Fantázia 2018 prináša pestrú paletu fantasy, sci-fi a hororu

Martinus Cena Fantázie (MCF) je každoročná súťaž, ktorá ponúka autorom a autorkám možnosť ukázať spisovateľský talent. O prihlásených prácach rozhoduje päťčlenná porota, ktorá vyberie piatich finalistov. Finálové poviedky sú následne zverejnené na internete a o víťazovi hlasuje verejnosť. Vyhrať je možné aj v ďalších pridružených kategóriách a tie najlepšie poviedky sa dočkajú knižného vydania.

V zborníku Fantázia 2018 si našli miesto skvelé fantasy, sci-fi a hororové príbehy z pera slovenských autorov. Začína sa predslovom od organizátora súťaže Ivana Aľakšu, ktorý v skratke hodnotí ročník 2018 a pripomína, že fantastika je budúcnosťou slovenskej literatúry. Do zborníka sa dostalo 23 poviedok, ktorým tento rok dominuje sci-fi.

Ferdinand Žernovič – Sprievodca (sci-fi)

Cena ESET za najlepšiu sci-fi poviedku

Postapo poviedka s environmentálnou tematikou, ktorá zabŕda do mystiky. Úvod bol dosť ťažkopádny, najmä kvôli zbytočne dlhým opisom. V deji som sa občas strácala, ale postupne sa to zlepšovalo. Najzaujímavejšou bola stredná pasáž poviedky, ktorá opisovala priebeh cesty zničenou krajinou. Záver bol pre mňa príliš veľkou ezoterikou a musím sa priznať, že som ho vlastne ani nepochopila. Poviedke by prospelo, keby bola kratšia a jednoduchšie napísaná.

Martin Pitorák – Nekonečne veľakrát (sci-fi)

Ďalšia postapo poviedka, ktorá síce neprináša nič originálne, ale je pútavo napísaná. Páčilo sa mi zakomponovanie postupného ,,umierania“, respektíve niekoľkých smrtí, ktoré zažíva deprimovaný otec vo svete, kde prežijú len tí najsilnejší a slabých sa treba čo najskôr zbaviť. Úvod je v tejto poviedke doslova ukážkový – krátky, pútavý a navnadí na ďalšie čítanie.

Lívia Lévyová – Z Gojáčova (sci-fi / horor)

Skvelá poviedka na pomedzí sci-fi a hororu o starom medicínskom zariadení, ktoré sa dostane do rúk nie príliš inteligentným ľuďom. Text sa čítal ľahko, nevedela som sa od neho odtrhnúť. Postavy z periférie spoločnosti mám veľmi rada a obľúbila som si ich aj v tomto príbehu. Kým vyššie som chválila úvod, v tejto poviedke sa mi páčil najmä záver.

Martin Pollák – Chuť Ríše (fantasy / sci-fi)

Táto poviedka mi chutila omnoho viac ako Oslnivému rybacie mäso údené za studena na jumenských pilinách. Nebola to síce exkluzívna delikatesa v snobskej reštaurácii, ale na príjemný pocit z plného žalúdka stačila. Pozitívne hodnotím postavy, poviedke nechýbal vtip a aj záver bol viac-menej prekvapivý.

Rastislav Weber – Medená je smrť (sci-fi / horor)

Tejto poviedke v podstate nemám čo vytknúť, ale mám z nej taký nemastný-neslaný pocit. Jednoducho ma nebavila. Na začiatku ma síce zaujali vtipné odkazy na rozprávkové bytosti a literárne osobnosti, ale potom môj záujem zhasol. Možno to bolo nevýraznou hlavnou postavou, ktorá si nedokázala získať moje sympatie. Je to škoda… Z námetu cítim potenciál, len ho treba čitateľovi trochu krajšie naservírovať.

Michal Kovačik – Hypnóza (horor)

Pekná hororová poviedka o zvláštnom dievčatku zo psychiatrickej liečebne. Mala som pri nej aj zimomriavky, hoci dej bol predvídateľný a od začiatku som tušila, čo je dôvodom pacientkinho správania. Spočiatku ma zmiatlo časové prelínanie deja, ale celkovo hodnotím spracovanie ako veľmi dobré. Autorov štýl písania sa mi veľmi páčil.

Ivana Molnárová Dubcová – Zabudnutí (fantasy / horor)

Celkom fajn poviedka o boxerovi, ktorý sa po nehode dostáva do rúk čudného doktora žijúceho v izolovanej dedinke uprostred prírody. Zo začiatku mi pripomenula Mestečko Wayward Pines, ale príbeh nakoniec vykryštalizoval úplne inak. Ide skôr o fantasy poviedku, na horor ponúka málo napätia a nevyvoláva zimomriavky.

