Rytier siedmich kráľovstiev vás zoberie na potulky do Západozeme

V knihe Rytier siedmich kráľovstiev George R. R. Martin opäť dokazuje, že jeho silnou stránkou sú postavy, ktoré si jednoducho musíte obľúbiť. V príbehoch sú hlavnými hrdinami trochu ťažkopádny, ale čestný dobrák ser Duncan a jeho panoš, holohlavý drzáň Egg

Kniha vás zavedie do Západozeme, do obdobia sto rokov pred udalosťami v sérii Pieseň ľadu a ohňa, kedy ešte na Železnom tróne sedeli Targaryenovci. Ríša sa však veľmi nezmenila. Hemží sa zloduchmi, namyslenými princami a rytiermi bez kúska cti. Medzi nimi Duncan vyniká nielen svojou nadmerne vysokou postavou. Hoci pochádza z tej najväčšej spodiny, je odhodlaný žiť podľa rytierskej prísahy a chrániť tých najslabších.

Príbeh obohacujú vydarené a svižné dialógy, ktoré často dopĺňa humor a najmä podrezaný jazyk panoša Egga. Postava malého Egga sa mi veľmi páčila. Na začiatku v ňom badať rôzne predsudky voči poddaným, ale postupne sa vďaka životu s Duncanom jeho názory pretvárajú. 

,,Aj dedinskí chlapci šermujú s palicami a odlomenými vetvami. Viem, že sa ti budú zdať hlúpi, Egg, nerozoznajú jednu časť brnenia od druhej, nepoznajú znaky veľkých rodov a netušia, ktorý kráľ zrušil právo prvej noci… ale správaj sa k nim slušne. Možno si panoš z významného rodu, ale stále si len chlapec. Títo budú dospelí, a aj najbiednejší roľník má svoju hrdosť. V dedine by si bol rovnako stratený ako oni na hrade. Ak mi neveríš, skús okopať záhradku, ostrihať ovcu a vymenovať všetky byliny a kvety, čo rastú vo Watovom háji.“

Kniha sa skladá z troch príbehov, ktoré zachytávajú dobrodružstvá Duncana a Egga – Potulný rytier, Prísažný bojovník a Tajomný rytier. Nedá sa od nich očakávať komplexnosť Hry o tróny, dej nie je zložitý a rozprávanie je jednoduchšie. Postáv je však v deji požehnane a občas sa v nich dá stratiť, najmä čo sa týka rodu Targaryenovcov. 

Rytier siedmich kráľovstiev dopĺňa históriu a kultúru Západozeme a informácie o ušľachtilých rodoch známe z Hry o tróny. Tentoraz sa však na udalosti pozeráte z perspektívy niekoho, kto je na spoločenskom rebríčku veľmi nízko. 

V príbehu vystupujú postavy známych mien, ktoré sú v Piesni ľadu a ohňa len už veľkolepými legendami. Mladý ser Duncan nemá ani tušenia, ako ďaleko to v živote dotiahne a že o sto rokov bude veľkým hrdinom medzi poddanými aj šľachticmi.

Galéria sa pomaly napĺňala, urodzení páni a dámy si pevne pritískali k telu plášte, čo ich chránili pred ranným chladom. Z druhej strany prúdili poddaní, pri plote ich postávali celé stovky. Toľkí chcú vidieť ako zomieram? pomyslel si trpko Dunc, no mýlil sa. Akási žena naňho zavolala: ,,Veľa šťastia!” Vzápätí ho chytil za ruku starec a vyhlásil: ,,Nech vám bohovia dajú silu, ser.” Žobravý brat v otrhanom hnedom rúchu mu požehnal meč a neznáma dievčina ho pobozkala na líce. Prišli ma podporiť. ,,Prečo sú tu?” spýtal sa Pata. ,,Čo na mne vidia?”

,,Rytiera, čo pamätá na svoju prísahu,” odvetil kováč. 

Bonusom je množstvo ilustrácií, ktoré pekne dotvárajú zaujímavý dej bohatý na rôznorodé postavy zo všetkých spoločenských vrstiev Západozeme. Rytier siedmich kráľovstiev by nemal chýbať v knižnici žiadneho fanúšika či fanúšičky Piesne ľadu a ohňa. 

Na konci knihy sa nachádza informácia, že príbehy Duncana a Egga sú ešte len na začiatku, ale ako poznáme Georga Martina, pokračovania sa možno už nikdy nedočkáme. Kiežby to bolo naopak.

Autor: George R. R. Martin

Originálny názov: A Knight of the Seven Kingdoms

Vydavateľstvo: Tatran

Rok vydania: 2017

Počet strán: 332

Ak vás článok zaujal, knihu Rytier siedmich kráľovstiev si môžete kúpiť v Martinuse.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.