Vitajte vo Wayward Pines, kde je raj vaším domovom

Autorom trilógie Mestečko Wayward Pines je americký spisovateľ Blake Crouch, ktorý je považovaný za jedného z najlepších autorov moderného trileru. Mestečko Wayward Pines mnohí označujú za vrchol jeho tvorby. Niet sa čomu čudovať, o napísaní podobného diela sníval už od dvanástich rokov pri sledovaní televízneho seriálu Mestečko Twin Peaks.

Blake Crouch napísal skvelú sériu, ktorú ocenia všetci milovníci záhad. Desivú atmosféru, napätie a šokujúce zvraty nájdete v každej z troch kníh – Borovice, Nevyspytateľný a Posledné mesto.

Borovice

V štáte Idaho sa nachádza malebné mestečko Wayward Pines. Je to skutočný raj na zemi, ale len na prvý pohľad. Čoskoro to zistí aj agent tajnej služby Ethan Burke, ktorý vyšetruje zmiznutie dvoch federálnych agentov. Počas cesty do mestečka sa stane účastníkom vážnej dopravnej nehody. Preberie sa v nemocnici, kde mu povedia, že utrpel poranenie mozgu. Nemá doklady, mobil ani peňaženku, nemôže sa dovolať nadriadenému ani manželke. Čím viac sa snaží skontaktovať s okolitým svetom, tým sú obyvatelia Wayward Pines nevraživejší. Pri pátraní po nezvestných agentoch sa vynára viac otázok ako odpovedí, ale jednu vec už Ethan začína tušiť naisto – z Wayward Pines sa živý nedostane.

Ústrednou témou prvého dielu je odhalenie záhady mestečka Wayward Pines. V každej kapitole sa vynárajú nové otázky, ktoré vás nútia pokračovať ďalej. Hoci hlavnou postavou je agent Ethan Burke, vývoj deja budete sledovať aj z pohľadu iných postáv. Značná časť kapitol je písaná formou retrospektívy.  Kniha má temnú a zlovestnú atmosféru. Viete, že sa deje niečo zlé, ale netušíte čo. Napätie vydrží až do konca, kde na vás čaká prekvapivý záver.

Nevyspytateľný

Po tom, ako Ethan Burke odhalil záhadu mestečka Wayward Pines, sa neochotne stáva jeho obyvateľom. Kým prvý diel ukazuje mesto z pohľadu nového príšelca a sledujete ho takpovediac ,,zvonka“, v druhom preniknete do každodenného života. Dozviete sa omnoho viac o tom, ako to tam vlastne funguje a niečo viac o jeho obyvateľoch. Záver už veľmi nemá čím prekvapiť, ale bezpochyby vás navnadí na ďalšie pokračovanie.

,,Prosím, šerif, len mi to povedzte. Zvládnem to. Zomrel som počas tej nehody?“

Nemusel sa obzrieť, aby videl, že tento muž plakal.

,,Je toto peklo?“

,,Je to len mesto, pán Johnson.“

Posledné mesto

Posledná časť série je rozhodne najlepšia. Prvé dve tretiny knihy sú plné akcie, ale aj nechutných a desivých momentov. Číta sa ľahko a rýchlo. Keď sa situácia ako-tak stabilizuje, začnú sa vynárať ďalšie problémy, ktoré obyvateľom mestečka neposkytujú veľa možností, ako ďalej naložiť so svojimi životmi.

,,Jeden z nich kľačal na zemi vpredu pri zámke a do kľúčovej dierky pchal pazúr. Zrazu už nebolo vidieť nič, na Wayward Pines padla noc. A oni boli v tme s netvormi.“

Kniha vs. seriál

Na motívy kníh bol nakrútený aj rovnomenný seriál Wayward Pines, ktorý je v mnohých ohľadoch iný ako knihy. Niektoré postavy získali novú identitu, niektoré v knihách zomreli a v seriáli prežili a naopak. Nie som skalným zástancom toho, že udalosti musia byť presne nakrútené podľa knihy, hoci výsledok sa nie vždy podarí. V prípade prvej série to však dopadlo dobre. Seriál celkom dobre vystihol atmosféru a priniesol aj príjemné osvieženie tým, že nekopíroval knihu, iba na ňu voľne nadväzoval a poskytol iný pohľad na mestečko a jeho obyvateľov. Druhú sériu neodporúčam sledovať, pokazíte si dojem z tej prvej. Čerešničkou na torte je intro, ktoré navodzuje tú pravú creepy atmosféru, ak sa chcete ponoriť do tajomstiev mestečka Wayward Pines.

Autor: Blake Crouch

Originálny názov:  The Wayward Pines Trilogy – Pines, Wayward, The Last Town

Vydavateľstvo: Zelený kocúr

Rok vydania: 2016, 2017, 2018

Počet strán: 296, 336, 300

Ak vás recenzia zaujala, sériu Mestečko Wayward Pines si môžete zakúpiť tu.

 

 

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.