Čím je postava plastickejšia, tým je to jednoduchšie. Pokiaľ nejde o novorodenca, je zrejmé, že má za sebou nejaký životný príbeh. Množstvo súčasných rozhodnutí a reakcií je ovplyvňovaných minulosťou.
Nelogické správanie môžete podmieniť rôznymi vplyvmi – naučené vzorce správania, prežité skúsenosti, povaha, inteligencia, tlak skupiny, traumatické detstvo, psychické problémy, závislosti a pod. Nejde pritom ani tak o to, aby ste od slova do slova vysvetľovali každý krok. Skôr sa pokúste čitateľom ukázať, akým spôsobom postava premýšľa. Rozhodnutia, ktoré navonok pôsobia nerozumne, si musí postava vedieť vnútorne logicky zdôvodniť.
Pozor na mieru hlúposti
Nie každý človek reaguje rovnako, a preto nedovoľte, aby všetky postavy robili hlúpe rozhodnutia, ktoré jednoznačne končia smrťou. Množstvo ľudí dokáže aj pod tlakom situáciu vyhodnotiť správne a zachovať sa rozumne. To však neznamená, že musia nutne prežiť alebo vyviaznuť bez zranenia.
Prežitie by malo byť sčasti aj o náhode, nielen o tom, že najprv umrú hlúpe a nesympatické postavy, aby sa hlavní hrdinovia mohli dostať do finále. Niekedy šťastie praje hlupákom a smrť si taktiež nevyberá obete podľa inteligencie.
Obrázok: unsplash.com