Stephen King o písaní niečo vie a neváha sa o to podeliť

Meno Stephen King poznajú aj tí, ktorí horory nečítajú. Celosvetovo predal viac než  350 miliónov kópií a patrí k najúspešnejším autorom súčasnosti. Aká bola jeho cesta za úspechom a kde berie nápady na svoje strašidelné príbehy? Ak vás zaujímajú odpovede na tieto otázky, kniha O písaní určite uspokojí vašu zvedavosť.

Pri písaní knihy bolo Kingovým cieľom stručne a jednoducho vyjadriť, ako sa dostal k spisovateľskému remeslu, čo o ňom vie a ako sa vlastne vykonáva. Prvá časť sa venuje jeho životopisu. Vykresľuje príhody a životné situácie, ktoré ho ovplyvnili a o ktorých si myslí, že ho formovali ako spisovateľa.

Prešlo trochu času, kým mi mama porozprávala o človeku, ktorého videla zomrieť – bol to námorník, ktorý skočil zo strechy hotela Graymore v Portlande v štáte Maine a dopadol na ulicu.

,,Bola z neho placka,“ povedala mama akoby vôbec o nič nešlo. Odmlčala sa a po chvíli dodala: ,,To, čo z neho vytieklo bolo zelené. Nikdy na to nezabudnem,“

Uf, mami, ani ja.

Začína detstvom, ktoré trávil častým sťahovaním s mamou a bratom, pretože otec ich opustil.  Píše aj o miestach, ktoré ho v dospelosti inšpirovali pri písaní kníh. Napríklad predlohou známej Pustatiny z knihy To bola burinová džungľa v Stratforde, ktorú na jednej strane ukončovala skládka a cez jej stred sa tiahli koľajnice. V detstve sa tam hrával s bratom Davom, kým si jedného dňa nevytrel zadok jedovatým sumachom, z ktorého dostal alergickú reakciu na celom tele. Napriek tomu je to miesto, kam sa vo svojej fantázii stále rád vracia.

Spomína seriály a filmy, ktoré ho v detstve ovplyvnili a taktiež prvé úspechy, keď posielal poviedky do časopisov na uverejnenie.

V trinástich som túžil po monštrách, ktoré požierajú celé mestá, po rádioaktívnych mŕtvolách, čo sa vynárajú z oceánu a hltajú turistov, a po dievčatách v čiernych podprsenkách, ktoré vyzerajú ako výkvet populácie z prívesov.

Jeho cesta za úspechom nebola jednoduchá, pravidelne dostával zamietavé odpovede z vydavateľstiev, ale nič z toho nezlomilo jeho odhodlanie pokračovať v písaní.

Spomína udalosti zo súkromného života – prvé stretnutie s budúcou manželkou, narodenie detí a striedanie zle platených zamestnaní. Väčšinu času bývali v podnájmoch alebo v prívese a niekedy nevedeli, odkiaľ zoženú peniaze na lieky pre deti.

Vliekli sme sa do nášho bytu a boli sme zničení. Ja som niesol Naomi a tašku plnú bábätkovskej výbavy (fľašky, krémy, plienky, pyžamká, tielka, ponožky). Tabby niesla Joea, ktorý ju ogrckal. Za sebou ťahala igelitové vrece špinavých plienok. Obaja sme vedeli, že Naomi potrebuje ružový sirup, tak sme volali tekutý amoxicilín. Ružový sirup bol drahý a my sme boli bez peňazí. Totálne na dne.

Ani cesta k jeho prvému úspešnému románu Carrie nebola jednoduchá. Prvý trojstranový koncept hodil do koša, pretože mu nebola sympatická hlavná postava. Našťastie ho odtiaľ vytiahla jeho manželka a presvedčila ho, aby v písaní pokračoval.

S úspechom sa niektoré problémy vyriešili, ale nahradili ich nové. King sa stal závislým od alkoholu a drog. Svoj boj so závislosťami napokon vyhral, najmä vďaka podpore svojej rodiny.

Druhá časť knihy sa už venuje technickej stránke písania. Nájdete v nej množstvo dobrých rád a postrehov.

Trpnému rodu by ste sa mali vyhýbať!

Ak podmet nemusíte z nejakého dôvodu zamlčať, sem s ním!

Cesta do pekla je dláždená príslovkami!

King vás prevedie celým procesom písania od hľadania nápadov, cez vytvorenie spisovateľského kútika až po publikovanie. Na konkrétnych príkladoch ukazuje, ako narábať so slovnou zásobou, slovesami a podstatnými menami, ako písať uvádzacie vety, vytvoriť zaujímavé postavy, neunudiť čitateľa k smrti a veľa iného. Množstvo príkladov pochádza priamo z autorových kníh, preto je dobré, ak od neho máte niečo načítané.

Kniha O psaní je zaujímavá, inšpirujúca, vtipná, miestami emotívna, miestami napínavá a občas aj trochu nudná, ale rozhodne stojí za to, aby ste si ju prečítali. Za jej najkrajšiu časť považujem 5 stránok v časti Čo je písanie, kde prirovnáva písanie k telepatii.

Ak vás recenzia zaujala, knihu O písaní si môžete kúpiť napríklad v Martinuse. Ak máte radi Stephena Kinga, možno sa vám budú páčiť aj články Inšpiratívne myšlienky a rady o písaní od Stephena Kinga  alebo Stephen King: 10 zaujímavostí o jeho živote a tvorbe.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.