Waris Dirie: Neobyčajné putovanie somálskej kočovnice

Waris Dirie je modelka, spisovateľka a aktivistka somálskeho pôvodu, ktorá bojuje za ukončenie praktiky ženskej obriezky. Hoci ju preslávil najmä autobiografický bestseller Púštny kvet, jej tvorba pozostáva z viacerých kníh. 

Život a aktivizmus Waris Dirie

Waris Dirie sa narodila v roku 1965 do rodiny somálskych kočovníkov žijúcich v púšti v blízkosti hraníc s Etiópiou. Vo veku 13 rokov jej rodičia dohodli manželstvo so 60-ročným mužom, ktorý im za ňu ponúkal päť tiav. Aby sa nútenému zväzku vyhla, ušla z krajiny do Londýna, kde sa jej s pomocou príbuzných podarilo získať prácu na somálskom veľvyslanectve, naučiť sa po anglicky a budovať vlastný život. Keď mala 18, všimol si ju počas upratovania v McDonalde fotograf, ktorý jej fotografiu publikoval v kalendári Pirelli. Následne sa začala jej modelingová kariéra.

Waris sa presťahovala do New Yorku, zahrala si vo filme Dych života zo série Jamesa Bonda a raz počas rozhovoru pre časopis Marie Claire prezradila, že ako päťročná bola podrobená ženskej obriezke. Toto mrzačenie ženských pohlavných orgánov pôsobí veľmi negatívne na zdravie ženy a jej schopnosť mať deti. Napriek tomu je považované za tradíciu v mnohých afrických krajinách. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie podstúpi obriezku až 8 tisíc dievčat denne.

Waris Dirie čoskoro začala aktívne proti tejto praktike bojovať a v roku 2002 založila nadáciu Waris Dirie Foundation, neskôr premenovanú na Desert Flower Foundation. Generálny tajomník OSN Kofi Annan ju menoval za veľvyslankyňu dobrej vôle. Za svoju činnosť v oblasti ľudských práv získala viaceré významné ocenenia. Zároveň začala o svojich osobných skúsenostiach písať knihy, z ktorých viaceré sa dočkali aj vydania v slovenskom jazyku. V súčasnosti žije Waris Dirie s rodinou medzi Viedňou a poľským Gdanskom.

Púštny kveta jeho pokračovania

V roku 1997 bol v angličtine vydaný prvý román Waris, ktorý nájdete v slovenskom preklade pod menom Púštny kvet: Neobyčajné putovanie somálskej kočovnice. Autobiografický príbeh rozpráva o autorkinej mladosti v Somálsku, podstúpení ženskej obriezky, úteku do zahraničia a následnom živote v Londýne. Dozviete sa v ňom, ako sa prebíjala životom, až kým si získala úspech a následne sa anganžovala, aby ostatné dievčatá nemuseli trpieť tým, čím si sama prešla. Na motívy knihy bol v roku 2009 natočený rovnomenný film. Do kože Waris sa vžila herečka etiópskeho pôvodu Liya Kebede.

Pokračovanie Svitanie nad púšťou venuje pozornosť tomu, ako sa Waris 20 rokov po odchode zo Somálska vracia späť do rodnej krajiny. Stretáva sa so svojou rodinou, pričom stretnutie s matkou a konfrontácia s pôvodným životom na nej zanechá hlbokú stopu. Zároveň sa dá kniha brať ako detailný sprievodca somálskymi tradíciami a kultúrou.

Román Deti púšte je napokon zameraný na boj Waris proti praktike ženskej obriezky a to od momentu, kedy o nej prvýkrat prehovorila cez únavný výskum a rozhovory s obeťami až po prvé úspechy, ktoré v tejto oblasti dosiahla.

Čo ďalšieho si od Waris Dirie možete prečítať

Vydavateľstvo Ikar zároveň v posledných rokoch vydalo aj ďalšie tri diela z tvorby Waris Dirie. Dielo Dlhý list mame je fiktívnym listom, ktorý autorka píše pre svoju matku. Píše v ňom o pocitoch a myšlienkach, ktoré by jej nedokázala povedať osobne. Zdôrazňuje rozdiel medzi moderne žijúcou dcérou a matkou, ktorá sa nedokáže odpútať od tradícií svojej kultúry. Taktiež sa dotýka temnej stránky svojej modelingovej kariéry a následných problémov s alkoholom.

Novela Čierna žena, biela krajina poukazuje na to, že napriek úspechu Waris neprestáva byť ako žena čiernej pleti podozrievaná zo strany polície, ani hodnotená ako sexuálny objekt zo strany mnohých mužov. Súčasne v nej vyjadruje hnev na Afriku, v ktorej prekvitá korupcia a násilie.

Najnovším vstupom Waris Dirie do literárnych vôd je román Safa: Zachráňte púštnu kvetinku. Dočítate sa v ňom o dievčatku menom Safa, ktoré pochádza z chudobného somálskeho slumu a stvárnilo mladú Waris vo filmovej verzii Púštneho kvetu. Napriek tomu jej rodina trvá na tom, aby bola Safa podrobená ženskej obriezke, čomu sa Waris zo všetkých síl snaží zabrániť.

ZDROJE

www.enfemenino.com

desertflowerfoundation.org

belleza.trendencias.com

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.