Rozprávky a sarkazmus Roalda Dahla

Roald Dahl patrí k tým vzácnym druhom spisovateľov, ktorí dokážu svojou tvorbou zaujať a pobaviť všetky vekové kategórie. Tento Brit písal pre deti aj dospelých a zaujímavé sú nielen jeho diela, ale aj jeho život, ktorého príhody boli pre Dahla obľúbeným a častým zdrojom inšpirácie.   

Odvážny pilot aj nefalšovaný milovník

Roald Dahl sa narodil v roku 1916 vo waleskom mestečku blízko Cardiffu. Pôvod jeho predkov však ležal v Nórsku a meno dostal na počesť nórskeho výskumníka Roalda Amundsena. Dahl vynikal z davu nielen po spisovateľskej stránke, ale aj vďaka svojej takmer dvojmetrovej výške a zvyku písať vo svojej chate. Počas druhej svetovej vojny pôsobil v britských ozbrojených silách ako pilot a hoci začal profesionálne písať už v 40.rokoch, ako spisovateľ sa preslávil až o dve dekády neskôr.

Kuriózny bol vždy aj milostný život tohto autora. Jeho prvou manželkou sa stala americká herečka Patricia Neal, s ktorou mal Roald Dahl viaceré deti a po boku ktorej stál aj v čase, keď sa jej rapídne zhoršil zdravotný stav po piatom pôrode. Hoci bol Dahl rodinne založeným mužom a miloval svoje deti, súčasne bol aj pravým milovníkom života a užíval si viaceré mimomanželské aféry. K nim patrila napríklad aj priateľka jeho manželky, Felicity Crosland, s ktorou spisovateľ najprv udržiaval vzťah v tajnosti a neskôr sa s ňou oženil.

Svoj charakteristický triezvy a predsa satirický pohľad na život si Roald Dahl zachoval až do svojho konca a poctivo sa podroboval všetkým potrebným lekárskym zákrokom. Nenechal si však vyhovoriť, aby sa vzdal fajčenia, pitia ginu a pojedania sladkostí. Tento dodnes veľmi obľúbený britský spisovateľ napokon zomrel v novembri roku 1990.

Roald Dahl

Pre deti a o deťoch

V rámci detskej literatúry patrí Dahl k veľmi originálnym autorom a jeho viaceré diela sa stali predmetom filmového spracovania. Prvým kúskom Dahlovej fantázie prenesenej na papier boli Gremlins (1943) a tým najslávnejším zase Charlie a továreň na čokoládu (1964). V druhom spomenutom príbehu sa chudobný Charlie Bucket spolu so štvoricou ďalších detí dostane do zázračnej čokoládovej továrne výstredného Willyho Wonku, kde celá spoločnosť prežije neuveriteľné dobrodružstvá.

Dahl sa pri písaní knihy inšpiroval 20.rokmi, kedy vo Veľkej Británii existovali dve veľké čokoládové spoločnosti Cadbury a Rowntree. Cadbury posielal do Dahlovej strednej školy ukážky svojich nových produktov a v škatuli plnej sladkostí sa okrem nich nachádzal aj papier, do ktorého deti písali, ako im jednotlivé dobroty chutili a tak ich hodnotili.

Prvý náklad Charlieho a továrne na čokoládu sa v USA vypredal v priebehu mesiaca a hoci si získal veľkú obľubu, súčasne bol Dahl niektorými ľuďmi aj kritizovaný ako rasista. K týmto obvineniam viedli postavičky Oompa-Loompov, ktoré neustále pracujú, sú ale so životom vo fabrike spokojní. Kritika ich hneď označila za otrokov a zosmiešňovanie afrického kmeňa Pygmejov, ktorými sa Dahl pri ich popise otvorene inšpiroval. Preto sa v niektorých ďalších knižných vydaniach už Oompa-Loompovia popisujú s bielou pokožkou a zlatými vlasmi.

Obzvlášť plodné boli pre Dahlovu detskú literatúru 80.roky, kedy vydával novú knihu takmer každý rok. Pri práci Kamoš obor (1982) začal spolupracovať aj so šikovným ilustrátorom Quentinom Blakeom. Ten maľoval obrázky aj pre knihu Čarodejnice (1983), ktorá si vyslúžila veľkú kritiku z radov feministiek, keďže väčšina žien vykreslených v príbehu (s výnimkou dobrej babičky) sú zákerné čarodejnice, túžiace premeniť deti celého sveta na potkany. Dahl si však nad podobnou kritikou hlavu nelámal a hoci prispieval na charitu, vždy bol tak trochu mizantropom.

Celkovo najúspešnejšou Dahlovou prácou sa však stala Matilda (1988) rozprávajúca o dievčatku s obrovskou predstavivosťou, záľubou v čítaní a niekoľkými netradičnými talentami. Matilda sa pritom nenechá zastrašiť ani svojou ignoratskou rodinou ani hrozivou riaditeľkou školy neznášajúcou deti. V Dahlovej tvorbe patria osirelé a týrané deti k častým postavám, on sám sa však počas školských čias spolužiakom vyčnievajúcim z radu skôr posmieval a vymýšľal im prezývky.

V čase písania Matildy bolo už spisovateľovo zdravie prudko zhoršené rakovinou čreva a čoraz zväčšujúcimi sa bolesťami chrbtice. Dahl knihu viackrát prepisoval a stále s ňou nebol úplne spokojný, až ju nakoniec zo zdravotných dôvodov zanechal v podobe, v akej bola nakoniec vydaná.

Filmové spracovanie Matildy.

Pre starších čitateľov

Všestranný talent Roalda Dahla sa prejavil tiež v jeho poviedkach pred dospelých, pre ktoré je charakteristický čierny humor a prekvapujúci záver. V slovenčine vyšli vo viacerých zbierkach, napríklad Aj jahňa môže zabiť alebo Cesta do neba. Tieto poviedky Dahl písal pre časopisy Harper´s Magazine či The New Yorker, niektoré však boli pre svoju kontroverznosť odmietnuté a knižne sa objavili až v zbierke Príbehy nečakaných koncov (1979).

Zdroje

blogs.20minutos.es

blogs.cardenalcisneros.es

www.anagonzalezduque.com

 

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.