Rastislav Blažek – Kremíkové nebo (sci-fi)

Prvá polovica bola skvelá a vtipná. Myslela som si, že to bude najlepšia poviedka z celého zborníka, ale ako som čítala ďalej, kvalita klesala nadol až k nudnému záveru. Škoda, možno autora tlačil čas, alebo nevedel, ako poviedku ukončiť. Podľa môjho názoru mohla pokojne skončiť aj v polovici a výsledok by bol skvelý.

Martin Benkovič – Dokonalosť (sci-fi)

Vďaka užívaniu ambrózie ľudia dosiahli dokonalosť, lenže nič nie je bez chyby a čoskoro to zistí aj hlavný hrdina, detektív Pálfy. Zaujímavá poviedka, pútavo spracovaná a s nečakaným záverom. Páčila sa mi, jediné, čo by som vytkla, bolo používanie absolútne neoriginálnych slov ako transportér a komunikátor. Nerozumiem, prečo ich tak veľa autorov používa. Keby niekto vymyslel geniálny komunikačný prostriedok, určite by ho na trhu neprestavil pod názvom komunikátor.

Ján Babarík – Statočný chlapík (horor)

Finálová poviedka, Cena poroty, Cena Bibliotéky, Cena Béla za najlepšiu hororovú poviedku, 2. miesto MCF 2018

Vynikajúca poviedka! Desivá, pútavo napísaná, dojemná, s dobre spracovanými postavami a nevšedným príbehom. Ďakujem autorovi za skvelý zážitok!

Katarína Pivarčiová – Galanthus nivalis (sci-fi)

Poviedka o vílach, ktoré žijú medzi ľuďmi, ale nezaobchádza sa s nimi najlepšie. Nápad bol celkom fajn, ale jeho spracovanie pokrivkáva na nelogickom správaní postáv a nezáživnej romanci medzi vílou a človekom.

Adam Valenčík – Boh studne (horor)

Poviedka o chlapcovi, ktorý sa dostane do domu asociálov, kde to môže byť omnoho nebezpečnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Zdĺhavý začiatok by sa dal pokojne skrátiť o dve tretiny. Dej sa začína zaujímavo rozvíjať, až keď chlapec vstupuje do domu, atmosféra začína gradovať a potom zrazu koniec. Škoda dlhého úvodu a nevyužitého potenciálu.

Martina Vargová – 66 duší (fantasy)

Také priemerné dielko klasickej fantasy. Najväčším nedostatkom boli zbytočné opisy a rozvláčne vety. Dialógy pôsobili umelo a chýbala im dynamika.

Beáta Takáčová – Keď anjeli padajú na zem (sci-fi)

Názov je hrozný, ale poviedka má veľmi dobrý úvod, ktorý navnadí na ďalšie čítanie. Dialógy sú dobre spracované a páčili sa mi aj postavy. Kým sa však stane niečo zaujímavé, ubehne príliš veľa času. Samotný príbeh ma bavil, ale určite sa z neho dalo vydolovať viac.

Martin Petro – Perpetuum immobile (sci-fi)

Finálová poviedka, 1.miesto MCF 2018

Zručne napísaná poviedka o bývalom učiteľovi so záľubou v pití a s meteoritom zakliesneným v bazéne. Nemám jej čo vytknúť, veľmi sa mi páčila.

Veronika Sebechlebská – Mimozemšťanov na Kamennom námestí si nevšímajte (sci-fi / fantasy)

Asi najzvláštnejšia zo všetkých poviedok. Autorka zvolila netradičný spôsob písania, ktorý si buď zamilujete alebo vám bude liezť na nervy. Ja patrím k tej druhej skupine, ale napriek tomu si poviedku netrúfam označiť za zlú. Musím uznať, že má niečo do seba.

Marek Vaňous – Repete (horor)

Karol Nikodýn je vyhasnutá spevácka hviezda bývalého režimu. Trápia ho výčitky a tiež hnev nad zbabraným životom. Osud ho však prekvapí a ponúkne mu možnosť aspoň niečo napraviť. Stará chalupa uprostred lesov je trochu hororové klišé, ale poviedka bola celkom fajn. Páčilo sa mi prelínanie deja s minulosťou, obavy však vo mne nevzbudila. Už sa budem opakovať, ale zase to isté – kým sa začne konečne niečo zaujímavé diať, treba sa prehrýzť cez poriadny kus textu.

