To od Stephena Kinga je horor o priateľstve

Kniha To je mnohými považovaná za najlepšie dielo Kingovej tvorby. Má svojské čaro, pretože keď si odmyslíte všetky hrôzy, ostane nostalgický príbeh o priateľstve, detských láskach a ťažkostiach dospievania.

Väčšina deja prebieha v meste Derry, kam sa po rokoch vracajú starí priatelia, ktorí ako deti porazili prastaré zlo. Na vtedajšie udalosti im chýba veľká časť spomienok a nevedia, ako sa im kedysi podarilo premôcť klauna Pennywisea.

Kniha je poriadne hrubá a má cez 1000 strán. Dej sa prelína medzi minulosťou a prítomnosťou a ku koncu medzi nimi vzniká paralela. Pomedzi to sa nachádzajú rôzne vsuvky, akési mini príbehy, ktoré približujú teror a tragické udalosti z Derry. Pennywise totiž spí a prebúdza sa v pravidelných, niekoľkoročných intervaloch. Opisované udalosti mimo hlavného príbehu pôsobili menej zaujímavo a text bol niekedy príliš rozvláčny. Tieto pasáže vytvárali dojem, že tam vôbec nemuseli byť, ale nakoniec krásne zapadli do celého príbehu.

Hlavnými postavami sú deti z Klubu smoliarov, ktoré z rôznych dôvodov nedokážu zapadnúť medzi rovesníkov. Šesť chlapcov a jedno dievča rýchlo prirastú čitateľovi k srdcu, pretože ako hovorí King ,,je to všetko o postavách. Ak sa vám páčia postavy, staráte sa o to, čo sa s nimi stane. A vtedy strach väčšinou funguje“.

Samostatnou kapitolou sú záporáci, ktorí sú zobrazení v naozaj širokom spektre od krvilačného klauna, násilných otcov až po psychopatické deti. Zlo je v knihe vykreslené reálne a nemusí byť ani nadprirodzené, aby vzbudilo nepríjemné pocity. Najväčšie monštrá sa totiž neskrývajú pod posteľou ani v pivnici, žijú a pohybujú sa medzi nami v ľudskej koži.

Kniha To má dve tváre. Jedna ukazuje hororový príbeh o vraždení detí a boja dobra proti zlu. Druhá tvár nie je na prvý pohľad taká zrejmá, ale celý príbeh je v podstate metaforou na dospievanie a zobrazením kontrastu medzi dieťaťom a dospelým človekom. Okrem kontroverzných scén príbeh ukazuje aj hodnoty priateľstva, spoločenstva a odvahy.

,,Toto boli jeho priatelia a mama sa mýlila, neboli to zlí kamaráti. Možno, pomyslel si, nič také ako dobrí či zlí kamaráti neexistuje. Možno sú len priatelia, ľudia, ktorí pri vás stoja, keď sa vám niečo stane, a ktorí vám pomáhajú, aby ste sa necítili osamelí. Možno stojí za to prežiť kvôli nim trochu strachu, nádeje, možno kvôli nim stojí za to žiť. Možno aj zomrieť, ak to inak nejde. Niet dobrých kamarátov, niet zlých kamarátov. Sú len ľudia, s ktorými chcete a potrebujete byť; ľudia, ktorí si vo vašom srdci vybudujú príbytok.“

Názov: To

Autor: Stephen King

Originálny názov: It

Vydavateľstvo: Ikar

Rok vydania: 2017

Počet strán: 1056

Ak vás recenzia zaujala, knihu To si môžete kúpiť tu.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.