Aké by boli knihy o Harrym Potterovi, keby ich prerozprával Severus Snape?

Mrzutého profesora elixírov zo série Harry Potter netreba príliš predstavovať. Severus Snape je jednou z najobľúbenejších postáv, ktorá si napriek nie príliš príjemnému vystupovaniu získala sympatie mnohých čitateľov a čitateliek, vrátane Lorrie Kim.

Americká autorka sa na tristo stranách venuje detailnej analýze Snapovho charakteru a jeho vzťahov s ostatnými postavami. Dopodrobna rozoberá jednotlivé scény a snaží sa odkryť, čo sa odohráva ,,za oponou“. Lorrie Kim má nepochybne veľmi dobrý zmysel pre zachytenie detailov, ktoré by inak ostali prehliadnuté.

The Harry Potter series may be named after the Boy Who Lived, but if you want to know the story, keep your eyes fixed on Severus Snape.

Kniha Snape: A Definitive Reading je rozdelená na osem hlavných častí podľa jednotlivých kníh zo série Harry Potter (Relikviám smrti venovala dve samostatné kapitoly). Dalo by sa povedať, že ide o akési prerozprávanie príbehu z pohľadu Snapa prostredníctvom detailného rozoberania všetkého, čo sa stalo a má nejaký súvis s touto postavou.

Autorka skúma Snapovu osobnosť a vysvetľuje jeho správanie. Každá časť má samostatné členenie, ktoré sa venuje okrem iného nasledovným bodom:

  • všeobecný prehľad roku z pohľadu Snapa
  • Snapova osobná averzia k Harrymu
  • Snapove nepriateľstvo k učiteľovi obrany proti čiernej mágii
  • Snapova reputácia
  • záhada Snapových pravých motívov

Kniha obsahuje mnoho citácií z originálnej série, je prehľadná a dobre spracovaná. Po Fénixov rád je čítanie skvelé, potom sa Lorrie Kim trochu ,,opustila“. Treba mať na pamäti, že aj keď sa opiera o originálny zdroj, stále ide len o autorkine názory a domnienky. Hoci má často zaujímavé postrehy, niekde jej analýza už prerastá do fanfiction a domýšľa si príliš veľa. Ďalším nedostatkom je prílišná obhajoba. Aj keď sa Lorrie Kim snaží pôsobiť objektívne, je vidieť, že stojí na Snapovej strane. Robí z neho hrdinu, pričom čarom Snapovej postavy je práve to, že sa nedá jednoznačne určiť, či je dobrý alebo zlý, hrdina alebo zloduch.

Kniha je dostupná len v angličtine, ale ak vás fascinuje postava Severusa Snapa, oplatí sa ju prečítať.

He is often unlovable, immature, unattractive, not even kind – but he made something of himself. His story tells us that hope and greatness are for everybody, not only for those who have always been good. When we learn all the harm he did in his youth, we learn how to understand without excusing, how to give ourselves and others a second chance. With all his ugly qualities, what make his character a favourite with so many readers? He is smart. He is competent. His sarcasm is funny and his bitterness can be bracing. He always knows what to do. He is always there when you need him. There are things that only Snape can do. A wizard who done evil and then felt remorse knows how to undo evil magic in a way that those who have always been good cannot know. He is hideous. Bless him, and sensitive to indignities. He loathes being mocked, especially by children, everyone sees him seething. But in all things, he does as much as he can with what he has and more. As an adult, he becomes, not attractive, but something. Potent. Magnetic. He commands attention. When he is brave, he is almost beautiful.”

Autorka: Lorrie Kim

Vydavateľstvo: Story Spring

Rok vydania: 2016

Počet strán: 324

Ak vás článok zaujal, knihu Snape: A Definitive Reading si môžete kúpiť v Martinuse. 

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.