Pohyb je liek na zranenia a bolesti

Cvičím pravidelne a dlhodobo. Napriek tomu nemám k cvičeniu najlepší vzťah, no tento rok som sa to rozhodla zmeniť. Úprimne, zatiaľ netuším, ako to dosiahnuť, ale aspoň som si nakúpila knihy o pohybe. 😀 Pohyb je liek je prvá z nich.

Podtitul Návod na život bez bolesti napovedá, že kniha kladie väčší dôraz na budovanie a udržanie zdravia než na formovanie postavy. Je písaná vo forme rozhovorov, čo ju odlišuje od väčšiny popularizačných kníh o pohybe. Otázky kladie reportér Denníka N Michal Červený a odpovedá kondičný tréner Tomáš Mihalík. Oceňujem výber tém, ktoré zaujímajú nielen amatérskych športovcov a športovkyne, ale aj ľudí so sedavým spôsobom života túžiacich po zmene. Texty sa čítajú ľahko, obsahujú minimum odbornej terminológie a všetko je vysvetlené ,,po lopate“.

Na úvod sa Tomáš Mihalík predstavuje a opisuje svoju profesionálnu kariéru. V ďalšej časti rozoberá prvú pomoc, liečbu zranení a či sa dá cvičením vyhnúť chirurgickému zákroku. Nasleduje skvelý rozhovor o silovom tréningu, kde ma zaujala teória vedierok, a preto ju v krátkosti zhrniem. Vedierka, ktoré by sme mali v rámci zdravého fungovania napĺňať, sú:

  • kĺbová mobilita a stabilita
  • svalová flexibilita a elasticita
  • koordinácia a rovnováha
  • rýchlosť, rýchla a výbušná sila, reakcia
  • silový tréning
  • kondícia

Ďalšia časť sa zaoberá behom, kto preň je a nie je stvorený. Bolestiam chrbtice sa venuje rozhovor o dobrom držaní tela. Na rade je stred tela (core) a potom všetko o kolenách, čo im prospieva a čo spôsobuje bolesti. Medzi posledné témy patria pohyb detí, starých ľudí a populárne technológie.

Na konci sa nachádzajú rozhovory s Adelou Banášovou a šprintérom Jánom Volkom, obaja s Mihalíkom cvičia. Zostávajúce strany zaberajú cviky na doma na precvičenie celého tela. Hoci sú pri cvikoch fotografie a krátke texty, chýbalo mi viac podrobností (najmä pre začiatočníkov), ako ich vykonať správne a na čo si dať pozor.

Pohyb je liek nejde veľmi do hĺbky, skôr poskytuje informácie z každého rožku trošku. Získate základný prehľad, na ktorom môžete ďalej stavať. Internet je zahltený radami, ako cvičiť alebo necvičiť, pričom mnohé z nich si navzájom odporujú. Preto bude kniha prospešná aj tým, ktorí v živote nešportovali a nemajú šajnu, ako telo vôbec funguje. Ja osobne som začala cvičiť, až keď som mala 28 a nie preto, že by som po tom ktovieako túžila, ale boleli ma kolená a chrbát. Takáto kniha by mi v tom období určite padla vhod.

,,Ľudia za mnou prídu a chcú obklad, pofúkať, zatejpovať, namasírovať, akupunktúru. Reálne však riešia len bolesť. A keď odíde bolesť, fungujú rovnako ako predtým. Keď za mnou prídu, tak šmatlajú, ťahajú za sebou nohu ako vojnový veterán. Mám metódy, keď rýchlo odstránim bolesť, no cvičenie tým pre človeka hasne. Nestačí však odstrániť bolesť, aj keď klienti majú iný postoj. Keď niekoho upozorním, že nevie pohnúť členkom, odvetí, že to tak má už päť rokov. Čuduje sa, prečo by to mal byť problém. Spýtam sa, či ho nebolí bedro. Bolí. Poviem, že z členka. Nechcú mi veriť, že to spolu súvisí a pýtajú sa ma, či som sa zbláznil.“

Autori: Michal Červený a Tomáš Mihalík

Vydavateľstvo: N Press

Rok vydania: 2023

Počet strán: 272

Ak vás článok zaujal, knihu Pohyb je liek si môžete kúpiť v Martinuse.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.