Zmiznutie kráľovnej detektívok

Britská spisovateľka Agatha Christie (1890-1976) patrí medzi najslávnejších a najobľúbenejších autorov detektívnej literatúry všetkých čias. Jej diela ako napríklad Desať malých černoškov, Vražda v Orient exprese či Smrť na Níle sa dodnes tešia veľkej popularite aj medzi novými generáciami čitateľov. A hoci Agathu Christie každý pozná ako literárnu matku detektívov Hercule Poirota a Slečny Marplovej, málokto vie, že aj ona sama bola hlavnou protagonistkou vlastného zaujímavého a záhadného prípadu. Prípadu, o ktorom si porozprávame ako o zmiznutí kráľovnej detektívok.

Čo zmiznutiu predchádzalo

Celý prípad sa odohral počas 11 dní, od 3. do 14. decembra v roku 1926. Začiatkom toho roku prišla Agatha o svoju mamu, ktorá zomrela v dôsledku bronchitídy. Bolo pre ňu veľmi náročné vyrovnať sa so stratou matky, jej manžel Archie Christie, pilot bojujúci v prvej svetovej vojne, jej navyše neposkytol žiadnu podporu. Po smrti matky tak musela Agatha sama dať do poriadku jej veci v domove v Ashfielde. Vtedy sa u nej po prvýkrát začali prejavovať náznaky nervového zrútenia Kedykoľvek neočakávane prepukla v plač a objavili sa aj problémy s pamäťou. Na jeseň toho istého roku jej navyše jej manžel oznámil, že má milenku, chce sa s ňou nechať rozviesť a 3.decembra jej povedal, že ju opúšťa.

Záhadné zmiznutie sa začína

Vie sa, že v piatok 3. decembra 1926 zanechala Agatha Christie vo svojom dome v Berkshire svoju vtedy 7-ročnú dcéru Rosalind a počas nasledujúcich 11 dní o nej nikto nič nevedel. Vďaka spisovateľskej činnosti bola Christie už vtedy známa a do jej hľadania sa zapojila vyše tisícka policajtov, stovky civilistov a dokonca po prvýkrát v histórii aj letecká hliadka. O pomoc pri hľadaní požiadali policajti aj ďalšieho slávneho spisovateľa detektívok tej doby, Sira Arthura Conana Doylea (1859-1930), stvoriteľa Sherlocka Holmesa. Ten bol známy záujmom o okultné vedy a s použitím jednej Agathinej rukavice sa snažil odhaliť jej záhadné zmiznutie prostredníctvom média.

Dni plynú a konšpiračné teórie sa množia

Spisovateľkino auto sa našlo rýchlo neďaleko Guildfordu, opustené a bez akejkoľvek stopy po Agathe. Ako dni plynuli, tlač prichádzala so stále senzačnejšími riešeniami tohto záhadného zmiznutia. Podľa jednej verzie sa napríklad Agatha rozhodla utopiť v neďalekom prameni Silent Pool, o ktorom sa vedelo, že v ňom už predtým prišlo o život niekoľko detí. Teórii samovraždy však odporoval fakt, že sa jednak nenašlo jej telo a hlavne, nezdalo sa, že by k nej Christie mal doviesť nejaký silný motív. Jej profesionálnej kariére sa totiž začínalo práve dariť ako nikdy predtým. Podľa iných nebolo toto zmiznutie ničím iným ako len marketingovým ťahom za účelom zvýšenia predajnosti vlastných diel. Boli aj takí, ktorí boli presvedčení, že spisovateľku zabil jej manžel Archie Christie, ktorý bol známym záletníkom a bolo verejným tajomstvom, že mal v tom čase minimálne jednu milenku.

Nezvestná spisovateľka objavená

Po 11 dňoch sa Agatha Christie dňa 14.decembra zjavila rovnako nečakane ako zmizla. Objavili ju zdravú a v dobrom fyzickom stave v jednom hoteli v Harrogate, tvrdila však, že si na nič nepamätá a nebola schopná polícii poskytnúť žiadne vysvetlenie. Polícia po vyšetrovaní prišla k záveru, že sa spisovateľka vydala pôvodne do Londýna, jej auto ale dostalo poruchu a ona sa preto ubytovala na polceste, v kúpeľnom meste Harrogate. Kuriozitou je, že pri rezervácii použila priezvisko milenky svojho manžela a ubytovala sa pod menom Theresy Neele. V hoteli Swan Hydro (dnes premenovanom na Old Swan Hotel) prežila niekoľko dní bez toho, že by sa snažila vzbudiť akúkoľvek pozornosť, až ju napokon rozpoznal jeden z hudobníkov hrajúcich v hoteli, ktorý následne kontaktoval políciu.

Vysvetlenia stále chýbajú

Agatha Christie sa nikdy k tejto záhadnej etape svojho života nevyjadrila, čo len zvyšovalo počet konšpiračných teórií, s ktorými novinári neprestávali prichádzať. Jej manžel tvrdil, že pri dopravnej nehode stratila pamäť, a preto si na nič nespomínala. Spisovateľ AndrewNorman, ktorý napísal biografiu veľkej spisovateľky, sa tiež vyjadril, že podľa jeho názoru prijatie novej osobnosti v podobe Theresy Neele a neschopnosť rozpoznať sama seba v novinách bolo dôsledkom psychogenickej amnézie.

Život Agathy Christie plynie ďalej

Tak či onak sa Agatha Christie spamätala z tejto aventúry pomerne skoro a pokračovala v písaní detektívnych románov a ďalších diel. V roku 1928 sa tiež rozviedla so svojím záletníckym manželom a o niečo neskôr sa stala manželkou uznávaného archeológa Sira Maxa Mallowana.

Zmiznutie kráľovnej detektívok stále živé

Na celý prípad sa však nezabudlo a v roku 1978 bol na jeho báze postavený román Agatha kanadsko-britskej novinárky Kathleen Tynan. Na jeho motívy vznikol o rok neskôr film Agatha v hlavných úlohách s Vanessou Redgrave a Dustinom Hoffmanom. Priestor bol tomuto zmiznutiu venovaný aj v jednej epizóde populárneho britského seriálu Doctor Who. Naposledy celú príhodu rozobrala psychoterapeutka Dr. Carole Owens vo svojej knihe Stratené dni Agathy Christie (The Lost Days of Agatha Christie). Podľa nej bola celá táto história spôsobom, akým sa Christie snažila vyrovnať s matkinou smrťou a súčasne tým, že sa ju jej manžel chystal opustiť. Preto predstierala amnéziu, aby sa tak vyhla ťaživej realite.

Zdroje:

www.historyextra.com

www.poirot.us/

www.theguardian.com

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.