Zákon krvi: Keď rasa znamená viac ako láska

Eliza miluje Daniela a Daniel miluje Elizu. Ich láska by mohla mať šťastný koniec, keby Eliza nebola Nemka, Daniel Žid a keby sa práve nepísal rok 1938. Autorka Michaela Ella Hajduková si za námet príbehu vybrala tragickú lásku a utajovaný nacistický projekt Lebensborn.

Prvá časť príbehu sa odohráva v Košiciach, kam sa Eliza sťahuje s rodičmi kvôli otcovmu novému pracovnému miestu. V Chráme svätej Alžbety sa náhodne zoznámi s Danielom, do ktorého sa zamiluje. Tajne sa stretávajú a kvôli zhoršujúcej sa situácii plánujú spoločný útek. Ich plány však nešťastnou náhodou vyjdú najavo. Eliza je odvedená späť do Nemecka bez toho, aby vedela, čo sa stalo s Danielom. Je nútená pracovať ako zdravotná sestra v domove organizácie Lebensborn, kde sa rodia ,,deti pre vodcu“.

Kniha Zákon krvi ponúka silný príbeh o zmarených životoch, ktoré zničila šialená nacistická ideológia.  V časoch, keď rasa, krv a národ znamenali viac ako skutočné hodnoty, sa odvíja tragický príbeh, ktorý nenechá čitateľa chladným. A hoci príbeh Elizy a Daniela nie je skutočný, skrýva v sebe silné emotívne posolstvo. Autorka verne vykreslila prostredie aj atmosféru doby pred a počas druhej svetovej vojny. Je vidieť, že problematiku Lebensbornu má detailne naštudovanú, rovnako ako Košice z predvojnového obdobia.  Výhodou knihy je aj to, že sa nedá jasne predvídať, ako sa príbeh skončí, preto čitateľa necháva celý čas v napätí.

Kniha je zaplnená pôsobivými dialógmi a pestrým výberom rôznych postáv, pričom každú z nich vojna a rasové zákony ovplyvnili iným spôsobom. Teší ma, že autorka sa nesnaží moralizovať ani poučovať, jednoducho len opisuje, čo sa v danom období dialo a necháva na čitateľovi, aby si vytvoril vlastný obraz a sám si uvedomil hrôzy vojny a následky chorého zmýšľania, ktoré zasiahlo celé masy.

Zákon krvi je kniha, ktorá vás vtiahne do ohavnej histórie. Nádherný, smutný a desivý príbeh, ktorý vás prinúti zamyslieť sa a emotívne prežiť všetko s hlavnou hrdinkou. Autorka dokázala vyrozprávať pôsobivý ľúbostný príbeh zakázanej lásky bez toho, aby pripomínal už stokrát omieľané klišé.

Autor: Michaela Ella Hajduková

Vydavateľstvo: Motýľ

Rok vydania: 2015

Počet strán: 240

Ak vás recenzia zaujala, knihu Zákon krvi si môžete kúpiť tu.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.