Láska, napätie a boj o holý život v románe Vôňa neba

Román Vôňa neba od spisovateľky Ivany Ondriovej sľubuje lásku, vášeň a napínavé nebezpečenstvo, ktoré autorka skĺbila do príbehu mladej a nežnej Nadi. Hlavnú hrdinku trápi opakujúca sa nočná mora a aj chlad a neistota, ktoré sa vkradli do jej manželstva s Tomášom. Po počiatočnom odmietaní nakoniec skončí v náručí tajomného a neodbytného kolegu Damiána. Neskôr aféru oľutuje, ale cesta späť do normálneho života je ťažšia, ako si predstavovala. Z nerozvážnosti sa dostane do rúk nebezpečného maniaka a takmer za to zaplatí životom.

Hoci kniha sa delí iba na kapitoly, samotný dej by som rozdelila na tri časti. Prvá sa zaoberá Nadiným manželstvom a mileneckým vzťahom s novým kolegom. V druhej časti bojuje o život po tom, ako padne do rúk psychopata a v poslednej časti sa zo všetkého spamätáva a pokúša sa o nový začiatok.

Román Vôňa neba je psychologickým ponorom do duše jemnej a citlivej ženy. Autorka detailne vykreslila Nadine prežívanie manželskej krízy a nevery, prekvapila dramatickými scénami a naozaj ponúkla sľubovanú akciu a napínavé nebezpečenstvo. Posledná časť Nadinho príbehu sa odohráva na Kysuciach a sústreďuje sa na krásny opis vzťahu medzi vnučkou a jej starkou. Nadina starká Klára je mimoriadne dobre napísaná postava a považujem ju za najlepšiu z celého príbehu. Možno by si zaslúžila aj vlastnú knihu, v ktorej by autorka podrobnejšie vyrozprávala jej životný príbeh.

Kniha je písaná ľahko a nekomplikovane. Prvá tretina románu o Nadinom manželstve a nevere mohla byť o niečo kratšia, aby bol dej viac dynamický. Postavy sú uveriteľné a dialógy pôsobia prirodzene. Sklamanie, lásku a vášeň striedajú strach a zúfalý boj o holý život, ktoré nechávajú čitateľa v napätí, čo sa stane ďalej.

Som na konci so silami. Všetko vidím zahmlene, bolí ma každá kostička a každý sval, hlava sa mi ide rozletieť. Neviem, či to zvládnem, mám pocit, že druhý breh je stále prekliato ďaleko. Koľko ešte? Desať, dvanásť metrov? Preplávala som možno rovnako tak… Fučím a voda z potoka sa mi na tvári miesi s mojimi vlastnými slzami, neviem, čoho je viac.

,,Prosím, Bože… Prosím…“ plačem a zároveň sa modlím k Bohu, nech to už skončí. A potom ho zacítim. Je blízko. Vrhá sa na mňa, stláča mi nohy aj boky… Ako mi fučí do ucha a hovorí niečo o tom, kam som mu to chcela ujsť. Vnímam to len hmlisto a mám pocit, že zo mňa už teraz vyprcháva život.

Vôňa neba je ženský román o hľadaní lásky, ktorý je obohatený o napätie, nebezpečenstvo a dramatické situácie. Určite je osviežením do zbierky kníh o vzťahoch a láske. Ak by už v anotácii nebolo uvedené, že Naďa padne do rúk nebezpečného maniaka, mohla byť kniha ešte napínavejšia. Keďže anotácia prezrádza dôležitý dejový zvrat, čitateľa sčasti ukráti o napínavé prekvapenie.

Autor: Ivana Ondriová

Vydavateľstvo: Motýľ

Rok vydania: 2016

Počet strán: 320

Ak vás recenzia zaujala, knihu Vôňa neba si môžete kúpiť tu. 

 

 

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.