Hororová Rozprávka na dobrú noc

Stephen King sa rozhodol prerozprávať príbeh o Jackovi a zázračnej fazuli a vznikla z toho Rozprávka. Tentokrát sa však hlavný hrdina nevyštverá do krajiny oblakov, ale zostúpi do podzemia až hlboko do Temnej studne.

Rozprávka nie je klasická Kingovka a má bližšie k temnej fantasy než k hororu. V mnohom sa vydarila, v niečom trochu pokrivkáva, ale celkovo vytvára krásnu a občas desivú mozaiku inšpirovanú kúskami moderných i klasických rozprávok.

Hlavnou postavou je Charlie, sympatický mladý muž, ktorý má všeličo za ušami, najmä z obdobia, kedy jeho otec pravidelne pil a vzhľadom na svoj stav sa mu nedokázal dostatočne venovať. Komplikovaný, no stále láskyplný vzťah otca so synom je veľmi pekne vystavaný. King vie vynikajúco popísať boj s alkoholizmom a niet divu, veď čerpá z vlastnej skúsenosti.

Výraznou postavou je aj tajomný Howard Bowditch, čudácky a večne namrzený samotár. Žije na kopci v chátrajúcom viktoriánskom dome so psom Radar. Pád z rebríka spôsobí, že sa Charlie s Bowditchom spriatelia, no čím viac Charlie starého mrzúta spoznáva, tým sa mu v mysli vynára viac otázok. Z kôlne za domom počuť všelijaké zvuky a hrdina čoskoro objaví nový tajomný svet, ktorý ukrýva množstvo krásy i nebezpečenstva.

,,Som si istý, že sú tiež iné svety, možno ich je toľko ako hviezd na nebi. Cítime ich. Vstupujú do nás ako lievikom cez všetky staré príbehy.“

Dej je akoby rozdelený na dva samostatné príbehy, jeden z reálneho sveta a druhý z toho rozprávkového, kam sa vošlo naozaj všetko. Ide o taký miš-maš Alice v krajine zázrakov, Nekonečného príbehu a rozprávok bratov Grimmovcov. King jednoducho pozliepal dokopy, čo sa dalo a niekedy to pôsobí príliš nasilu. Taktiež neustále pripomína, že Charlie hovorí inou rečou než tou, ktorú používa v realite. Liezlo mi to hrozne na nervy.

Vstupom do zakliateho mesta sa dobrodružná fantasy mení na horor so všetkým, čo k nemu patrí. Tu už King vie, čo má robiť a príbeh naberá na intenzite, potom znovu trochu hapruje pri akejsi slabšej verzii Hier o život a nakoniec vrcholí pri scénach v Temnej studni, ktoré boli výborné.

Najväčším kladom príbehu sú postavy, najmä Charlie je sympatickým a uveriteľným rozprávačom. V Rozprávke sa King predstavuje z trochu inej perspektívy, než ho poznáme z väčšiny jeho kníh, no stále si zachováva povesť talentovaného spisovateľa so zmyslom pre humor, napätie a originálne nápady.

,,Kľakol som si na koleno a zasvietil som medzi dosky. Ak tam predtým boli veľké šváby, teraz sa odpratali. Zostali len schody, špirála klesajúca a zároveň stúpajúca. V tej chvíli mi niečo zišlo na um, spočiatku to znelo čudne, ale potom to už čudné nebolo. Mal som pred sebou to, čo mal pán Bowditch namiesto Jackovej fazuľovej stonky. Nebola to stonka, nerástlo to hore, zavŕtalo sa to dole, ale na konci sa aj tak nachádzalo zlato. Tým som si bol istý.“

Autor: Stephen King

Originálny názov: Fairy Tale

Vydavateľstvo: Ikar

Rok vydania: 2023

Počet strán: 656

Ak vás článok zaujal, knihu Rozprávka si môžete kúpiť v Martinuse.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.