Scarlett O´Hara, komplikovaná hrdinka knihy Odviate vetrom

Podľa názoru viacerých literárnych kritikov aj môjho vlastného patrí Scarlett O´Hara k najkomplikovanejším ženským postavám v dejinách literatúry. Je obdivovaná a milovaná rovnako ako kritizovaná a osočovaná. Bez jej prítomnosti by však dielo americkej spisovateľky Margaret Mitchell (1900-1949) Odviate vetrom zrejme len ťažko dosiahlo svoj úspech a vďaka pôsobivému hereckému výkonu anglickej herečky Vivien Leigh (1913-1967) v rovnomennom filme z roku 1939 sa premenila aj v nesmrteľnú ikonu strieborného plátna.

Scarlettin charakter

Scarlett je príťažlivou mladou dámou z Georgie, ktorej tmavé vlasy, zelené oči a charakter priťahujú nejedného mladíka. Ona však má srdce len pre jediného z nich, Ashleyho Wilkesa. Je ženou, ktorej temperament sa vymyká z úzkych koľají nastolených zastaranými tradíciami doby. Zároveň má v sebe niečo z ideálneho politika macchiavelovského typu, keďže sa snaží ísť za svojím za akúkoľvek vysokú cenu a nikdy sa nevzdáva svojich cieľov. Možno by si nikdy neuvedomila silu svojho charakteru, ak by ju k tomu nedohnali okolnosti a ťažké časy spojené s občianskou vojnou (1861-1865) a následnou Rekonštrukciou.

V diele sa však prejavuje aj Scarlettin egoizmus, mierny narcizmus a tvrdohlavosť, ktorá občas zachádza až do extrémov. To možno vidieť hlavne v tom, ako si odmieta uvedomovať, že jej milovaný Ashley Wilkes ju nikdy nebude milovať tak ako ona jeho. Scarlett neprestáva v jeho náklonnosť veriť ani potom, čo sa ožení s Melanie Hamilton. Z trucu a túžby vyvolať u Ashleyho žiarlivosť sa Scarlett tiež vydá a to za Melaninho brata Charlesa Hamiltona.

Kontrastné postavy

Je zaujímavé porovnať si Scarlett s postavou Melanie, ktorá je jej presným opakom a veľkým kontrastom. Oproti Scarlett je oveľa milšia, láskavejšia a empatickejšia. Chýba jej však aj jej nebojácnosť a je naivnejšia, považujúc všetkých ostatných za rovnako dobrých a nevinných ako je ona sama. Zhodou okolností však osud zvedie Scarlett a Melanie dohromady a stanú sa z nich ak nie priateľky, tak aspoň spojenkyne.

Dosť často je až zarážajúca Scarlettina neschopnosť uvedomiť si, že oveľa viac sa charakterovo podobá na klebetami opradeného a neodbytného zlého chlapca Rhetta Butlera než na Ashleyho. Ten je preto jeho kontrastom podobne ako je Scarlett kontrastom Melaniným. Symbolizuje Nový Juh a pragmatickú schopnosť včleniť sa do nových podmienok a prispôsobiť sa im, nie lipnúť na starom, už neexistujúcom poriadku sveta tak ako Ashley.

Časy sa menia, city však zostávajú rovnaké

Počas krízy si Scarlett uvedomí aj vlastný podnikateľský talent a napriek faktu, že doba podnikateľkám-ženám príliš nepraje, sa jej podarí rozbehnúť vlastný biznis a získať späť rodinný statok Taru. V jej postave je tak zobrazený samotný prerod Juhu, ktorý pod tlakom okolností musel zmeniť svoj tradičný spôsob života a prispôsobiť sa novej dobe.

Rhettove city však kvôli svojej tvrdohlavosti dlho odmieta, respektíve ich len využíva na vlastné ciele. O niečo neskôr sa však ako dvakrát ovdovená žena rozhodne jeho náklonnosť prijať, za Rhetta sa vydá a má s ním dcéru Bonnie. Tá však pri nešťastnej nehode zomiera a Scarlettin starý charakter a stále nevyhasnuté city voči Ashleymu sa znovu dostávajú na povrch. Prichádza o Rhetta Butlera, ktorý ju opúšťa a zostáva v závere románu sama.

Popularita Scarlett pretrváva dodnes

Ako sme už spomenuli, už v roku 1939 sa stal román Odviate vetrom predmetom veľmi úspešného rovnomenného filmu v hlavných úlohách s Vivien Leigh a Clarkom Gableom. Film získal osem Oscarov a na ďalšie štyri bol nominovaný. Autorka predlohy Margaret Mitchell sa už k príbehu nevrátila a voľné pokračovanie románu vzniklo tak až začiatkom 90.rokov z pera spisovateľky Alexandry Ripley (1934-2004). Román s menom Scarlett ani jeho televízne prevedenie v podobe seriálu však popularitou za svojimi predchodcami ďaleko zaostáva. Zatiaľ posledným románom vychádzajúcim z Odviateho vetrom je práca Rhett Butler amerického prozaika Donalda McCaiga (1940), podávajúca tentokrát  celý príbeh z pohľadu hlavného mužského hrdinu.

Zdroje

www.sparknotes.com

www.goodreads.com

trueclassics.net

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.