Dvanásť báboviek, dvanásť ženských príbehov

V knihe Bábovky sa spisovateľka Radka Třeštíková rozhodla opísať príbehy dvanástich žien, ktorých osudy sú rôznymi spôsobmi prepojené. Každá kapitola je písaná z pohľadu jednej ženy, takže kniha pôsobí ako 12 samostatných poviedok, ktoré zároveň vytvárajú ucelený príbeh. Nápad je to naozaj zaujímavý a originálny. Ako dopadla jeho realizácia?

Knižka sa čítala ľahko. Štýl Radky Třeštíkovej som si obľúbila už v románe Osm (recenzia tu). Je svojský a svižný, nechýba mu vtip a irónia. Ústrednou témou sú všetky druhy vzťahov a za hrdinky si autorka vybrala ženy rôzneho veku, vzdelania, povahy a zo všetkých spoločenských vrstiev. Vďaka tomu je dej pestrý a nenudí.

Každá z dvanástich žien je hlavnou hrdinkou len raz. Potom jej osud čitateľ sleduje akoby v úlomkoch v kapitolách ďalších postáv. Takéto spracovanie je zaujímavé, má však aj svoje nevýhody.  Prekážal mi najmä chaos v postavách, a to nielen na začiatku. Ak knihu neplánujete prečítať v priebehu jedného, maximálne dvoch dní, odporúčam si niekam značiť graf vzťahov, inak sa v deji stratíte a nebudete tušiť, kto je kto.

Prvá polovica románu bola skvelá, potom to išlo pomaly dolu vodou, čo sa týka postáv aj logiky príbehu. K sympatickým charakterom pribúdajú ploché bábky, ktoré už príliš nebavia. Dej sa ku koncu stáva bizarným a málo uveriteľným. Pôsobí silene, akoby ho už autorka chcela ukončiť a silou mocou príbehy prepojiť. Koniec si nechala otvorený a veľa otázok zostalo nezodpovedaných. Ukončenie románu je také nemastné-neslané, ako keď vám  niekto uprostred čítania vytrhne knihu z ruky a povie, že ste už skončili. A ešte malá poznámka na záver – prečo sú všetci muži v knihe takí nemožní?

Kniha Bábovky je určená najmä pre ženské publikum. Nečakajte, že vo vás zanechá hlbší dojem. Prečítate ju a po pár dňoch zabudnete, o čom vlastne bola. Ak však hľadáte ľahké oddychové čítanie k nedeľnej káve a voňavej bábovke, určite vás poteší.

Autorka: Radka Třeštíková

Vydavateľstvo: Motto

Rok vydania:2017

Počet strán: 328

Ak vás recenzia zaujala, knihu Bábovky si môžete kúpiť tu. 

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.