Seth Grahame-Smith: Keď originalita hraničí s kontroverziou

Je možné vziať klasické literárne diela, osviežiť ich o modernejší obsah a tak z nich vytvoriť niečo inovatívne, originálne a zaujímavé? Americkému spisovateľovi a scenáristovi Sethovi Grahame-Smithovi sa to v románe Pýcha, predsudok a zombiovia podarilo.

Ako vznikla Pýcha, predsudok a zombiovia

Vlastné meno autora je Seth Greenberg. Pochádza z amerického Connecticutu a ku knihám mal blízko už v detstve, keďže jeho nevlastný otec vlastnil kníhkupectvo zamerané na sci-fi a hororovú literatúru, zatiaľ čo jeho matka pracovala ako editorka vo vydavateľstve. Sethova príprava na písanie sa teda zakladala na čítaní, čo považuje za najlepší spôsob, ako sa stať spisovateľom. Veľa čítať a nechať sa inšpirovať tvorbou ľudí, ktorých obdivujeme.

Seth sa po celé roky neúspešne snažil byť spisovateľom a písal poviedky, novely a scenáre, z ktorých mnohé ani nedokončil. Vydal niektoré práce, ktoré zásadný úspech síce nedosiahli, ale v tituloch ako Príručka Spidermana či Ako prežiť hororový film vidieť autorove nadšenie pre súčasnú popkultúru. V čase ich publikácie už žil v Los Angeles, kde začal spolupracovať s editorom Jasonom Rekulakom z malého nakladateľstva Quirk. Ten mu posunul názov na titul Pýcha, predsudok a zombiovia a Sethovi sa po jeho vypočutí začal okamžite v hlave rysovať príbeh.

Tak sa dostal k pomerne novému literárnemu smeru prelínania diel, ktorý pôvodne vznikol na hudobnom poli a objavil preň prirodzený talent. V príbehu vychádzajúcom z diela Jane Austenovej už Elizabeth Bennetová a jej sestry neriešia len otázky ľúbostného života a spoločnosti, ale aj študujú bojové umenia, aby sa dokázali ubrániť pred všade prítomnými zombiami. Po vydaní novely v roku 2009 sa k nej svet staval pôvodne skepticky, čoskoro sa z nej však stal v USA bestseller preložený do viacerých jazykov sveta.

Seth Grahame-Smith sa pôvodne obával reakcie zarytých fanúšikov Jane Austenovej, väčšina z nich však dielo prijala pozitívne s tým, že pritiahne k dielu anglickej prozaičky nových čitateľov. Viacerí profesori navyše prácu využili nato, aby u svojich čitateľov vzbudili záujem o klasické diela britskej literatúry.

Kniha dodala tiež odvahu aj ďalším spisovateľom prepracovať do modernejšej podoby aj niektoré ďalšie diela svetovej literatúry. Toho sa chopil napríklad Ben H. Winters, ktorý ďalšiu prácu Jane Austenovej pretvoril na Rozum, cit a morské príšery, zatiaľ čo podľa diela Leva N. Tolstoja napísal novelu Android Karenina.

Elizabeth Bennet v akcii ?

Abraham Lincoln: Lovec upírov

V čase vydania Pýchy, predsudku a zombiov sa v spisovateľovej hlave zrodil nápad na ďalší román, keď si počas návštevy viacerých amerických kníhkupectiev všimol, že mali veľkú sekciu venovanú populárnemu prezidentovi. Zároveň sa v jej blízkosti zvykol nachádzať aj vtedajší upírsky fenomén Súmrak z pera Stephenie Meyer. Netrvalo dlho a vydaný bol Abraham Lincoln: Lovec upírov, kde sa v poradí 16. prezident USA snaží nielen ukončiť občiansku vojnu a otroctvo, ale aj uchrániť svoju vlasť od skrytej upírskej hrozby s pomocou svojej vernej sekery, ktorou nemŕtvym utína hlavy.

Aby sa o prezidentovi dozvedel spisovateľ čo najviac, čítal jeho životopisy, listy aj prednesy. Uvedomil si, že išlo o tragického muža, ktorý pochoval veľkú časť svojej rodiny, vyrastal v chudobe a bez vzdelania. Napriek tomu sa mu vďaka pevnému duchu a odhodlaniu podarilo dosiahnuť veľké úspechy a Lincoln sa tak podľa Setha stal ideálnym potenciálnym superhrdinom. Podobne ako v prípade jeho prvého bestselleru, aj tu boli kľúčoví prezidentovi obdivovatelia a historici, z ktorých mnohí vyslovili kladné reakcie, keďže Abraham Lincoln: Lovec upírov rozširuje dosah tejto historickej osobnosti na súčasnú verejnosť.

Film a televízia a ďalšie diela

Oba vyššie spracované romány boli spracované aj do filmovej podoby. Prvý v roku 2016 produkčnou spoločnosťou herečky Natalie Portman a na druhom sa v roku 2012 ako producent podpísal režisér Tim Burton. Seth si s Burtonom dobre sadol a tak pre neho napísal scenár k filmu Temné tiene (2012) a momentálne obaja spolupracujú na pokračovaní filmu Beetlejuice (1988). Ako scenárista pracoval Seth Grahame-Smith aj na komediálnej šou stanice MTV či filmových a televíznych adaptáciách diel Stephena Kinga, Raya Bradburyho a ďalších. Neprestáva písať ani vlastné knihy, pričom tými najnovšími sú Nesvätá noc prinášajúca nový pohľad na biblických troch kráľov či pokračovanie knihy o Lincolnovi menom Posledný americký upír.

Zdroje

www.telegraph.co.uk

sethgrahamesmith.com

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.