Život Mony Lisy je lahôdkou pre milovníkov talianskej histórie

Mona Lisa patrí k najznámejším portrétom na svete. Záhadný úsmev, ktorý tmavovlasej dáme vyčaroval Leonardo Da Vinci, vzbudzuje množstvo otázok. Kto bola táto žena, aký bol jej životný príbeh a prečo sa ju Da Vinci rozhodol maľovať? Závoj tajomna sa pokúsil odkryť francúzsky spisovateľ Pierre La Mure.

V knihe Život Mony Lisy pozýva čitateľov na návštevu Florencie v dobe najväčšieho ekonomického a kultúrneho rozmachu, kedy sa jej hovorilo Mesto kvetov. Príbeh s detailnými opismi vtedajšieho života je lahôdkou pre milovníkov talianskej renesancie. Neponúka kontroverziu, ani prekvapivé zvraty, a predsa zaujme. Dej plynie pomalým tempom, ale nevlečie sa. Prevažujú podrobné opisy života ľudí a historických udalostí v 15. storočí. Dialógov je málo, ale knihe to neuberá na kvalite, práve naopak.

Množstvo historických faktov a zaujímavostí potvrdzuje, že La Mure si dal skutočne záležať, aby vytvoril dobovú atmosféru. Pracoval so skutočnými udalosťami a postavami, vďaka čomu sa zoznámite nielen s Monou Lisou a Leonardom Da Vincim, ale aj s francúzskym kráľom, niekoľkými pápežmi a slávnym rodom Medici.

Príbeh sa začína ešte predtým, než sa Mona Lisa narodila. Autor sa najskôr venuje životu jej starých rodičov a rodičov, popisuje slasti a strasti podnikania, dohodnutých manželstiev, útrapy chorôb i smrti. Monu Lisu sleduje čitateľ od narodenia až k jej posledným dňom. Je svedkom jej prvej veľkej lásky aj dohodnutého manželstva s omnoho starším mužom. Pomedzi to sa vplietajú vojny a historické udalosti, ktoré priamo alebo nepriamo ovplyvňujú Lisin život. Nechýba ani romantická linka s mladým Gulianom Medici, tá však patrí k nudnejším častiam.

V poslednej tretine vystupuje do popredia Leonardo Da Vinci, veľký vizionár a zároveň chorobný prokrastinátor, ktorý skákal od jedného projektu k druhému a len máločo dokončil. La Mure rozoberá jeho vzostupy aj pády, ktorých bolo neúrekom, až po stretnutie s Lisou a namaľovanie slávneho obrazu.

Jediné, čo mi na knihe vadilo, bola občasná neschopnosť autora vcítiť sa do postáv svojich hrdiniek. Napriek tomu, že niekedy nedokázal verne zobraziť ženské zmýšľanie, bola kniha skvelým čitateľským zážitkom. Pierre La Mure čarovne oživil históriu a preniesol ju na papier prostredníctvom pôsobivého príbehu so zaujímavými historickými detailmi a postavami, ktoré si obľúbite.

Chýr o Caterininej ťarchavosti sa čoskoro rozletel po celej štvrti a panie z okolia, priateľky aj príbuzné jej začali znášať rozličné hračky, hrkálky a plachtičky z kozinky.

A pritom jej odovzdávali svoje skúsenosti.

Ak bude jedávať rybu alebo bravčovinu, dieťa sa narodí s okrúhlymi, sklenými očami alebo s rypákom namiesto nosa. Nesmie kýchať, aby dieťa nevykýchla. Za každú cenu musí uspokojovať svoje chúťky, nech by sa jej zažiadali hocijaké, aj cudzokrajné jedlá, lebo takýmto spôsobom bambino ohlasuje svoje naliehavé potreby. Aby nepotratila, každé ráno si má pošúchať brucho malým smaragdom.

No a predovšetkým musí prestať spávať s Antoniom, lebo v driemotách by mohol zabudnúť na jej stav, poláskať ju a vzrušiť, a ani by sa nenazdali, nejaký vrtký diabol by mohol do nej vkĺznuť. A keď sa raz diabol dostane do ženinho tela, naozaj ho nemožno inakšie vyhnať, len keď pritom stratí dieťa.

Každý týždeň prišla Caterinu pozrieť babica, lebo lekári sú pri pôrode celkom zbytoční. Ťarchavosť je ženská záležitosť a chlapi pri tom nemajú čo hľadať, iba na začiatku.

Jedného dňa sa ohlásil farár. Aj on sa dozvedel o Caterininom požehnanom stave a prišiel jej zablahoželať.

,,Urodzená pani vraj bude mať bábätko, je to pravda?“ prihovoril sa so silenou žoviálnosťou, ako sa prihovára chudobný kňaz bohatým farníkom. ,,Veď tak, tak. Nato ženy sú.“

Na rozdiel od lenivých, smilných mníchov, čo žobrú z domu do domu a zvádzajú kuchynské slúžky, farskí kňazi si získali úctu občanov a boli obľúbení. Prinášali útechu chorým, nádej zarmúteným a odpustenie umierajúcim. Ale veľa za to nedostali, často vôbec nič, a príjmy si museli dopĺňať nekončiacim radom omší, krstami, pohrebmi a návštevami u nádejných mamičiek.

,,Materstvo,“ pokračoval líškavo, ,,krášli ženu ako koruna slávy.“

A ďalej spieval svoju starú pesničku. Áno, materstvom Boh ukazuje, že našiel v žene zaľúbenie, ale materstvo znamená aj útrapy, lebo tak stojí v Písme, že ženy počnú v radosti a rodia v bolestiach. Materstvo prináša so sebou aj nebezpečenstvo, Boh stvorí nový život, ale starý niekedy vyhasí. Je prezieravé zabezpečiť si aj Madoninu ochranu, a to neveľkým príspevkom farskému kostolu.

Žiadosť sa videla Caterine celkom prirodzená. Naučili ju, že nebo pomáha tomu, kto pomáha cirkvi, a to v tej istej miere, Za veľa peňazí možno očakávať veľkú pomoc. Za málo peňazí – malá pomoc. Nijaké peniaze, nijaká pomoc.

Caterina dala kňazovi zlatý florén, údenú šunku, kurča a zopár vajíčok. Pri odchode jachtavo ďakoval za dar, na tvár nasadil úsmev a zahŕňal požehnaním ju, celý dom a budúce bimbo.

Autor: Pierre La Mure

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Rok vydania: 2020

Počet strán: 408

Ak vás článok zaujal, knihu Život Mony Lisy si môžete kúpiť v Martinuse

Ďalšie inšpirácie pre milovníkov histórie:

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.