Píšem poviedku: 15. Význam kontrolných čítaní

Tento článok je súčasťou série Píšem poviedku. Kompletný zoznam článkov nájdete tu.

Dopísali ste poviedku? Blahoželám! Je to určite skvelý pocit, ale vaša poviedka nie je taká dobrá, ako si o nej myslíte. Ale mohla by byť! Stačí pár kontrolných čítaní a vychytáte všetky chyby.

Urobte si pauzu

To najlepšie, čo môžete teraz urobiť, je na poviedku zabudnúť. Odložte ju do zásuvky na pár týždňov alebo pokojne aj mesiacov. Medzitým si prečítajte niekoľko kníh, vymýšľajte nové príbehy a raz za čas môžete aj niečo nové napísať. Keď sa k poviedke po určitom čase vrátite, budete prekvapení, koľko chýb a logických nezrovnalostí nájdete. Môžete sa s chuťou pustiť do prvého kontrolného čítania a potom celý proces zopakovať.

Vytlačte poviedku na papier

Teraz zrejme nepoteším ekologických aktivistov, ale minimálne jedno kontrolné čítanie musí prebehnúť na papieri. Z vlastnej skúsenosti viem, že pri jednom čítaní vytlačenej poviedky vychytáte viac chýb, ako keby ste ju trikrát čítali vo Worde.

Nepreháňajte to

Ako autor sa musíte vedieť zmieriť s tým, že vaša poviedka nikdy nebude dokonalá. Je dobré, ak urobíte revíziu napríklad trikrát, ale kontrolovať poviedku dvadsaťkrát je zbytočné. Budete nachádzať chyby aj tam, kde nie sú a všetko dookola prepisovať. Je to demotivujúce a zbytočne strácate čas, ktorý by ste mohli venovať iným poviedkam. Poviedka, ktorú ste práve dopísali, nie je najlepšie dielo vášho života. Napíšete ešte množstvo ďalších a lepších. Je dobré, že sa snažíte vytvoriť čo najlepšiu verziu, ale znakom dobrého spisovateľa je aj to, že vie, kedy prestať zdokonaľovať svoje dielo a pohnúť sa ďalej.

V nasledujúcom článku si povieme, od koho získať spätnú väzbu.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.