Píšem skvelý článok: 1. Prečo, o čom a pre koho?

Tento článok je súčasťou série Píšem skvelý článok.

Osobne si neviem predstaviť, že by som si sadla k počítaču, otvorila Word a začala len tak písať nejaký článok. Kedysi som to tak robila, ale radosť z písania sa stratila už v začiatkoch. Neorganizované písanie je príliš pomalé a plné prepisovania. Vo väčšine prípadov som sa na článok po prvých, ťažko napísaných odsekoch vykašľala. Ako tomu predchádzať?

1. Stanovte si jasný cieľ

Odpovedzte si na otázku, čo má byť cieľom článku. Všeobecne rozoznáme 4 druhy článkov, ktorých cieľom je:

  • informovať
  • vzdelávať
  • motivovať
  • zabávať

Jednotlivé ciele sa môžu aj prekrývať, ale vždy musí byť jeden dominantný.

Príklad: Článok o správnom čistení zubov môže byť napísaný vtipne, ale musíte si stanoviť, čo je dôležitejšie – či čitateľov v prvom rade zabaviť alebo im vysvetliť, ako si správne čistiť zuby.

2. Definujte tému

Rozmyslite si nielen to, o čom písať budete, ale tiež to, o čom písať nebudete. Nevyberajte si príliš všeobecné a rozsiahle témy. Nakoniec to skončí tak, že budete písať o všetkom, ale v podstate o ničom. Takýto článok má nulovú výpovednú hodnotu.

Príklad: Všeobecnú tému Ako sa zbaliť na dovolenku? môžete zúžiť na Ako sa zbaliť na víkendový trip do hôr s dvomi deťmi?

Čím je téma užšia, tým je zaujímavejšia a má väčšiu informačnú hodnotu.

3. Rozmyslite si, pre koho píšete

Kto má byť vašim čitateľom? Pre koho môžu byť informácie v článku užitočné? Stanovte si cieľovú skupinu, pre ktorú píšete. Vďaka tomu budete vedieť, akým štýlom písať a kde článok neskôr propagovať.

Príklad: Chcem napísať článok pre mladých ľudí, ktorí sa prvýkrát chystajú na festival Pohoda.

Nasledujúci príspevok sa bude venovať osnove článku.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.