The Student nás naučil nevzdávať sa, veriť si a byť trochu blázon

Bratia Nicolas (19) a Patrik (17) Uhrinovci prišli v roku 2016 s odvážnym nápadom založiť časopis ,,Od študentov pre študentov“. Už v lete bol na svete prvý prototyp a 12. septembra vyšlo prvé číslo časopisu The Student.

Čo vás priviedlo k myšlienke založiť vlastný časopis?

K myšlienke nás priviedlo to, že na Slovensku jednoducho nebol žiaden kvalitný študentský časopis. Máme tu rôzne bulvárne časopisy, ale chýbal nám časopis pre mladých, ktorý by nás vzdelával, informoval a inšpiroval.

Mali ste už predtým nejaké skúsenosti s podobnými projektmi?

Nie. Nemali sme skúsenosti takmer s ničím, do čoho sme sa pustili. Všetko, čo sme robili, sme robili po prvýkrát, čo znamená, že sme si museli prejsť množstvom chýb, z ktorých sme sa poučili a ktoré nás posúvajú stále vpred. Vôbec sme netušili, čo všetko to obnáša, no vydržali sme a neustále sa zlepšujeme.

Aké boli úplné začiatky a v čom spočívali najväčšie prekážky?

Na začiatku sme zisťovali, ako fungujú vydavateľstvá, čo všetko je potrebné na vydanie časopisu, pripravovali sme si edičný plán, aké rubriky by sme chceli mať v časopise a začali sme oslovovať prvých partnerov. Najväčšie prekážky boli asi skúsenosti s tvorbou celého časopisu, nájsť dostatočné množstvo finančných prostriedkov na začatie projektu a tiež distribúcia na školy.

Celý obsah časopisu tvoria stredoškolskí a vysokoškolskí študenti od článkov, cez grafiku až po fotografie. Bolo náročné nájsť študentov, ktorí by sa s nadšením pustili do tohto projektu?

Zo začiatku sme veľa obsahu tvorili my sami spolu s blízkymi kamarátmi. Ako sme už vydali prvé a druhé vydanie, pridalo sa k nám veľa šikovných študentov, ktorí na sebe chcú pracovať a prostredníctvom The Student sa toho môžu tiež veľa naučiť tak ako my. Dôvod, prečo to robia radi je ten, že sa snažíme, aby každý robil to, čo ho baví. Netrápime nikoho písaním článkov na témy, ktoré mu nie sú sympatické.

Aké rubriky a témy nájdu študenti v časopise?

Venujeme sa hlavne témam a rubrikám, ktoré študentov zaujímajú, no v škole sa im dostatočne nevenujú ako napríklad finančná gramotnosť, iné formy vzdelávania, zaujímavé rozhovory, kam ísť študovať, kam cestovať, ako sa obliekať či čo čítať.

Dá sa povedať, že časopis pripravuje študentov na reálny život. O témam ako finančná gramotnosť, poistenie, hľadanie práce či výber vysokej školy sa na školách hovorí málo. Majú študenti o tieto témy záujem?

Pravdou je, že sme očakávali menší záujem o tieto témy, ale zo strany študentov máme na rubriky ako finančná gramotnosť veľa pozitívnych reakcií. Mnoho študentov nám písalo, aby sme sa týmto témam venovali viac a riešili napríklad aj témy ako po škole začať podnikať, čo ich čaká po strednej škole a podobne. Preto sme začali pracovať na rozšírení časopisu o tieto témy.

V každom čísle sa nachádza rozhovor s nejakou známou osobnosťou. Podľa čoho tieto osobnosti vyberáte?

Hľadali sme vždy mladých úspešných ľudí, ktorí majú študentom  čo povedať a inšpirovať ich svojím príbehom. Veľa mladých sa pozerá iba na úspech, ale nevidia tvrdú prácu za ním. Chceme im ukázať, že treba na sebe začať pracovať už počas strednej alebo vysokej školy. Do budúcna chceme robiť viac rozhovorov aj s menej slávnymi ľuďmi z rady študentov, o ktorých príbehu vie iba malo ľudí.

Spolupracujete s nejakými ďalšími časopismi alebo organizáciami?

Momentálne spolupracujeme s Národným mládežníckym parlamentom a tiež s organizáciou prestredoškolákov.sk a rokujeme s ďalšími o užšej spolupráci.

V posledných rokoch sa často hovorí o zlej úrovni nášho školstva a zastaranom spôsobe výučby. Aký je váš názor z pohľadu študentov?

Najväčší problém nielen nášho školstva, ale aj toho v zahraničí je z nášho pohľadu v tom, že nestavia na individualitu každého jedného z nás. Doba ide vpred, ale revolúcia v školstve tu nebola už veľmi dlhú dobu. Spôsob, akým učitelia vyučovali v dobe, keď počítač zaberal jedno poschodie je často rovnaký, akým sa vyučuje dnes a v tom vidíme problém. V dnešnej dobe internetu to nie je o memorovaní poučiek, rokov a faktov, ktoré si vedia študenti nájsť na svojom mobile za pár sekúnd. Dnes je to o tom, aby študenti vedeli to množstvo informácií, ktorými sme prehltení, správne selektovať a hlavne využiť v reálnom živote.

Čím vás vydávanie časopisu obohatilo?

Teraz si ani neuvedomujeme, koľko nás to naučilo. Pracovať na takomto projekte je škola života a odporúčame to každému. Nenaučili sme sa len praktické veci ako tvorba časopisu, hľadanie partnerov či marketing. Hlavne nás to naučilo nevzdávať sa, veriť si a byť trochu blázon. Veď začať vydávať celoslovenský časopis na strednej, kde píšete diktáty na 5-tky, je trochu bláznivé.

Aké sú ambície časopisu do budúcna?

Naše ambície neostávajú iba pri vydávaní časopisu. Tak ako chceme, aby o našom časopise vedelo čo najviac mladých ľudí, chceme tiež pre týchto ľudí vytvárať ďalšie zaujímavé projekty, eventy, workshopy… Je toho veľa, čo nám ako študentom chýba a chceli by sme tento nedostatok vyplniť.

Viac o časopise The Student zistíte na thestudent.sk

 

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.