Píšem horor: 1. Základné znaky a špecifiká hororu

Tento článok je súčasťou série Píšem horor. Kompletný zoznam článkov nájdete tu.

Keď sa povie horor, väčšina ľudí si tento žáner automaticky spojí so strachom. Samotný názov horror pochádza z angličtiny a v preklade znamená hrôza alebo des. Hororová literatúra sa naozaj snaží čitateľov vystrašiť, šokovať či znechutiť. Táto jednoduchá definícia, aj keď je pravdivá, však pôsobí príliš lacno a podporuje názor, že hororové knihy sú brakovou literatúrou. Preto sa mi viac pozdáva toto vysvetlenie: Cieľom hororu je podráždiť predstavivosť a vyprovokovať čitateľa k emocionálnej, psychickej alebo fyzickej reakcii, ktorá je spojená so strachom.

Špecifiká hororu

Pre hororovú literatúru je typická atmosféra napätia a strachu, ktorú je možné vytvoriť rôznymi spôsobmi. Dej sa často odohráva na odľahlých miestach odrezaných od civilizácie, prípadne sa postavy ocitnú v prostredí, odkiaľ nemôžu uniknúť.

Dôležitým prvkom hororu je zlo alebo iné negatívum, ktorého úlohou je vyvolať strach. Je nepríjemné, nebezpečné, môže byť ľahko identifikovateľné alebo nejasné, zahalené rúškom tajomstva. Zlo môže byť zosobnené človekom, vecou, miestom alebo aj javom. Niekedy poznáme dôvody vzniku zla a dokážeme ho lepšie pochopiť, napr. ťažké detstvo sériového vraha. V  iných príbehoch sa autori príčinami vzniku zla nezaoberajú a jeho úlohou je len ohroziť bezpečie, zdravie a život postáv.

V hororovej literatúre často vystupujú nadprirodzené bytosti alebo javy, ale nie je to pravidlom. Čo býva hororom najviac vyčítané okrem brutality je nelogické správanie postáv, ktoré si často vyberajú tie najhoršie možné riešenia.

Patrí horor medzi brakovú literatúru?

Horor často stojí na okraji čitateľského záujmu, pretože jeho cieľom má byť vyvolanie negatívnych emócií. Predpokladá sa, že tieto emócie spisovatelia vyvolávajú primitívnymi, nechutnými a lacnými spôsobmi, ktorých úlohou je za každú cenu šokovať. Niektoré hororové knihy také naozaj sú, treba však povedať, že v každom žánri sa nájdu braky aj skvelé diela. Hororová literatúra má taktiež čo ponúknuť. Napriek tomu sa vydavatelia slovu horor vyhýbajú a radšej ho na trhu ponúkajú s označením triler alebo psychotriler.

V konečnom dôsledku sa písanie hororu až tak nelíši od písania iných žánrov. Hlavnými ingredienciami sú vierohodné postavy a receptom zaujímavý dej. Strach, napätie a záhady sú v tomto prípade len korenie a bylinky, ktoré dodajú jedlu lahodnú chuť.

Ďalší článok sa bude venovať stručnej histórii hororovej literatúry.

Obrázok: unsplash.com

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.