Pán Darcy zrejme vyzeral úplne inak, ako si ho predstavujeme

Pán Darcy je pravdepodobne najznámejšia postava z diel anglickej spisovateľky Jane Austen. V knihe Pýcha a predsudok sa borí so svojou pýchou, aby získal srdce vysnívanej ženy, vďaka čomu sa stal idolom mnohých čitateliek. Jeho skutočný vzhľad je však vzdialený tomu, čo ponúkajú filmové adaptácie.

Medzi najznámejších predstaviteľov pána Darcyho patria Colin Firth zo šesťdielnej minisérie od stanice BBC a Matthew Macfadyen z filmu Pýcha a predsudok z roku 2005. Fyzická podoba pána Darcyho sa v knihe veľmi nespomína. Vieme len to, že bol vysoký, mal pekné črty tváre a urodzený výraz. Aj preto mali filmári voľnú roku a pri výbere hercov sa rozhodli riadiť podľa vkusu moderných žien. Obaja predstavitelia pána Darcyho majú tmavé vlasy a široké ramená. V 18. storočí však dámy preferovali úplne iný typ mužov.

Pravdepodobný vzhľad pána Darcyho sa rozhodla vytvoriť skupina odborníkov na čele s akademikom Johnom Sutherlandom a historičkou Amandou Vickery. Fyzická podoba bola zostavená podľa preferencií vtedajšej doby a mužov, ktorí sa pohybovali v blízkosti Jane Austen a ktorí mohli inšpirovať túto literátnu postavu.

Za príťažlivého bol považovaný muž s jemnou mladistvou pleťou, úzkou zašpicatenou bradou a malými ústami. Útle ramená zas dokazovali, že nie je odkázaný na to, aby fyzicky pracoval. Vypracovaná horná časť tela bola znakom robotníckych vrstiev. U džentlmenov sa za atraktívne považovali vypracované nohy z jazdy na koni a šermu. Neodmysliteľná bola tiež biela napudrovaná parochňa. Vlasy sa nosili zviazané vzadu, ako to vidieť na mnohých aristokratických portrétoch tej doby.

Zdroj: www.theguardian.com

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.