Píšem horor: 5. Ako vytvoriť zaujímavý element zla?

Tento článok je súčasťou série Píšem horor.

Element zla dáva v horore dej do pohybu. Kvôli nemu sa bezpečné prostredie mení na nebezpečné a hrdinovia sa ocitajú v krízových situáciách. Elementom zla môže byť človek alebo skupina ľudí, inštitúcia, vírus, predmet, nadprirodzené sily a rôzne fantastické bytosti, ale aj zvieratá či rastliny. Výber je naozaj nekonečný a kreativite sa medze nekladú. Postava môže byť nepriateľom aj sama sebe, napríklad ak trpí nejakou duševnou chorobou.

Uhol pohľadu

Element zla nemusí byť všeobecne zlý. Môže byť negatívny len pre hlavnú postavu. Ako sa hovorí, každý je hrdinom vo svojom vlastnom príbehu. Ak je dej písaný z rôznych pohľadov, vnímanie reality a teda aj záporných vecí sa môže značne líšiť. Čo jedna postava vníma neutrálne alebo dokonca pozitívne, môže byť pre inú katastrofou. Minca sa taktiež môže otočiť a ten, kto je spočiatku vnímaný ako záporák môže byť ku koncu považovaný za hrdinu.

Príbeh zo zákulisia

Nezáleží na tom, či si za element zla vyberiete sériového vraha, strašidelný dom alebo nejaké monštrum. Čo robí zlo alebo negatívny prvok v horore skutočne zaujímavým, je príbeh, ktorý sa za ním skrýva. Časy, kedy boli hrdinovia len dobrí a záporáci len zlí, sú už za nami. Ak bude jedinou úlohou elementu zla vyvolať zdesenie a pôsobiť ako protipól k hlavnému hrdinovi, zmení sa na nezaujímavú kulisu.

Jednoducho povedané, predtým než vyjde záporák na javisko, musíte vedieť, čo sa stalo v zákulisí. Dobre spracovaný záporák má motiváciu a cieľ, ktorý dáva zmysel alebo jeho správanie logicky vyplýva z prežitej minulosti. Preto koná tak, ako koná. Môžete si vybrať, či to odhalíte na začiatku, postupne plynutím deja alebo si to necháte až na koniec na vyvolanie prekvapenia. Odhalenie tejto motivácie môže byť zaujímavou bočnou linkou, ale aj obrovským wau efektom na konci.

Ďalší článok sa venuje budovaniu napätia v príbehu.

Obrázok: unsplash.com

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.