Výhody audiokníh alebo prečo je skvelé ,,čítať“ ušami

Tento článok som napísala po mojej prvej skúsenosti s audioknihou. Na začiatku som bola skeptická, ale veľmi rýchlo som zmenila názor. Počúvanie príbehu je totiž rovnako skvelé ako čítanie, ak aj nie lepšie. Kedy počúvanie najviac oceníte?

Keď nemáte čas

Tak veľa skvelých kníh a tak málo času! Ak zoznam vašich vytúžených neprečítaných kníh narastá a vy máte čoraz menej času, audiokniha je pre vás vykúpením. Audioknihu totiž môžete počúvať aj pri iných činnostiach, napr. počas umývania riadu, šoférovania do práce či okopávania záhradky. Môžete ju počúvať z mobilu, tabletu, notebooku alebo aj zo smart TV.

Keď nemáte energiu

Sú dni, keď nevládzeme ani čítať. Ak máte za sebou mimoriadne ťažký deň a potrebujete naozaj vypnúť,  počúvanie audioknihy je ideálnym relaxom. Na čítanie knihy totiž musíte vynaložiť viac energie ako na počúvanie. S audioknihou sa stačí pohodlne usadiť a zavrieť oči alebo si dopriať teplý kúpeľ a ponoriť sa nielen do peny, ale aj do príbehu.

Keď si nechcete namáhať oči

Sú knihy, od ktorých sa jednoducho nedá odtrhnúť. Dychtivo prevraciate ďalšiu stránku, aj keď vaše unavené oči prosia o odpočinok. S audioknihou si viac oči nemusíte namáhať a vydržíte ,,čítať“ aj celú noc. Veď poznáte to staré známe ,,už len jedna kapitola a idem spať“. Audioknihu si totiž užijete aj so zatvorenými očami.

Keď si chcete príbeh vychutnať s iným človekom

Kedysi sa schádzala celá rodina, aby si mohli spolu vypočuť rozhlasovú hru z rádia. Prečo by sa tieto nostalgické časy nemohli zopakovať? Ak máte s partnerom alebo partnerkou rovnaký vkus, audioknihu si môžete vypočuť aj vo dvojici. Je to o 100 % ľahšie ako spoločne čítať jednu knihu. 🙂

Keď si chcete užiť príbeh na maximum

Je pravda, že v audioknihe si nemôžete listovať, ani si vychutnať vôňu novokúpenej knihy. Zážitok z príbehu však môže byť omnoho intenzívnejší. Trik je v tom, že audiokniha je narozprávaná profesionálnym interpretom, ktorý dodáva textu dynamiku intonáciou, artikuláciou či zmenou hlasu. Ak je rozprávač naozaj hlasovo a rečovo zdatný, humorné hlášky budú ešte humornejšie a napínavé scény ešte napínavejšie. S interpretmi je to však rovnaké ako s prekladateľmi. Menej nadaný alebo skúsený rozprávač môže celý príbeh pokaziť. Väčšina predajcov audiokníh však pred kúpou ponúka možnosť vypočuť si časť knihy, takže sa vždy presvedčte, či interpret svoju prácu neodflákol a či vám jeho hlas vyhovuje.

Keď sa nechcete ,,vyspoilerovať“

Niektorí čitatelia občas nevydržia, preskočia zopár strán vopred, aby sa pozreli, ako sa bude dej vyvíjať. To ich neskôr zamrzí, pretože zážitok z príbehu sa tým zníži. Poznám aj takých zvedavcov, čo si na začiatku prečítajú posledné strany. Aj audioknihy sú rozdelené na časti, ale zistiť, čo sa bude diať nie je také pohodlné ako pri klasických knihách. Tam totiž stačí, ak text ,,prebehnete“ očami. V audioknihe musíte počúvať a to trvá dlhšie.

Keď si chcete vziať knihu so sebou, ale nemáte miesto

Ak zvyknete čítať na zastávkach, v čakárňach alebo verejnej doprave, knihu musíte brať zo sebou. Často zavadzia, ak už máte plnú tašku iných vecí a ide o hrubú a veľkú knihu. S audioknihou tento problém odpadá, pretože ju máte uloženú v mobile, tablete alebo notebooku. Jediné, čo potrebujete, sú dobré slúchadlá.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.