Vôňa tvojej duše: Emóciami nabitý príbeh z reálneho života

Spisovateľka Marta Fartelová vydala Knižnú novinku s názvom Vôňa tvojej duše, ktorá je voľným pokračovaním predchádzajúceho románu Život na pôžičku. Pokračovanie príbehu sa dá bez problémov čítať, aj keď neviete, čo sa stalo v prvej knihe.

Hlavnou hrdinkou je Michaela, manželka a matka dvoch detí, ktorá sa vyrovnáva so smrťou milenca Adama. Smrť nič nezmenila na intenzite jej citov k milovanému mužovi, no napriek tomu sa snaží pokračovať v živote, akoby sa nič nestalo. Zastieranie pocitov smútku a žiaľu nie je to jediné, čo ju trápi. Pod srdcom totiž nosí Adamovo dieťa. O jeho skutočnom otcovi však nikto z rodiny okrem jej mamy a brata nevie. Napriek tomu, že ju tajomstvo ťaží, rozhodne sa o ňom mlčať. Budúcnosť však nemožno naplánovať a nepredvídateľná situácia ju prinúti vyjsť s pravdou von.

Kniha Vôňa tvojej duše jednoducho opisuje, ako plynie život a aké radosti a starosti so sebou môže priniesť. Napriek tomu knižka nie je nudná, ale zaujímavo ilustruje pohľady viacerých ľudí, ktorí sú príbehom zasiahnutí. Jednotlivé kapitoly rozprávajú rôzne charaktery, vďaka čomu sa čitateľ dokáže vcítiť do jednotlivých názorov a postojov. Autorka sa zameriava najmä na emocionálne prežívanie, ktoré dokáže vykresliť bez toho, aby pôsobilo silene a umelo. V príbehu sa zameriava na kontrast medzi vášnivou láskou na celý život a manželstvom, ktoré drží pokope len priateľstvo a výchova detí. Ilustruje problematické vzťahy medzi rodičmi a deťmi, ktoré sú zasiahnuté neverou a postupným rozpadom rodiny. Zaujímavým prvkom sú časti rozprávané Michaelinou dcérou, ktorá bojuje s anorexiou.

Dej knihy pripomína jazdu na horskej dráhe, smutné pasáže striedajú šťastné, čím pripomína reálny život. Dialógy sú uveriteľné a ako pozitívum hodnotím rýchle posúvanie vpred. Autorka sa nebojí vypustiť nudné opisy a prepojenia medzi dvomi dlhšími časovými úsekmi, vďaka čomu ostáva príbeh celý čas pútavý a dokáže udržať pozornosť čitateľa až do konca. Koniec mi už pripadal trochu silený a aj ľahko predvídateľný. Osobne preferujem ,,sladko-kyslé“ konce, ale autorka zrejme chcela príbeh zakončiť pozitívne.

Kniha Vôňa tvojej duše je vhodná pre každého, kto má rád príbehy z reálneho života. Ide o nenáročné čítanie, ktoré je dôkazom toho, že aj z reálnych problémov obyčajných ľudí sa dá vykúzliť príjemný a emóciami nabitý príbeh. Vôňa tvojej duše je ideálnym spestrením chladných zimných večerov so šálkou čaju a možno aj balíkom vreckoviek.

Autor: Marta Fartelová

Vydavateľstvo: Motýľ

Rok vydania: 2016

Počet strán: 264

Ak vás recenzia zaujala, knihu Vôňa tvojej duše si môžete kúpiť tu.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.