Píšem poviedku: 2. Prečo písať poviedky?

Tento článok je súčasťou série Píšem poviedku. Kompletný zoznam článkov nájdete tu.

Keď ľudia rozprávajú o tom, že by chceli napísať knihu, takmer nikdy tým nemyslia knihu poviedok. Všetci chcú písať romány a najmä začínajúci pisatelia bez skúseností. Je to prirodzené, pretože romány sú najčítanejšie, najpredávanejšie a najviac sa o nich diskutuje. Skutočnosť je však taká, že cesta za napísaním bestsellera vedie práve cez poviedky.

Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku

Písanie poviedok je najlepším spôsobom, ako sa zdokonaliť v písaní. Ak dokážete vytvoriť pútavý príbeh na obmedzenom rozsahu, s malým množstvom postáv a so skvelou pointou, ste na najlepšej ceste k napísaniu románu. Je to rovnaké, ako keď chcete odbehnúť maratón. Čo je rozumnejšie – pravidelne trénovať alebo sa postaviť na štart bez prípravy a po prvom kilometri vypľuť dušu?

Cieľ dosiahnete ľahšie a rýchlejšie

Koľko ľudí začne písať román a koľko ho aj dokončí? Úspešnosť bude zrejme taká vysoká ako pri novoročných predsavzatiach o chudnutí. Dávať si veľké ciele je lákavé, ale len málokto ich uskutoční. Ak nemáte žiadne skúsenosti s písaním, nepreceňujte sa. Je pravdepodobnejšie, že napíšete desaťstranovú poviedku ako tristo stranový román.

Ľahšie získate spätnú väzbu

Doba je rýchla a ľudia nemajú čas. Spätnú väzbu potrebujete a jednou z najjednoduchších spôsobov, ako ju získať, je uverejniť vaše dielo na internete, alebo ho dať prečítať niekomu z vášho okolia. Ľahšie ľudí presvedčíte, aby si našli čas na prečítanie krátkej poviedky. Len málokto má čas a chuť čítať stovky strán začiatočníckeho textu.  

Môžete sa prihlásiť do súťaže

Účasť v literárnej súťaži je skvelým spôsobom, ako sa presvedčiť, či máte naozaj talent. Môžete získať spätnú väzbu, cenné rady alebo sa blysnúť víťazstvom. Aj keď budete posielať rukopis románu do vydavateľstva a spomeniete víťazstvo v nejakej súťaži, je vyššia šanca, že mu budú venovať pozornosť.

Písať poviedky odporúča aj Jozef Karika v článku Zopár rád pre začínajúcich autorov.

V nasledujúcom článku si povieme, ako vymyslieť dobrý príbeh.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.