Gentleman v Moskve o veľa prišiel, ale zároveň mnohé získal

Dá sa prežiť pestrý a zaujímavý život aj v domácom väzení? Ruský aristokrat Alexander Rostov vás presvedčí, že áno. Záleží len od toho, ako sa rozhodnete. 

Dej knihy sa odohráva v Rusku, kde sa práve mení režim z cárskeho na boľševický a tento spoločenský obrat zasiahne aj mladého aristokrata. Scestovaný a rozhľadený gróf Alexander Rostov je ako tridsaťdvaročný odsúdený na domáce väzenie v hoteli Metropol, kde strávi väčšinu svojho života. A hoci z hotela nemôže odísť, vďaka hosťom sleduje, ako sa mení ruská spoločnosť a konvencie. 

Hoci je autorom knihy Američan Amor Towles, v ruských pomeroch sa vyzná prekvapivo dobre. Ponúka nenásilný pohľad, ako to v Sovietskom zväze fungovalo za Stalina a jeho nástupcov. Kniha však vôbec nie je politická, hoci taký dojem môže budiť. 

Príbeh je plný dôvtipu, rovnako ako hlavný hrdina. Hoci gróf Rostov prežije v hoteli aj mizerné chvíle, napriek všetkému sa snaží situácie riešiť s noblesou a zachováva si džentlmenské spôsoby aj voči ľuďom, ktorí sa k nemu nesprávajú najlepšie. V hoteli si nájde priateľov aj nepriateľov, zamiluje sa a získa do opatery dieťa, pre ktoré sa stane otcom.

Anna zapálila ďalšiu cigaretu a podala ju grófovi. Potiahol si a sledoval, ako dym stúpa k stropu, odkiaľ naňho hľadeli múzy v oblakoch. 

,,Poviem ti, čo je pohodlné,“ vyhlásil po chvíli. ,,Spať až do obeda a naraňajkovať sa v posteli. Zrušiť schôdzku v poslednej chvíli. Nechať pri dverách koč, aby si mohla ubziknúť z jednej oslavy na druhú. Zamladi sa vyhýbať manželstvu a vyvarovať sa zodpovednosti za deti. Na svete niet väčších vymožeností, Anuška – viem to, lebo som to zažil na vlastnej koži. Lenže nakoniec mi spôsobili práve najväčšie ťažkosti.“

Anna Urbanovová vzala grófovi cigaretu, hodila ju do pohára s vodou a vtisla mu bozk na nos. 

Kniha je celkom hrubá a popravde som sa obávala, ako to autor zvládne, keď sa dej odohráva prevažne v uzavretých priestoroch jednej budovy. Je pravda, že príbeh nie je akčný a veľké zvraty by sa dali spočítať na prstoch jednej ruky. Na druhej strane, Towles je skvelým rozprávačom a svoj úspech stavia na budovaní nostalgickej a šarmantnej atmosféry luxusného hotela, ktorý sa stáva akýmsi ostrovom útechy v časoch politických čistiek a nie úplne efektívnych reforiem. 

Text sa číta s ľahkosťou, hoci sa autor pohráva s hlbokými a vážnymi myšlienkami. Tie sa často objavujú v rozhovoroch alebo v grófových úvahách, v ktorých svojsky komentuje dianie v hoteli a vlastné prežívanie domáceho väzenia. Málokedy sa dá intelektuálna kniha označiť za oddychovú, ale v tomto prípade to platí. 

Ostatné postavy sú v porovnaní s grófom trochu v úzadí. Sú plastické a zároveň očarujúco jednoduché. Pôsobia ako na mieru vyrobené bábky, ktoré sú súčasťou interiéru hotela. Nevyvíjajú sa, skôr sú len pekne zachytené, akoby zakonzervované v atmosfére hotela Metropol. 

Gentleman v Moskve je čarovným svedectvom o tom, ako sa dá aj v obmedzených podmienkach prežiť dobrý život. Múdra kniha plná pekných myšlienok o mužovi, ktorý o veľa prišiel, ale zároveň mnohé získal. 

,,Obávam sa, že som ti spravil medvediu službu, Sofia. Hneď som ťa vtiahol do života, ktorý tvorili tieto štyri steny – my všetci, Marína, Andrej, Emile a ja. Chceli sme ti vnuknúť predstavu, že tento hotel je veľký a obdivuhodný, aby si s nami trávila čo najviac času, lenže tvoja mama mala pravdu. Nik nenaplní svoj potenciál počúvaním Šeherezády v pozlátenej sále alebo čítaním Odysey v študovni. Na to je potrebné vydať sa do neznáma ako Marco Polo do Číny či Kolumbus do Ameriky.“

Sofia chápavo prikývla. 

Gróf pokračoval. 

,,Vždy som bol na teba nesmierne hrdý a v deň súťaže som sa nadúval ako páv, ale nie preto, že si vyhrala. Najpyšnejší som bol popoludní, keď som ťa videl odchádzať. Vieš, v živote nezáleží na tom, či sa dočkáme potlesku. Podstatné je, či máme odvahu vydať sa do neznáma, aj keď sme si nie istí úspechom.“

,,Ak mám vystupovať v Paríži, chcela by som len, aby si sedel v publiku a počúval,“ vyhlásila po chvíli Sofia. 

Gróf sa usmial.

,,Moja drahá, ubezpečujem ťa, že aj keby si hrala na mesiaci, počul by som každý jeden tón.“

Autor: Amor Towles

Originálny názov: A Gentleman in Moscow

Vydavateľstvo: Tatran

Rok vydania: 2018

Počet strán: 384

Ak vás článok zaujal, knihu Gentleman v Moskve si môžete kúpiť v Martinuse.  

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.