Ako sa stať (alebo radšej nestať) Parížankou… nech žijete kdekoľvek

Na túto knihu som sa tešila. Prečítala som ju za dve hodiny, a hoci celkový dojem som z nej mala dobrý, v mojej knižnici sa pre ňu miesto nenájde.

O tom, ako sa stať Parížankou, nech žijete kdekoľvek sa rozhodli napísať štyri kamarátky – Anne Berestová, Audrey Diwanová, Caroline de Maigretová a Sophie Masová. Anotácia sľubuje, že kniha prezradí, ako sa obliekať, užívať si život, zabávať sa – a to všetko s osobitným šarmom. Pretože Parížankou sa môže stať každá žena bez ohľadu na to, odkiaľ pochádza. Podobne ako najslávnejšie Parížanky, ktoré sa v Paríži nenarodili, iba sa v ňom prerodili – Mária Antoinetta, Josephine Bakerová, Romy Schneiderová a Jane Birkinová.

,,Veru nie, Parížanky nezdedili gén štíhlosti a život s nimi nebýva vždy najjednoduchší. Ba nie sú ani dokonalé matky. Sú nedokonalé, popletené, nesústredené a neúprimné. Sem-tam sú aj zábavné, pozorné k ostatným a zvedavé, lebo zdedili francúzske umenie užívať si život.“

Anotácia vyvoláva dojem, že ide o akýsi podrobný návod, ako sa obliekaním, životným štýlom alebo správaním priblížiť Parížanke. Ak niečo také očakávate, budete sklamané. Na začiatku sa nachádza citát, ktorý ju celú krásne vystihuje: Príbeh by mal mať úvod, jadro a záver, no nemusí to byť nevyhnutne v tomto poradí. Kniha je pomerne chaotickou zmesou fotografií, nadpisov, myšlienok, drobných príbehov, receptov a útržkov rozhovorov. Začať čítať môžete prakticky tam, kde knihu otvoríte a nemusíte sa báť, že by vám ušla niť príbehu.

Niektoré rady sú rozumné, iné milé a vtipné a tie ďalšie musíte brať s nadhľadom. Lebo keby ste sa podľa nich správali, pôsobili by ste ako snobská hus. Pozitívom je, že knižku prečítate pomerne rýchlo, a to vďaka obrázkom a poskromnému množstvu textu, takže nebudete ľutovať, že ste s ňou strávili množstvo času.

Kniha mi veľmi pripomína tradičné ženské magazíny s hlavnými témami – móda, vzťahy a klebety. Nenachádza sa v nich nič prevratné, ale keď sedíte v čakárni u lekára, pomôžu zabiť dlhú chvíľu. A presne taká je aj táto knižka.

 

Autor: Anne Berest, Audrey Diwan, Caroline de Maigret, Sophie Mas

Originálny názov: How to be a Parisian

Vydavateľstvo: Ikar

Rok vydania: 2016

Počet strán: 272

Ak vás recenzia zaujala, knihu Ako sa stať Parížankou si môžete zakúpiť tu.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.