Ženy vo svete Harryho Pottera

Svet Harryho Pottera je špecifický a zaujímavý tým, že žena a muž sú v súboji vyrovnanými súpermi. Samozrejme, nejde o stret fyzickej sily, ale čarodejníckych schopností. Naopak, v našom ,,muklovskom“ svete sú ženy považované na nežnejšie a bezbrannejšie pohlavie. J. K. Rowlingová sa sama považuje za feministku a svojich čitateľom ponúkla pestrú paletu silných ženských charakterov, pričom každý z nich nesie nejaké posolstvo.

Materinská láska

Pri písaní prvej knihy o malom čarodejníkovi Rowlingovej zomrela matka a zároveň sa sama stala matkou. Aj preto je prvok materstva v jej knihách taký silný. Harryho matka Lily Potterová zomrela, aby mohla svojho syna zachrániť. Jeho otec James Potter je pre neho inšpiráciou a vzorom, ale vždy, keď je vystavený najväčšiemu nebezpečenstvu, vníma práve matku ako symbol záchrany a úniku.

Synonymum starostlivej matky je aj Molly Weasleyová, ktorá sa Harryho ujala ako vlastného syna. Na jednej strane je to žienka domáca, ktorá úžasne varí a stará sa o všetkých členov rodiny, na druhej strane ukázala, aká dokáže byť materinská láska silná.  V súboji s Bellatrix sa zmenila na tigricu, ktorá je rozhodnutá za akúkoľvek cenu chrániť svoje deti. Molly má v sebe úžasnú ženskú energiu, keby mohla, bola by matkou celému svetu.

Ďalšou známou matkou je Narcissa Malfoyová, ktorá patrí medzi záporné postavy, ale v porovnaní s Bellatrix je sympatická práve svojou materinskou láskou. Aj keď stojí na strane zla, je tiež pripravená chrániť Draca za každú cenu. Zaujímavé tiež je, že materinská láska Lily Potterovej zachránila Harryho na začiatku a materinská láska Narcissy k Dracovi ho zachránila na konci.

Ženská múdrosť a talent

Profesorka Minerva McGonagallová sa nikdy nevydala a nemala deti, napriek tomu patrí k výrazným ženským postavám. Je učiteľkou telom i dušou a synonymom ženskej múdrosti a talentu. Napriek tomu, že je prísna, má aj dobré a láskavé srdce. Spolu s Hermionou dokazujú, že nie je dôležité len to, ako žena vyzerá, ale hlavne to, čo nosí v hlave a srdci.

Prerod z dievčaťa na ženu

Rowlingová vie, aké je dospievanie náročné, a preto pre všetky dievčatá vytvorila veľmi inšpiratívnu postavu. V knihe môžeme pozorovať, ako sa Hermiona Grangerová mení z dieťaťa na mladú ženu, ktorá je šikovná, múdra, sama sebou, na nič sa nehrá a zároveň je veľmi ľudská. Rowlingová sa pred sfilmovaním série obávala, ako bude Hermiona Grangerová vyzerať na plátne. Nechcela, aby z nej urobili tradičnú biflošku s okuliarmi, ale aby sa stala inšpiráciou pre mnoho mladých dievčat. Jej obavy však boli zbytočné. Filmová Hermiona v podaní Emmy Watson je zobrazená ako reálne dievča, ktoré nemusí byť sexistické, aby zaujalo.

Luna Lovegoodová je ďalšou výraznou dievčenskou postavou. Má vysokú emocionálnu inteligenciu, je sama sebou a zmierená s tým, že je iná. Nevzdáva sa toho, čomu verí, aj keď sú to často bizarné veci. Jej rovesníčka Ginny Weasleyová je zase príťažlivá preto, že je naturálna. Je obľúbená v kolektíve, ale nie je namyslená a nebojí sa prejaviť svoj názor. Také dievča ,,od vedľa“, ktoré je šik do koča i do voza.

Každá žena má dar učiniť krásneho toho, koho miluje

Nymphadora Tonksová je mladá, bystrá, vtipná a húževnatá čarodejnica, ktorá sa zaľúbila do outsidera čarodejníckeho sveta vlkolaka Remusa Lupina. Nevadilo jej, že je o dosť starší, vyziabnutý, chudobný a pre väčšinu čarodejníckeho sveta odpudzujúci. Jej láska vyjadruje, že žena dokáže vidieť aj pod povrch a na každom dokáže nájsť niečo pekné, čo stojí za pozornosť. Ide o typický príklad, ktorý dokazuje, že láska nie je o tom, ako človek vyzerá, ale hlavne o tom, kým je.

Záporáčky

Bellatrix Lestrangeová je nesmierne inteligentná, talentovaná, krásna (pred pobytom v Azkabane) a silná čarodejnica. Symbolizuje, že zlo nemusí mať len odstrašujúcu podobu, ale aj veľmi príťažlivú. Nie každá zlá žena musí byť škaredá, stará bosorka s bradavicou a veľkým nosom. Bellatrix je smrťožrút par excellence, vzbudzuje rovnakú hrôzu medzi ženami aj mužmi. Jediné, na čom jej v život záleží, je Voldemort, pre ktorého urobí všetko, len aby ho mohla nasledovať.

Výrazným záporným charakterom je aj Dolores Umbridgeová. Je egoistická, zamilovaná do samej seba a má sadistické sklony. Je to psychopat túžiaci po moci, ktorý sa navonok tvári milo, ale pod sileným úsmevom sa skrýva čisté zlo. Dolores symbolizuje ten typ človeka, ktorému najviac vyhovujú diktatúry, ale zároveň ako profesionálny prevracač kabátov prečká každý režim a vyťaží z neho maximum.

Ktorú ženskú postavu z Harryho Pottera ste si najviac obľúbli vy?

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.