Napínavý román Silo pokrivkáva na postavách

Zem je zničená a zamorená toxínmi. Ľudia dokážu prežiť len v uzavretej podzemnej pevnosti s vyše stopäťdesiatimi poschodiami, ktorú nazývajú silo. Ich jediným spojivom so svetom sú senzory, ktoré chodia čistiť odsúdenci. Vedia, že idú na smrť, ale napriek tomu každý z nich senzory vyčistí. Krehká rovnováha, ktorú má pod palcom tajuplné IT oddelenie, sa však pomaly začína narúšať.

Autorom originálneho postapokalyptického príbehu je americký spisovateľ Hugh Howey. Počiatky diela siahajú do roku 2011, kedy Howey publikoval krátku novelu, ktorá sa stretla s prekvapivým čitateľským záujmom. Na základe tohto úspechu sa autor rozhodol napísať knihu a publikovať ju cez Amazon. Z jeho diela sa čoskoro stal bestseller s viacerými pokračovaniami.

Román mi pripomínal Mestečko Wayward Pines, ktorého autorom je Blake Crouch. V oboch románoch žijú obyvatelia v uzavretých komunitách a nemajú dostatok informácií o vonkajšom svete. Ich život a rozhodnutia sú regulované prísnymi pravidlami a ich porušenie sa trestá smrťou, z ktorej majú šou ostatní obyvatelia. Je jasné, že keď žije veľké množstvo ľudí na relatívne malom priestore a navyše v nevedomosti, vždy sa niečo zvrtne.

Pozitívom knihy je originálny námet a napínavý dej. Kapitoly majú rýchly spád a autor ich väčšinou seká v tých najnapínavejších scénach. Nechýba ani niekoľko momentov prekvapenia a zaujímavé sú aj podrobné opisy, ako silo vlastne funguje. Viacero dejových línií zabezpečí, že do útrob tejto podzemnej konzervy sa pozriete cez optiku rôznych postáv.

V románe našťastie nevystupujú ako hladní hrdinovia tínedžeri, čo začína byť v tomto žánri raritou. Pozitívne hodnotím aj to, že pri tvorbe postáv sa autor vyhol zaužívaným stereotypom a vytvoril skvelý základ pre charaktery, ktoré by ste si naozaj mohli zamilovať. Bohužiaľ sa to nedeje. Autor pokrivkáva na postavách z dvoch dôvodov: zabíja ich príliš skoro a snahy o to, aby ste si ich pred smrťou obľúbili, sú veľmi silené. Aj jediný záporák, ktorý v románe vystupuje, je taký nemastný-neslaný.

Sam ukázal na ňu, potom na seba. ,,My dvaja sme obilie. Toto je silo. Odložili nás sem na horšie časy.

,,Kto nás sem odložil? Aké horšie časy?“

Sam pokrčil plecami. ,,Je to hlúpy nápad.“ Pokrútil hlavou, znova si sadol na zem a prezeral si obrázky v hrubej knihe.

,,Obilie nemožno odkladať roky. V tme nevydrží. Veru nie.“

Zdvihol zrak a zahryzol si do pery. Oči mu zvlhli. ,,No obilie sa nezblázni. Nikdy. Nemá dobré ani zlé dni. Lenže keď ho pochováte nadlho, stane sa s ním to, čo sa musí stať.“

Stíchol. Zatvoril knihu a pritisol ju na hruď. Mierne sa kolísal dopredu a dozadu.

,,Čo sa stane so zabudnutým obilím?“ opýtala sa Juliette.

Sam sa zachmúril. ,,Zhnije. Tak ako my všetci. Pokazíme sa a už nikdy, nikdy nevyklíčime.“ Zažmurkal a pozrel na ňu. ,,Nikdy.“

Názov: Silo

Originálny názov: Wool

Autor: Hugh Howey

Vydavateľstvo: Ikar

Rok vydania: 2014

Počet strán: 496

Ak vás recenzia zaujala, román Silo si môžete zakúpiť tu.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.