Slávne meče v literatúre

Meče sú častým a obľúbeným prvkom najmä vo fantasy literatúre, v rozprávkach, povestiach a legendách. Majú vlastné mená a tešia sa rovnakej popularite ako postavy, ktoré ich nosia.

Excalibur

Excalibur sa právom dostal na prvé miesto v rebríčku. Ide zrejme o najznámejší meč, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou legendy o kráľovi Artušovi. Príbeh je známy v niekoľkých verziách, tá najznámejšia hovorí, že Excalibur bol vrazený do skaly, odkiaľ ho mohol vytiahnuť iba právoplatný kráľ Británie. Podarilo sa to až mladíkovi Artušovi. V iných verziách dostal Excalibur od Pani Jazera. Keď sa ku kráľovi blížila smrť, prikázal meč hodiť späť do jazera. Keď dopadol na hladinu, chytila ho ruka Jazernej pani a vtiahla ho do vody. Podľa legiend bude Excalibur v jazere čakať na návrat kráľa Artuša, ktorý sa vráti, keď ho bude Anglicko potrebovať.

Narsil/Andúril

V Pánovi Prsteňov bol Sauron kedysi dávno porazený tak, že mu gondorský kráľ Isildur odťal z ruky Veľprsteň. Urobil tak s pomocou zlomeného meča Narsilu. Úlomky Narsilu boli uchované elfom Elrondom, ktorý dal meč po stáročiach znovu skuť pre Isildurovho dediča Aragorna. Meč dostal nové meno Andúril, Plameň západu. Ďalším známym mečom z Tolkienových diel je Bilbove Žihadlo, ktoré neskôr daroval Frodovi. Vždy, keď sa nablízku nachádzali ohyzdi, svietil namodro.

Meč Richarda Chrabromila

Richard Chrabromil bol jedným zo zakladateľov Rokfortu. Z čarovného klobúka ho môže vytiahnuť len odvážny človek. Prvýkrát sa spomína v knihe Harry Potter a Tajomná komnata, kde ho Harry použil na zabitie baziliska. Keďže meč do seba nasáva veci, ktoré ho posilnia, nasiakol aj jedom baziliska, a preto sa neskôr dal použiť na ničenie horcruxov, do ktorých Lord Voldemort ukryl časti svojej duše. V poslednej knihe ho z klobúka vytiahne Neville Longbottom a zabije ním Voldemortovho hada, Nagini.

Durandal

Durandal sa spomína v jednom z najstarších diel francúzskej literatúry, v Piesni o Rolandovi. Podľa legendy, ktorá sa líši od skutočných historických udalostí, sa v roku 15. augusta 778 v Roncevauxskom priesmyku odohrala bitka medzi kresťanskými Frankami pod vedením Karola Veľkého a mohamedánskymi Saracénmi. Karolovo vojsko obliehalo Saracénov usadených v španielskej Zaragoze, ale tí falošnými sľubmi prinútili Karolove oddiely na odchod. V Roncevauxskom priesmyku Saracéni napadli zadný voj Karolovho vojska vedený Rolandom. Roland zomiera a v boji je zničený aj jeho bájny meč Durandal. Okrem neho Roland vlastnil aj zázračný roh Olifant.

Ihla

Ihla je meč so série Pieseň ľadu a ohňa. Vlastní ho Arya, druhá dcéra Lorda Eddara Starka a jeho ženy Lady Catelyn. Dostala ho od nevlastného brata Jona predtým, ako odišiel k Nočnej hliadke. Meč je malý a štíhly, Arya ho ironicky pomenovala kvôli nenávisti k vyšívaniu. Ihla symbolizuje pre Aryu predchádzajúci život v Zimohrade a šťastné detstvo s rodinou.

Brisingr

Brisingr je fantasy kniha a tretí diel z edície Odkaz Dračích jazdcov, ktorej autorom je Christopher Paolini. Zároveň sa tak volá aj Eragonov meč. V starodávnom jazyku elfov toto slovo znamená oheň a  ide tiež o prvé slovo v tomto jazyku, ktoré sa Eragon naučil. Keď ho vyslovil, meč sa zapálil modrým plameňom.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.