Sila zvyku: Prečo robíme, čo robíme a ako sa zmeniť

,,Do vyšetrovne vstúpila mladá žena. Za posledné dva roky prešla obrovským prerodom. Prestala fajčiť, beháva maratón a povýšili ju v zamestnaní. Neurológovia zistili, že schémy v jej mozgu sa od základu zmenili – zameraním na kľúčový zvyk sa dá preprogramovať celé správanie.“

Sila zvyku od Charlesa Duhigga je najlepšou knihou roka 2012 podľa The Wall Street Journal a Financial Times. Snaží sa nájsť odpoveď na otázku – Prečo robíme, čo robíme a ako sa zmeniť? Hoci na prvý pohľad vyzerá ako klasická motivačná príručka so stokrát omieľanými radami, jej čítanie je príjemným prekvapením. Zaujímavým a zrozumiteľným štýlom vysvetľuje, ako funguje ľudský mozog pri vytváraní zvykov. Obsah knihy nenabáda k vykonaniu zmeny, takže nečakajte motivačné tabuľky, listy a zoznamy, ktoré by ste s radosťou vypĺňali v rámci prokrastinácie. Ide skôr o opisovanie, ako dobré a zlé zvyky vznikajú a prečo sa ich tak ťažko zbavujeme.

Kniha obsahuje veľa konkrétnych príkladov a výskumov, ktoré pomáhajú pochopiť a rozšíriť súvislosti. Pre niekoho môžu pôsobiť ako ,,vata“, pre mňa však boli pútavým čítaním. Sila zvyku je rozdelená na tri časti, pričom prvá sa venuje zvykom jednotlivcov, druhá zvykom úspešných organizácií a tretia zvykom spoločenstiev. Ak nepodnikáte alebo sa o podnikanie nezaujímate, zvyšné dve časti môžu pôsobiť trochu nudne. Knihu by som odporučila aj marketérom, ktorých zaujímajú psychologické vplyvy reklamy na človeka.

Sila zvyku je vhodná pre každého, kto sa snaží pochopiť sám seba a prečo robí to, čo robí. Ak sa snažíte vymotať zo siete zlých zvykov, táto kniha môže byť pre vás účinnou pomôckou, pretože ak sa chcete problému zbaviť, musíte najprv pochopiť, prečo vzniká.  Ak hľadáte konkrétne rady a praktické tipy, ako niečo vo svojom živote zmeniť (prestať fajčiť, schudnúť, vyhrabať sa z dlhov) kúpte si inú knihu.

Autor: Charles Duhigg

Názov: Sila zvyku

Oficiálny názov: The Power of Habit

Vydavateľstvo: Tatran

Rok vydania: 2013

Počet strán: 272

Ak vás recenzia zaujala, knihu Sila zvyku si môžete kúpiť tu.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.