Zaujímavé okolnosti vzniku Frankensteinovho monštra

Frankensteinovo monštrum patrí spolu s Draculom či Doktorom Jekyllom a Pánom Hydeom k najslávnejším a najznámejším postavám hororovej literatúry a mnohokrát sa objavil aj na filmovom plátne. Jeho príbeh a otázky, ktoré so sebou prináša sú s ohľadom na vedecký pokrok v genetike aktuálne aj v dnešnej dobe. Vedeli ste však o tom, že skutočne kuriózne boli aj okolnosti, za ktorých ho jeho literárna matka Mary Shelley (1797-1851) stvorila?

Miesto zrodu doktora Frankensteina a jeho monštra

Po prvýkrát bol Frankenstein, čiže moderný Prometeus vydaný v roku 1818 a jeho autorka ho napísala ako 18-ročná v roku 1816. V júni tohto roku sa Mary spolu so svojím budúcim manželom, básnikom romantizmu Percym Bysshe Shelleym (1792-1822) ocitla v sídle Villa Diodati vo Švajčiarsku. Spoločnosť im robil ďalší slávny anglický básnik lord George Gordon Noel Byron (1788-1824), doktor a spisovateľ John William Polidori (1795-1821) a Maryina nevlastná sestra a niekdajšia Byronova milenka, Claire Clairmont (1798-1879).

Mary Shelley

Pochmúrna atmosféra roku bez leta

Celé leto toho roku dýchalo pochmúrnou a ťaživou atmosférou, vďaka čomu sa o roku 1816 vravelo aj ako o „roku bez leta“ a práve to inšpirovalo viacerých autorov k písaniu gotických príbehov. Túto situáciu zapríčinil výbuch sopky Tamboro v Indonézii rok predtým, ktorým sa do vzduchu vznieslo mnoho sopečného popola. Ten takmer zakryl slnko na veľkej časti Zeme. Nasledujúce leto bolo aj preto studené a plné búrok a k všeobecne temnej atmosfére prispel aj fakt, že v tom istom roku po prvýkrát spozorovali tmavé škvrny na povrchu slnka.

Duchárske historky pri svetle sviečok

Spoločnosť zídená vo Ville Diodati sa bavila o v tej dobe populárnych témach, ako boli galvanizmus, ľudská anatómia či samotné stvorenie človeka. Bol to lord Byron, kto neskôr večer pri sviečkach a odraze vily na hladine blízkeho jazera navrhol, aby cez noc každý z prítomných napísal nejakú strašidelnú duchársku historku. Inšpirovala ho k tomu zbierka nemeckých strašidelných príbehov, ktoré nedávno čítal pod menom Fantasmagoriana. Nielen počasie bolo v ten večer pochmúrne, aj nálada medzi prítomnými nebola príliš veselá, keďže Polidori sa očividne do Mary Shelley zamiloval a jej sestra neúnavne obletovala Byrona. Ani Claire Clairmont ani Polidori sa však odozvy na svoje pokusy nedočkali.

Ville Diodati

Rodia sa piliere klasickej horovej literatúry

Vo svojich neskorších zápiskoch Mary Shelley uviedla, že na ňu priam zúfalo zapôsobila aj cesta od prekročenia švajčiarskych hraníc smerom do Ženevy plná osamelých, strašidelných a bezútešných panorám. Tým všetkým bola silne ovplyvnená a nemohla v tú noc dobre spať.  Snívali sa jej nočné mory o elektrických strojoch a ožívajúcich stvoreniach podobajúcich sa ľuďom. V dôsledku celého pobytu napokon Mary napísala prvú verziu príbehu, v ktorom svetu predstavila svojho hrdinu, doktora Viktora Frankesteina a jeho monštrum. Zaujímavosťou je tiež fakt, že z tohto večera vzišlo okrem Frankesteina aj Polidorove dielo Vampír (1819), ktoré neskôr významne ovplyvnilo Brama Stokera pri písaní jeho práce Dracula.

Doktor Frankeinstein a jeho monštrum

Zdroje:

bl.uk/romantics-and-victorians

en.wikipedia.org

en.wikipedia.org

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.