Píšem horor: 3. Ako vybrať tému? Píšte o tom, čoho sa bojíte

Tento článok je súčasťou série Píšem horor.

Vzbudiť strach v čitateľovi nie je také ľahké ako v minulosti. S rozmachom filmového priemyslu prišli prepracované zvukové a vizuálne efekty, ktoré sú pre písané slovo ťažkými súpermi. Desivé a násilné scény vo filmoch taktiež ovplyvnili citlivosť divákov, a tak už len málokoho prekvapia hektolitre striekajúcej krvi a strašidlá vyskakujúce odnikiaľ. Pociťovanie strachu, úzkosti a ďalších nepríjemných pocitov je taktiež individuálne. To, čo niekomu príde desivé alebo nechutné, nemusí u iného vzbudiť žiadnu reakciu.

Dobrý príbeh je dôležitejší než strach

Ešte predtým, ako začnete písať, uvedomte si, že vzbudenie nepríjemných pocitov by nemalo byť základnou ingredienciou príbehu, ale jeho korením. Ak sa budete snažiť čitateľov za každú cenu šokovať a znechutiť, väčšinou to skončí tak, že budete príliš tlačiť na pílu. Výsledkom bude gýč, ktorý bude prinajlepšom na smiech. Preto, ak sa rozhodnete napísať horor, vaším cieľom by malo byť v prvom rade napísať dobrý príbeh, ktorý stojí na zaujímavej téme.

Hororová téma

Ak ste v žánri hororov nováčikom, je dobré na začiatok získať nejaký prehľad. Prečítajte si pár hororových kníh, prípadne si pozrite nejaké filmy, aby ste sa dostali do tej správnej atmosféry. Zapíšte si veci, ktoré vo vás rezonovali a pýtajte sa prečo. Neznamená to, že ich budete opakovať vo vašom príbehu, cieľom tohto cvičenia je skôr rozoznať, čo je vám blízke. Spoznať samého seba ako čitateľa je jedna z najlepších ciest, ako sa stať spisovateľom.

Všeobecne platí pravidlo – píš o tom, čo poznáš. V prípade hororu by to malo znieť – píš o tom, čoho sa bojíš. Najľahší spôsob, ako vniesť do príbehu emócie, je čerpať z tých vlastných. Všetci dôverne poznáme situácie, veci i ľudí, ktorí v nás nevyvolávajú dobré pocity. Píšte o tom, čomu by ste sa radi vyhli vo vašom živote. Je jedno, či je to pavúk v kúpeľni, vystupovanie pred publikom, neosvetlená cesta o tretej ráno, strašidlo pod posteľou či nevyliečiteľná choroba.

Ďalším spôsobom, ako nájsť námet na príbeh, je porozhliadnuť sa po okolí. Všetci poznáme nejaké miesto opradené strašidelnými historkami minimálne z obdobia, keď sme boli deťmi. Opustená továreň, dom, ktorý často mení majiteľov, odľahlá chalupa, strom, na ktorom sa niekto obesil, les, kde sa podozrivo strácajú ľudia. Darujte týmto miestam príbeh. Premýšľajte, čím si vyslúžili zlú povesť, odkiaľ sa vzali všetky strašidelné historky.

Hororovo sa dajú spracovať aj témy, ktoré rezonujú spoločnosťou a priamo sa ľudí dotýkajú: šikanovanie na školách, rasizmus, mobbing na pracovisku, zanedbávanie, stalking, domáce násilie, sexuálne obťažovanie… Žiaľ, to všetko sú pre niektorých ľudí horory bežného života. Ak sa nebojíte ťažkej témy, môže sa stať základným námetom vášho príbehu.

Ďalší článok sa bude venovať postavám v horore.

Obrázok: unsplash.com

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.