Sila zvyku vs. Atómové návyky: Ktorá kniha o zvykoch je lepšia?

Vybudovať si dobré zvyky a zbaviť sa zlozvykov – to je cieľ, po ktorom túži nejeden z nás. Cesta za vytýčenými cieľmi je však ťažšia, ako sa namotivovanému človeku môže na prvý pohľad zdať. Veľkou pomocou sú skúsenosti druhých ľudí, vedecké poznatky a rôzne triky, ktoré prinútia mozog a telo k želanému správaniu. Téme zvykov sa venujú aj dve zaujímavé publikácie Sila zvykuAtómové návyky. Ktorú sa oplatí prečítať viac?

Sila zvyku od Charlesa Duhigga nie je knihou, ktorá nabáda k vykonaniu nejakej zmeny. Namiesto toho vysvetľuje, ako zvyky vznikajú a prečo je také ťažké zbaviť sa zlozvykov. Ani v Atómových návykoch od Jamesa Cleara nechýba teória, len je jej podstatne menej. Autor sa zameriava skôr na vypracovanie komplexného návodu, ako bojovať so zlozvykmi a budovať dobré návyky. Na rozdiel od Sily zvyku ponúka aj rôzne tabuľky a cvičenia, ktoré pomáhajú pri dosahovaní cieľov.

Na druhej strane Atómové návyky neponúkajú nič prevratné. Čo sa týka motivačnej literatúry, ide o lepší priemer. Každý inteligentný človek v podvedomí tuší, čo má robiť, aby si budoval dobré zvyky. Kniha je skôr akýmsi pripomenutím dobrých rád, ktoré v podstate poznáme a venuje sa tomu, ako ich úspešne zapracovať do života. Atómové návyky sú taktiež prehľadnejšie, jednoduchšie vysvetlené a na konci každej kapitoly sa nachádza zhrnutie.

Väčšinu informácií z Atómových návykov nájdete aj v Sile zvyku. Táto kniha je zaujímavejšia a komplexnejšia, plná štúdií a príbehov. Ak z motivačnej literatúry nemáte veľa načítaného, Atómové návyky vás nadchnú a Sila zvyku môže byť akousi nadstavbou a doplnením informácií. Okrem návykov jednotlivca sa Sila zvyku venuje aj zvykom úspešných organizácií, firiem a spoločenstiev.

Tí, ktorí už prečítali pár kníh o osobnom rozvoji a motivácii, v Atómových návykoch nenájdu nič prevratné. Ako sprievodca pre začiatočníkov sa však kniha určite oplatí.

Prečítajte si recenzie na obe knihy:

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.