Richard R. Senček – Chronos a jeho deti (sci-fi)

Nikdy by som nepovedala, že sa mi takáto poviedka bude páčiť, ale musím priznať, že ma veľmi bavila. Ostala som prekvapená sama zo seba. Text je veľmi hutný, tvoria ho najmä vysvetlenia rôznych teórií a konverzácie hlavného hrdinu s jeho vymyslenými spoločníkmi. Koniec mohol byť o niečo lepší.

Anna Olejárová – Pod tlakom (sci-fi)

Vynikajúca poviedka plná akcie, nechýba humor a oceňujem aj skrytý odkaz na súčasné dianie. Hlavným hrdinom je investigatívny novinár, ktorý odhalí nelegálnu výstavbu atómovej elektrárne a začne šliapať na päty vplyvným ľuďom. Poviedka vyvrcholí bojom o Bratislavu, z ktorej napokon hlavný hrdina vyviazne živý a dobro zvíťazí nad zlom. Bohužiaľ, realita býva väčšinou iná. Autorka vyhrala MCF minulý rok. Má vycibrený štýl písania, ktorý jej môžu mnohí závidieť.

Simona Sádecká – Škára (horor)

Finálová poviedka

Trochu rozvláčna poviedka, ale inak výborná. Má príjemnú desivú atmosféru, z ktorej behajú po tele zimomriavky. V hlavnej úlohe sa predstavia tiene, ktoré postupne pohlcujú svetlo v byte a s ním aj mladého nájomníka. Keby sa rozsah skrátil aspoň o štvrtinu, nemala by som jej čo vytknúť.

Peter Bartoněk – Liga za pokoj v rodine (fantasy)

Cena OZ Fantázia za najlepšiu fantasy

Vtipná poviedka o monštrách, ktoré dostali povolenie podnikať. Zo začiatku som si čítanie užívala, ale potom ma prestalo baviť. Postavy sú skvelo napísané, ale nesadla mi hlavná zápletka, v ktorej sa bytosti snažia zachrániť nefunkčnú rodinu.

Jana Tabačková – V tuneli (horor)

Finálová poviedka

Pokus o prekonanie fóbie nemusí byť ten najlepší nápad. Presvedčí sa o tom aj hlavná hrdinka, ktorá sa bojí pasáže, keď vlaky prechádzajú cez tunel. Námet nebol zlý, ale jeho spracovanie ma až tak nebavilo. Možno kedy sa viac sústredilo na ,,dvojníčku“, vysvetlenie jej existencie a čo chcela vlastne dosiahnuť.

Tomáš Hrábek – Peklo na tanieri (sci-fi)

Finálová poviedka, 3. miesto MCF 2018

Blízke stretnutia tretieho druhu som si vždy predstavovala inak než ako kulinárske obžerstvo, ale ako sa vraví, proti gustu žiaden dišputát. Poviedka sa dobre čítala a nechýbal jej humor, narúšajú ju však logické nezrovnalosti. Najväčšou z nich je tá, že vedkyňa a jej nadržaný nápadník sa pustia do hodovania bez toho, aby sa presvedčili, či je konzumovanie mimozemšťana bezpečné.

Pár slov na záver

Za najlepšiu poviedku jednoznačne pokladám Statočného chlapíka. K ďalším poviedkam, ktoré sa mi veľmi páčili, patria Nespočetne veľakrát, Z Gojáčova, Dokonalosť, Perpetuum immobile, Chronos a jeho deti, Škára, Pod tlakom a Peklo na tanieri.

Čo mi na niektorých poviedkach najviac vadilo, bola nevyváženosť deja. Mnohé poviedky majú skvelý a prepracovaný úvod, očaria prvou časťou a potom to ide s kvalitou a originalitou prudko dole. Myslím si, že je to buď spôsobené časovou tiesňou pred uzávierkou alebo túžbou poviedku už konečne dokončiť a je jedno akým spôsobom. Ďalšou skupinou sú poviedky, v ktorých sa autori veľmi dlho rozbiehajú. Musela som sa prelúskať cez množstvo nudných opisov, vysvetľovaní a zbytočných dialógov než sa konečne stalo niečo zaujímavé.

Fantázia je aj tento rok plná poviedok, ktorým rozhodne treba dať šancu. Ak si túto recenziu prečítajú niektorí z autorov, dúfam, že ich poteší. A ak nie, neberte si to príliš k srdcu a pokračujte v písaní. Môj názor je len jeden z mnohých.

Zborník Fantázia 2018 si môžete kúpiť tu.

Ak chcete skúsiť šťastie v súťaži MCF, info o podmienkach nájdete tu.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.