Píšem skvelý článok: 4. Ako zaistiť, aby bol článok vizuálne atraktívny

Tento článok je súčasťou série Píšem skvelý článok.

Čím je článok dlhší, tým by mal byť prehľadnejší. Zaistiť to môžete rôznymi spôsobmi.

Členenie na odseky je dôležité

Text, ktorý nie je členený na odseky, sa zdá byť príliš dlhý, čo môže čitateľov odradiť. Držte sa pravidla jedna myšlienka = jeden odsek. Ideálna dĺžka odseku je tri riadky.

Podnadpisy uľahčia ,,skenovanie“

Čitatelia skenujú obsah v tvare písmena F a hľadajú v ňom rôzne záchytné body. Podnadpisy nielenže text prehľadne rozčlenia, ale navyše dajú čitateľovi možnosť rozhodnúť sa, či potrebuje prečítať celý článok alebo len niektoré časti.

Vždy je lepšie, keď si prečíta aspoň časť, akoby mal ihneď opustiť stránku. Do podnadpisov je vhodné vkladať kľúčové slová, ale vždy len do takej miery, aby to pôsobilo prirodzene.

Čísla a odrážky pomôžu

Odrážky a číselné zoznamy sú ďalším spôsobom ako sprehľadniť text a zvýrazniť záchytné body.

Nebojte sa zvýrazňovania

Zvýrazňujte dôležité informácie. Nemusia to byť celé odseky, ani vety, stačí pár dôležitých slov. Používajte na to bold alebo kurzívu.

Fotky a videá článok oživia

O zaujímavé doplnenie článku a lepšie vstrebávanie informácií sa postarajú videá, obrázky, grafy, infografiky a pod. Článok sprehľadnia a zároveň ho urobia vizuálne atraktívnejším. Najvhodnejšie fotky sú tie, ktoré sami vytvoríte, pretože sú unikátne a nemusíte riešiť autorské práva.

Nemusia byť profesionálne, stačí, že článok vhodne dopĺňajú. Iným zdrojom, kde môžete čerpať obrázky k vašim článkom, sú fotobanky. Ja najradšej používam Unsplash. Nevýhodou takýchto obrázkov je, že sú občas príliš strojené a umelé a ľahko sa dajú nájsť aj na iných weboch.

Nezabudnite na prelinky

Článok sa snažte prelinkovať alebo inak povedané odkázať na iné miesta na internete. Prelinkovanie môže byť externé (na iné webstránky) alebo interné (v rámci vašej domény). Interné prelinkovanie pomáha znížiť odlev návštevníkov z vášho webu.

Nepoužívajte prilinkovanie typu ,,viac informácií získate tu“ alebo ,,kliknite sem“. Používajte slová a frázy, ktoré naznačia, tam link vedie. Príklad: Túto knihu si môžete zakúpiť v Martinuse.

Ideálna dĺžka článku

Univerzálna odpoveď na otázku, či sú lepšie krátke alebo dlhšie články neexistuje. Záleží to od mnohých faktorov. Ak si to téma vyžaduje a máte k nej čo povedať, pokojne píšte. Dbajte na to, aby bol text k veci a zbytočne neodbiehal od témy. Neopakujte sa a stručné informácie zbytočne nenaťahujte.

Ďalší príspevok sa bude venovať téme ako ukončiť článok.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.